GP Itálie – Rossiho první pole position v Mugellu od roku 2008

Sobotní program na Autodromo del Mugello provázelo krásné sluneční počasí díky němuž jezdci dosahovali velmi kvalitních časů, nicméně v ani jedné z tříd dnes kvalifikační rekord nepadl. Pole position na startu závodu Moto3 získal domácí závodník Romano Fenati. Šestnáctý čas zajel Jakub Kornfeil, devatenáctý Karel Hanika. V třídě Moto2 slaví vítězství v kvalifikaci britský závodník Sam Lowes. Parádní výkon předvedl před domácím publikem Valentino Rossi, který získal v Mugellu pole position poprvé od roku 2008 a z první řady do závodu odstartuje společně s Maverickem Viñalesem a Andrea Iannonem.

Moto3 – 3.volný trénink

V desáté minutě tréninku byl nejrychlejší Francesco Bagnaia (ASPAR Mahindra Team Moto3) s časem 1'59,064 sekundy. Druhý Nicolo Bulega (SKY Racing Team VR46) ztrácel 0,251 sekundy. V e čtyřech desetinách byl třetí Andrea Migno (SKY Racing Team VR46) a čtvrtý Brad Binder (Red Bull KTM Ajo), který měl pád ve vysoké rychlosti ve čtrnácté zatáčce. Jihoafričan se vrátil do boxů, ale později zamířil na vyšetření do zdravotního centra okruhu v Mugellu. Karel Hanika (Platinum Bay Real Estate) byl jedenáctý s časem 1'59,774 sekundy a na prvního ztrácel sedm desetin. Jakub Kornfeil (Drive M7 SIC Racing) byl s časem 2'00,462 sekundy jednadvacátý.

Čtvrt hodiny před koncem tréninku zajel na první pozici Niccoló Antonelli (Ongetta-Rivacold) s kolem za 1'58,802 sekundy. Druhý byl Francesco Bagnaia, třetí a čtvrtý čas patřil jezdcům Leopard Racingu Fabiu Quartararovi a Andrea Locatellimu. S půl sekundy ztráty uzavíral pětici nejrychlejších Nicolo Bulega. Jakub Kornfeil se s časem 1'59,413 sekundy posunul na jedenáctou pozici, devatenáctý čas 1'59,774 sekundy patřil Karlu Hanikovi. Deset minut před koncem vykopla Honda ze sedla Adama Norrodina (Drive M7 SIC Racing), který drsně přistál na asfalt a následně se projel na znak štěrkem únikové zóny páté zatáčky.

Italský závodník Niccoló Antonelli v posledním kole nastavil absolutní maximum 1'57,789 sekundy a z deváté pozice se posunul na první, když rozdílem dvaatřiceti tisícin překonal dosud vedoucího Gabriela Rodriga (RBA Racing Team). Třetí čas má na kontě Romano Fenati, čtvrtý je Juanfran Guevara a pátý Francesco Bagnaia. Jakub Kornfeil uzavřel tréninkovou část devátým časem 1'58,154 sekundy. Karel Hanika je s časem 1'59,144 sekundy dvaadvacátý.

GP Itálie, Moto3 – 3.volný trénink