GP Kataru – čtvrteční tréninky v Losail

Zahajovací podnik sezony mistrovství světa silničních motocyklů odstartovaly pod světly reflektorů katarského okruhu Losail International první volné tréninky. Na programu byly dva volné tréninky v případě tříd Moto2 a Moto3, jezdci a týmy královské MotoGP jeli ve čtvrtek večer jen jeden volný trénink. V kategorii Moto3 byl nejrychlejším jezdcem Miguel Oliveira, v třídě Moto2 Brit Sam Lowes a v MotoGP Marc Márquez. Z českých závodníků je Karel Abraham patnáctý, Karel Hanika sedmnáctý a Jakub Kornfeil osmnáctý.

Moto3 – 1.volný trénink

Prvním volným tréninkem odstartovali jezdci nejnižší kubatury letošní sezonu mistrovství světa silničních motocyklů. Protože byli jezdci Moto3 první na dráze, podmínky rozhodně neměli snadné, protože museli vyjet rychlou stopu a přitom dávat pozor, aby jim motorka nepodklouzla na navátém písku.

V polovině tréninku byl na špici tabulky časů Miguel Oliveira (Red Bull KTM Ajo), druhý Danny Kent (Leopard Racing), třetí Efrén Vázquez (Leopard Racing), čtvrtý Romano Fenati (SKY Racing Team VR46) a první pětici uzavíral Fabio Quartararo (Estrella Galicia 0,0). Jakub Kornfeil (Drive M7 SIC Racing) byl osmý, Karel Hanika (Red Bull KTM Ajo) dvaadvacátý.

V době, kdy do konce tréninky zbývalo pět minut, nastavil Miguel Oliveira své maximum na 2'06,805 sekundy. Druhý Danny Kent už ztrácel půl sekundy, třetí Isaac Viñales (Husqvarna Factory Laglisse) necelou sekundu. Jakub Kornfeil se časem 2'08,260 sekundy posunul na šesté místo, Karel Hanika byl s časem 2'09,432 sekundy dvaadvacátý.

Už se zdálo, že Portugalec Miguel Oliveira první trénink vyhraje, ale Danny Kent v posledním rychlém kole zajel perfektní kolo časem 2'06,601 sekundy a v prvním volném tréninku byl jezdec Hondy nejrychlejší. Druhý Miguel Oliveira ztrácí 0,098 sekundy, třetí v pořadí Niccoló Antonelli (Ongetta Rivacold) už přes osm desetin a je zároveň posledním jezdcem v jedné sekundě.

Z českých závodníků je Jakub Kornfeil s časem 2'08,243 sekundy devátý a na prvního Kenta ztrácí 1,642 sekundy. Karel Hanika první trénink ukončil s třiadvacátým časem 2'09,305 sekundy a jeho ztráta představuje 2,7 sekundy. Jezdci Moto3 dnes mají ještě druhý volný trénink, takže další možnost, jak si polepšit ve výsledkové tabulce.

V roce 2014 byl v prvním tréninku nejrychlejší Romano Fenati s časem 2'07,176 sekundy. Jakub Kornfeil tehdy zajel druhý čas 2'07,222 sekundy a Karel Hanika byl s časem 2'09,579 sekundy jednadvacátý. V jedné sekundy bylo loni celkem osm závodníků.