GP Katalánska – neděle v Montmeló

Sedmý závodní víkend sezony vyvrcholil závody tří motocyklových kubatur, které znovu nabídly napínavé okamžiky, vyrovnané souboje a možná v některých případě i překvapivé výsledky. V Montmeló nakonec nepršelo, takže se vše odehrálo na suchém povrchu. V třídě Moto3 vyhrál Alex Márquez, třídu Moto2 Esteve Rabat a třídu MotoGP Marc Márquez.

GP Katalánska – neděle v Montmeló

Kapitoly článku

MotoGP – Závod

Do pětadvaceti kol závodu královské kubatury startoval z první pozice Dani Pedrosa (Repsol Honda Team), druhý Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha MotoGP) a třetí Marc Márquez (Respol Honda Team). Ve druhé sledu následovala trojice Stefan Bradl (LCR Honda MotoGP), pátý Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) a šestý Aleix Espargaró (NGM Mobile Forward Racing). Český závodník Karel Abraham (Cardion AB Motoracing) startoval z šesté řady osmnáctý.

Velkou neznámou bylo počasí, protože těsně před startem už obloha nad Montmeló nebyla tak blankytně modrá, jak tomu bylo dopoledne …

Parádní start předvedli jezdci tovární Yamahy, protože do vedení závodního pole šel Jorge Lorenzo a těsně za ním jel Valentino Rossi následován Danim Pedrosou, Marcem Márquezem, Stefanem Bradlem, Andrea Doviziosem, sedmým Polem Espargarem (Monster Yamaha Tech 3), osmým Andrea Iannonem (Pramac Racing), devátým Aleixem Espargarem a desátým Yonny Hernandezem (Pramac Racing Team). Karel Abraham jel ve druhém kole na devatenácté pozici, ale pak havaroval a závod pro něho skončil.
Ve třetím kole převzal vedení Valentino Rossi, když napodruhé předjel týmového kolegu Lorenza a před rodáka z Mallorky se vzápětí dostal také Marc Márquez. Čtvrtý v závodu pokračoval Dani Pedrosa a vedoucí pětičlennou skupinu uzavíral Stefan Bradl. V závodu už nepokračoval Álvaro Bautista (GO&FUN Honda Gresini). Druhou skupinu vedl Aleix Espargaró, jehož od pátého Bradla dělily necelé tři sekundy. Sekundu za jezdcem Forward-Yamahy jel jeho bratr Pol Espargaró, který měl v zádech trojici Ducati Dovizioso, Iannone, Hernandez.

V polovině závodu MotoGP vedl Valentino Rossi těsně následován Marcem Márquezem a Danim Pedrosou. Jorge Lorenzo pokračoval na čtvrtém místě s jednosekundovou ztrátou. Na pátém místě jel osamocen Stefan Bradl k němuž se postupně přibližoval šestý Aleix Espargaró. Márquez chtěl Rossiho předjet, ale udělal chybu a vyjel z dráhy. Nicméně rychle se dokázal vrátit zpátky na druhou pozici po předjetí týmového kolegy Pedrosy. V závodu nepokračoval Cal Crutchlow (Ducati Tem), který odstoupil zřejmě kvůli problémům s technikou.
Sedmé kolo vystřelilo fanoušky ze sedadel, když Márquez předjel Rossiho, Márqueze vzápětí předjel Pedrosa a oba pak zpátky zase Ital Rossi, když jezdci Repsolu zvedli ruce, což bylo myšleno původně kvůli dešti, ale bylo to kvůli předjetí pod žlutou vlajkou a Rossiho tak pouštěli před sebe. V boxech ale okamžitě začali připravovat motocykly nastavené na mokrou dráhu. Do boxů ale nikdo z jezdců nezamířil a Márquez znovu předjel Rossiho a převzal vedení závodního pole. To vše v době, kdy do cíle zbývalo odjet posledních šest kol.

Čtyři kola před cílem je Dani Pedrosa druhý za Márquezem a blíží se bitva o vítězství v závodu. Vše sledoval z třetí pozice Valentino Rossi. Jorge Lorenzo byl mimo hru o pozice na stupních vítězů. Závěr byl strhující bitvou mezi Marcem Márquezem a Danim Pedrosou. V posledním kole Pedrosa chyboval, došlo ke kontaktu jeho předního kola se zadním kolem Márquezovy Hondy a bylo rozhodnuto.
Sedmé vítězství v řadě vybojoval Marc Márquez, druhý byl v cíli Valentino Rossi a třetí Dani Pedrosa. Márquez tak pro Hondu získal jejich jubilejní 100. vítězství v MotoGP (od r.2002) a zároveň si dalším plným počtem bodů upevnil vedoucí postavení v tabulce. Nejlépe postaveným jezdcem kategorie Open je šestý Aleix Espargaró.

GP Katalánska, MotoGP – Závod (25kol)
polojasno, 22°C, dráha suchá, 34°C, vlhkost: 61%
REVIZE VÝSLEDKŮ
(Scott Redding penalizován za výhodu získanou zkrácením tratě - z 12. místa na 13.)

1 - Marc MARQUEZ - SPA - Repsol Honda Team - Honda - 42'56.914
2 - Valentino ROSSI - ITA - Movistar Yamaha MotoGP - Yamaha - +0.512
3 - Dani PEDROSA - SPA - Repsol Honda Team - Honda - +1.834
4 - Jorge LORENZO - SPA - Movistar Yamaha MotoGP - Yamaha - +4.540
5 - Stefan BRADL - GER - LCR Honda MotoGP - Honda - +11.148
6 - Aleix ESPARGARO - SPA - NGM Forward Racing - Forward Yamaha - +14.213
7 - Pol ESPARGARO - SPA - Monster Yamaha Tech 3 - Yamaha - +16.127
8 - Andrea DOVIZIOSO - ITA - Ducati Team - Ducati - +16.175
9 - Andrea IANNONE - ITA - Pramac Racing - Ducati - +18.040
10 - Bradley SMITH - GBR - Monster Yamaha Tech 3 - Yamaha - +24.781
11 - Yonny HERNANDEZ - COL - Energy T.I. Pramac Racing - Ducati - +37.153
12 - Nicky HAYDEN - USA - Drive M7 Aspar - Honda - +43.299
13 - Scott REDDING - GBR - GO&FUN Honda Gresini - Honda - +43.407
14 - Michele PIRRO - ITA - Ducati Team - Ducati - +55.157
15 - Hiroshi AOYAMA - JPN - Drive M7 Aspar - Honda - +59.191
16 - Broc PARKES - AUS - Paul Bird Motorsport - PBM - +1'00.906
17 - Michael LAVERTY - GBR - Paul Bird Motorsport - PBM - +1'01.284
18 - Colin EDWARDS - USA - NGM Forward Racing - Forward Yamaha - +1'06.121
19 - Hector BARBERA - SPA - Avintia Racing - Avintia - +1'25.195
20 - Michel FABRIZIO - ITA - Octo IodaRacing Team - ART - +1'40.665

Závod nedokončil/ neklasifikován:
Mike DI MEGLIO - FRA - Avintia Racing - Avintia - 8kol
Cal CRUTCHLOW - GBR - Ducati Team - Ducati - 15kol
Alvaro BAUTISTA - SPA - GO&FUN Honda Gresini - Honda - 22kol
Karel ABRAHAM - CZE - Cardion AB Motoracing - Honda - 24kol

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist