GP Kataru – pole position získal Masbou, Lowes a Dovizioso

Napínavé sobotní kvalifikace rozhodly o postavení jezdců jednotlivých tříd na startech závodů Velké ceny Kataru. V třídě Moto3 vyhrál poprvé v kariéře start z pole position Francouz Alexis Masbou, který letos závodí v sedle Hondy. Z českých jezdců odstartuje čtrnáctý Karel Hanika, šestadvacátý Jakub Kornfeil. V třídě Moto2 vybojoval start z první pozice rovněž poprvé v kariéře Brit Sam Lowes a zároveň přepsal loňský kvalifikační rekord okruhu. V třídě MotoGP slaví Andrea Dovizioso a s ním italská Ducati, protože na startu katarské Grand Prix bude Desmosedici GP15 první. Český zástupce Karel Abraham do závodu na dvaadvacet kol odstartuje dvacátý.

Moto3 – kvalifikace

V polovině kvalifikace nejnižší kubatury Moto3 patřila provizorní pole position Miguelu Oliveirovi (Red Bull KTM Ajo) s časem 2'06,378 sekundy. Na druhé pozici figuroval Fabio Quartararo (Estrella Galicia 0,0), který ztrácel jen 0,081 sekundy, třetí byl Jorge Navaro (Estrella Galicia 0,0), čtvrtý Niccoló Antonelli (Ongetta Rivacold) a pátý Danny Kent (Leopard Racing).

Brněnský závodník Karel Hanika (Red Bull KTM Ajo) byl v polovině kvalifikace s časem 2'07,669 sekundy devatenáctý, Jakub Kornfeil (Drive M7 SIC Racing) měl na kontě třiadvacátý čas 2'08,254 sekundy. Osmnáct minut před koncem Karel Hanika zabral, třetí sektor zajel nejrychleji a výsledkem byl šestý čas 2'06,815 sekundy, čtyři desetiny za vedoucím Oliveirou.

V době, kdy do konce kvalifikace zbývalo patnáct minut jezdci postupně mířili do boxů a akce na trati na moment ustala, protože týmy doladily nastavení, jezdcům přezuli pneumatiky a na trať se závodníci vraceli s cílem zajet své co nejlepší kvalifikační maximum. Na provizorní pole position stále zůstával Portugalec Miguel Oliveira s časem 2'06,378 sekundy.

Jako první překonal čas Miguela Olivery Isaac Viñales (Husqvarna Factory Laglisse) kolem za 2'06,237 sekundy. Na druhou pozici se posunul časem 2'06,293 sekundy Fabio Quartararo, ale v pětatřicáté minutě už figuroval na špici výsledkové tabulky Alexis Masbou (Saxoprint-RTG) s časem 2'06,170 sekundy. Karel Hanika byl s časem 2'06,815 sekundy jedenáctý, Jakub Kornfeil zatím třiadvacátý s časem 2'07,602 sekundy.

První pole position sezony vybojoval v třídě Moto3 Francouz Alexis Masbou časem 2'06,170 sekundy. Jako druhý do závodu odstartuje Španěl Isaac Viñales, třetí Niccoló Antonelli, čtvrtý Francesco Bagnaia (Mapfre Team Mahindra) a pátý John McPhee (SaxoPrint-RTG). Prvních pět jezdců dělí jen 0,084 sekundy! Druhou řadu uzavře šestý Fabio Quartararo, ten byl o 0,123 sekundy pomalejší. Co se týče českých závodníků tak Karel Hanika do závodu odstartuje čtrnáctý, Jakub Kornfeil až šestadvacátý.