GP Japonska – sobota v Motegi

MotoGP – kvalifikace (75minut)

Po úvodních patnácti minutách vedl tabulku časů Valentino Rossi (Yamaha Factory Racing) časem 1´57,555 sekundy. Na druhém místě byl Álvaro Bautista (GO&FUN Honda Gresini), třetí Marc Márquez (Repsol Honda Team), čtvrtý Nicky Hayden (Ducati Team) a pátý jezdec na divokou kartu Katsuyuki Nakasuga (Yamaha YSP Racing Team). Český závodník Lukáš Pešek (Came IodaRacing Project) měl na kontě jednadvacátý čas, Luca Scassa (Cardion AB Motoracing) byl dvaadvacátý.

V polovině kvalifikačního tréninku královské kubatury byl na provizorní pole position Dani Pedrosa s časem 1´55,413 sekundy. Druhý Jorge Lorenzo ztrácel 0,120 sekundy, třetí Marc Márquez byl o 0,183 sekundy pomalejší. Valentino Rossi byl se ztrátou necelých čtyř desetin čtvrtý a pětici nejrychlejších uzavíral Cal Crutchlow (Monster Yamaha Tech 3). Velmi dobře jezdil Nicky Hayden, kterému patřil sedmý čas, jeho týmový kolega Andrea Dovizioso byl čtrnáctý. Nejlepším jezdcem kategorie CRT byl prozatím desátý Aleix Espargaró (Power Electronics Aspar). Ital Luca Scassa byl v polovině kvalifikace dvacátý, Lukáš Pešek pětadvacátý.

Třicet minut před koncem kvalifikace zajel Nicky Hayden čas 1´54,937 sekundy a posunul se na provizorní pole position. Druhý Dani Pedrosa na Američana ztrácel 0,476 sekundy, třetí Valentino Rossi 0,483 sekundy. Německý závodník Stefan Bradl (LCR Honda MotoGP), který do japonského víkendu nastoupil po operaci kotníku, byl prozatím dvanáctý. Druhým nejrychlejším jezdcem Ducati byl překvapivě devátý Kolumbijec Yonny Hernandez s GP13 Pramac Racingu.

V závěru kvalifikace havaroval Álvaro Bautista v době, kdy mu patřil pátý nejrychlejší čas. Tabulku časů vedl Jorge Lorenzo před Nicky Haydenem, třetím Danim Pedrosou a čtvrtým Marcem Márquzem, který ve snaze zajet rychlejší kolo, chyboval a musel do štěrku únikové zóny.

Pole position na startu předposledního závodu MotoGP patří Jorge Lorenzovi, jenž byl s časem 1´53,471 sekundy rychlejší o 0,658 sekundy než druhý Marc Márquez. První řadu na startu překvapivě uzavírá tovární jezdec Ducati Nicky Hayden. Z druhé řady odstartuje trojice Dani Pedrosa, Valentino Rossi a Andrea Dovizioso. Italský jezdec stáje Cardion AB Motoracing Luca Scassa vyrazí do závodu z dvacáté pozice. Lukáš Pešek zajel v kvalifikaci poslední pětadvacátý čas.