GP Japonska – Vyhrál Pedrosa, druhý byl Rossi, třetí Lorenzo

Déšť znovu zamíchal kartami a den závodu v japonské Motegi nabral hodinové zpoždění hned od zahřívacích tréninků, protože ty museli odložit pro nepřízeň počasí. Areál Twin Ring Motegi byl dlouho ponořen do mlhy, ale nakonec jezdci vyjeli na dráhu a nedělní program dokončili. V případě nižších kubatur ale došlo na zkrácení závodů, aby termín klání MotoGP zůstal beze změny. V třídě Moto3 vyhrál Niccoló Antonelli, Karel Hanika obsadil osmé místo a Jakub Kornfeil bodoval dvanáctým místem v cíli. V třídě Moto2 slavil první místo Johann Zarco, nový mistr světa třídy šestistovek. V královské kubatuře to byl závod plný překvapení a v jeho závěru jsme viděli usměvavého Daniho Pedrosu, vítěze letošního klání v Motegi. Druhý projel cílem Valentino Rossi, třetí byl Jorge Lorenzo a oba jezdce teď dělí osmnáct bodů. Šestnáctý podnik sezony Velká cena Austrálie je na programu už o nadcházejícím víkendu.

GP Japonska – Vyhrál Pedrosa, druhý byl Rossi, třetí Lorenzo

Kapitoly článku

MotoGP – Závod

Z první řady startoval do závodu na mokré dráze první Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha MotoGP), druhý Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) a třetí Marc Márquez (Repsol Honda Team). Druhá řada Andrea Dovizioso (Ducati Team), Andrea Iannone (Ducati Team) a Dani Pedrosa (Repsol Honda Team). Náhradní jezdec za Karla Abrahama, Japonec Kousuke Akiyoshi (AB Motoracing), odstartoval šestadvacátý.

Výborně odstartovaly obě tovární Yamahy, ale Jorge Lorenzo měl v nájezdu do druhého kola už náskok jedné sekundy na Valentina Rossiho. Třetí jel Andrea Dovizioso, čtvrtý Dani Pedrosa, pátý Marc Márquez, šestý Andrea Iannone. Vedoucí Lorenzo navyšoval náskok v každém sektoru a v nájezdu do třetího kola už vedl rozdílem dvou sekund. Japonec Akiyoshi byl čtyřiadvacátý a za sebou měl Álvara Bautistu (Aprilia Racing Team Gresini) a Toniho Elíase (Forward Racing). Nejlépe postaveným jezdcem kategorie Open byl třináctý Jack Miller (LCR Honda).

Po úvodních pěti kolech vedl Jorge Lorenzo náskokem tří sekund na druhého v pořadí Valentina Rossiho. Ital měl sedm desetin za sebou Andrea Doviziosa, čtvrtý Dani Pedrosa už ztrácel přes čtyři a půl sekundy. Na páté pozici pokračoval Marc Márquez, šestý byl Cal Crutchlow (LCR Honda), sedmý Andrea Iannone, osmý Danilo Petrucci (OCTO Pramac Racing), devátý Pol Espargaró (Monster Yamaha Tech 3) a první desítku uzavíral jezdec na divokou kartu Katsuyuki Nakasuga (Yamaha Factory Racing Team). Stefan Bradl (Aprilia Racing Team Gresini) byl dlouhý, musel do štěrku a propadl se až na předposlední pozici. Spadl Jack Miller, jenž v závodu pokračoval dál jen už ne na bodech ale jednadvacátý.

V polovině závodu vedl Jorge Lorenzo náskokem 3,4 sekundy a více méně si tento náskok udržoval na podobné hodnotě téměř po celou první polovinu závodu. Valentino Rossi se postupně zbavil Andrea Doviziosa, ale druhou polovinu závodu MotoGP odstartoval na třetí pozici Dani Pedrosa, který začal stahovat ztrátu, kterou měl na druhého Rossiho a jenž představovala ve dvanáctém kole hodnotu tří sekund. V závodu nepokračoval Danilo Petrucci, který měl pád a nějaká technická porucha zastavila Andrea Iannoneho. V patnáctém kole spadl Maverick Viñales (Team Suzuki Ecstar) a Dani Pedrosa už dýchal na záda Valentina Rossiho.

Sedm kol před koncem převzal vedení v závodu Dani Pedrosa. Absolutně neuvěřitelná závod, kdy jezdcům Yamahy začala odcházet přední pneumatika. Jorge Lorenzo už měl náskok přes 3,6 sekundy, ale ten byl pryč a musel se smířit s tím, že Dani Pedrosa je rychlejší. Valentino Rossi jel třetí a na Lorenza ztrácel necelých sedm desetin. Pokud by závod skončil v tomto pořadí, Rossi by před cestou do Austrálie šampionát vedl náskokem deseti bodů.

Dani Pedrosa zabral a pět kol před cílem už vedl náskokem tří sekund. Vše směřovalo k bitvě o druhé místo. Lorenzo ale chyboval a Rossi šel bez boje na druhou pozici, kde měl náskok dvou sekund. Čtvrtý Marc Márquez na vedoucí jezdce ztrácel třináct sekund, pátý jel Andrea Dovizioso. Jorge Lorenzo zvolnil a jeho ztráta na Rossiho postupně narůstala. Dani Pedrosa naopak navyšoval náskok a na okruhu Hondy držel její prapor hodně vysoko. V závodě tak o šesté místo bojoval pouze Bradley Smith s Calem Crutchlowem.

Závod královské kubatury vyhrál Dani Pedrosa, který jel v závěru jako po kolejích. Španěl si na konto připsal letos první vítězství v závodu, své jubilejní padesáté a pro Hondu vyhrál velice prestižní závod v jejich domácím prostředí. Na druhém místě skončil Valentino Rossi, který tak navýšil svůj náskok ve vedení šampionátu na celkem osmnáct bodů, protože Jorge Loenzo projel cílem třetí. Nejlépe umístěným jezdcem kategorie Open je devátý Hector Barbera, který tak oslavil svoji 100. Grand Prix. Kousuke Akiyoshi závod dokončil devatenáctý. V závěru havaroval Pol Espargaró a znovu velmi nebezpečně u svodidel bez jakékoliv ochranné bariéry.

GP Japonska, MotoGP – Závod (24kol)
19°C, dráha mokrá, 21°C, vlhkost: 95%

1 - Dani PEDROSA - SPA - Repsol Honda Team - Honda - 46'50.767
2 - Valentino ROSSI - ITA - Movistar Yamaha MotoGP - Yamaha - +8.573
3 - Jorge LORENZO - SPA - Movistar Yamaha MotoGP - Yamaha - +12.127
4 - Marc MARQUEZ - SPA - Repsol Honda Team - Honda - +27.841
5 - Andrea DOVIZIOSO - ITA - Ducati Team - Ducati - +35.085
6 - Cal CRUTCHLOW - GBR - LCR Honda - Honda - +37.263
7 - Bradley SMITH - GBR - Monster Yamaha Tech 3 - Yamaha - +37.667
8 - Katsuyuki NAKASUGA - JPN - Yamaha Factory Racing Team - Yamaha - +44.654
9 - Hector BARBERA - SPA - Avintia Racing - Ducati - +48.572
10 - Scott REDDING - GBR - EG 0,0 Marc VDS - Honda - +50.121
11 - Aleix ESPARGARO - SPA - Team SUZUKI ECSTAR - Suzuki - +1'00.535
12 - Takumi TAKAHASHI - JPN - Team HRC with Nissin - Honda - +1'01.211
13 - Nicky HAYDEN - USA - Aspar MotoGP Team - Honda - +1'11.261
14 - Yonny HERNANDEZ - COL - Octo Pramac Racing - Ducati - +1'13.896
15 - Mike DI MEGLIO - FRA - Avintia Racing - Ducati - +1'15.421
16 - Alvaro BAUTISTA - SPA - Aprilia Racing Team Gresini - Aprilia - +1'20.507
17 - Eugene LAVERTY - IRL - Aspar MotoGP Team - Honda - +1'31.224
18 - Stefan BRADL - GER - Aprilia Racing Team Gresini - Aprilia - +1'46.833
19 - Kousuke AKIYOSHI - JPN - AB Motoracing - Honda - +2'00.072
20 - Toni ELIAS - SPA - Forward Racing - Yamaha Forward - +1kolo

Závod nedokončil/neklasifikován:
Pol ESPARGARO - SPA - Monster Yamaha Tech 3 - Yamaha - 2kola
Jack MILLER - AUS - LCR Honda - Honda - 8kol
Maverick VIÑALES - SPA - Team SUZUKI ECSTAR - Suzuki - 11kol
Loris BAZ - FRA - Forward Racing - Yamaha Forward - 11kol
Andrea IANNONE - ITA - Ducati Team - Ducati - 14kol
Danilo PETRUCCI - ITA - Octo Pramac Racing - Ducati - 16kol

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.11
Známkováno: 9x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist