GP Kataru – kvalifikační sobota

Sobota je v katarské poušti ve znamení kvalifikačních tréninků a bitvy o pozice na startovních roštech jednotlivých motocyklových kubatur. Počasí ale jezdcům příliš nepřeje, protože fouká silný vítr a to kromě klasických problémů sebou také přináší větší množství písku na povrchu dráhy okruhu Losail.

Moto3 – kvalifikace

Hned po výjezdu jezdců nejnižší kubatury došlo k nehodě Gabriela Ramose (Kiefer Racing), který vyjel jen trošku za obrubníky a už letěl vzduchem pod kola svých soupeřů, kteří se jezdci z Venezuely stačili vyhnout a ten mohl odkulhat do bezpečí. O něco později havaroval Alexis Masbou (Ongetta Rivacold) právě v době, když měl za ním rozjeté rychlé kolo Jakub Kornfeil (Team Calvo), jenž byl v té době třetí nejrychlejší.

Dvacet minut před koncem kvalifikace byl na provizorní pole position s časem 2´06,125 sekundy Alex Márquez (Estrella Galicia 0,0). Druhý byl jeho týmový kolega Alex Rins (Estrella Galicia 0,0), jenž ztrácel přes půl sekundy. Třetí čas patřil Niklasi Ajo (Avant Tecno Husqvarna Ajo), čtvrtý byl Isaac Viňales (Team Calvo) a první pětici uzavíral Jack Miller (Red Bull KTM Ajo). Australan ztrácel na nejrychlejší Hondu 1,481 sekundy.
Patnáct minut před koncem se Jakub Kornfeil posunul na čtvrté místo časem 2´07,256 sekundy a Karel Hanika (Red Bull KTM Ajo) byl s časem 2´08,109 sekundy jedenáctý. Samozřejmě v této chvíli nebylo o ničem rozhodnuto, protože finální steč pozic v prvních řadách se očekávala až v samotném závěru kvalifikace Moto3. Každopádně Honda odvedla obrovský kus práce, protože ji v tuto chvíli už patřila provizorní první řadaAlex Márquez, Alex Rins, John McPhee (SaxoPrint-RTG).

V posledních pěti minutách jezdci rozhodovali o podobě startovního roštu prvního závodu sezony 2014. Dvě minuty před koncem byl Jakub Kornfeil sedmý a Karel Hanika šestnáctý. O pole position bojovali jezdci Hondy Alex Rins s Marcem Márquezem, ale bez šancí nebyli ani jejich soupeři. O všem rozhodlo poslední rychlé kolo, tedy v době, kdy byl na provizorní pole position Alex Rins s časem 2´05,973 sekundy.
Zmiňované poslední kolo bylo nejrychlejší v případě Jakuba Kornfeila, který se časem 2´06,515 sekundy posunul na čtvrté místo a to znamená perfektní start z druhé řady. Pole position vyhrál Alex Rins časem 2´05,973 sekundy, druhý je Alex Márquez a třetí Jack Miller. Karel Hanika v posledním rychlém kole bohužel spadl a do závodu odstartuje z devatenácté pozice.