GP Kataru – Pole position slaví Lorenzo, Folger a Fenati

Zahajovací podnik sezony 2016 již zná podobu startovních roštů všech tří závodů, které jsou na programu v neděli 20.března v pořadí Moto3, Moto2 a MotoGP. V nejnižší kubatuře vybojoval pole position italský závodník Romano Fenati. Z českých jezdců zajel Jakub Kornfeil na šestnácté místo, Karel Hanika odstartuje dvacátý třetí. V třídě Moto2 slaví první místo na startu německý závodník Jonas Folger. V královské kubatuře zajel nejlépe Jorge Lorenzo, druhý byl Marc Márquez a třetí Maverick Viñales. Do závodu nenastoupí Danilo Petrucci, který z Grand Prix odstoupil po třetím tréninku kvůli nedoléčenému zranění dlaně pravé ruky. Pravděpodobně startovat nebude ani jezdec Moto2 Lorenzo Baldassarri, který si pádem v kvalifikaci vykloubil ramena. Nedělní program odstartují zahřívací tréninky, první závod je v Kataru od čtyř odpoledne.

Moto3 – Kvalifikace

Po úvodních deseti minutách byl na provizorním pole position Fabio Quartararo (Leopard Racing) s časem 2'06,574 sekundy. Druhý jeho týmový kolega Joan Mir (Leopard Racing) ztrácel 0,154 sekundy, třetí v pořadí byl Jorge Navarro (Estrella Galicia 0,0), jemuž na Mira scházelo šest tisícin. Čtvrtý Romano Fenati (SKY Racing Team VR46) potřeboval najít čtyři desetiny a překvapením byla pátá pozice Gabriela Rodriga (RBA Racing Team).

Po čtvrthodině měl Jakub Kornfeil (Drive M7 SIC Racing) na kontě jednadvacátý čas 2'07,997 sekundy, Karel Hanika (Platinum Bay Real Estate) byl s časem 2'08,069 sekundy třiadvacátý. Všichni jezdci si pak dali krátkou přestávku a na dráhu vyjeli v polovině kvalifikace, to znamená v době, kdy do konce scházelo dvacet minut.

V pětadvacáté minutě jezdci začali zrychlovat, což si vyžádalo hned několik pádů. Na zemi skončil ve třinácté zatáčce Niccoló Antonelli (Ongetta Rivacold), v šesté zatáčce havaroval Jorge Navarro a ve čtrnácté nováček Lorenzo Petrarca (3570 Team Italia).

Deset minut před koncem figuroval na špici časomíry Livio Loi (RW Racing GP) s časem 2'06,520 sekundy. Pozice v prví řadě patřila Quartararovi a Romanu Fanatimu. Jakub Kornfeil zatím až sedmadvacátý, Karel Hanika těsně za ním. Poslední minuty kvalifikace tam jezdci měli k tomu, aby zajeli svá maxima a získali dobrou pozici na startu.

Závěr kvalifikace byl strhující. Jakub Kornfeil zajel 2'06,948 sekundy a z třetí desítky doskočil až na jedenácté místo. Tam ale dlouho nezůstal, protože společně s ním se také zlepšovali ostatní. V závěru velmi dobře zajel Bo Bendsneyder (Red Bull KTM Ajo), jehož ze sedmnácté pozice na konečnou sedmou vytáhl jeho týmový kolega Brad Binder (Red Bull Ktm Ajo).

Už to vypadalo na pole position pro Livia Loie, ale v posledním kole zabral Romano Fenati (SKY Racing Team VR46), který první pole position sezony 2016 vyhrál časem 2'06,131 sekundy. Druhý čas zajel Belgičan Livio Loi, jemuž na první místo scházelo 0,047 sekundy. Třetí byl s desetinou ztráty Brad Binder. Jakub Kornfeil se do závodu kvalifikoval šestnáctým časem 2'06,948 sekundy, Karel Hanika zajel třiadvacátý čas 2'07,359 sekundy.

Poznámka: Kvůli penalizacím dojde k změnám na startovním roštu. Třetí Brad Binder odstartuje šestý, původně osmý Bo Bendsneyder bude na startu jedenáctý. Důvodem je pomalá jízda ve třech sektorech dráhy z třetího tréninku. První řada je nyní - Romano Fenati, Livio Loi a Fabio Quartararo.