GP Itálie – páteční tréninky v Toskánsku

MotoGP – 1.volný trénink

Po úvodních patnácti minutách měl zajeto nejrychlejší kolo 1'48,025 sekundy Andrea Dovizioso (Ducati Team). Na druhé pozici byl Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha MotoGP), jenž prozatím ztrácel 0,223 sekundy. Třetí čas v pořadí nastavil Marc Márquez (Repsol Honda Team), který byl posledním jezdcem v půl sekundě za prvním jezdcem Ducati. Moc toho nenajel Aleix Espargaró (Team Suzuki Ecstar), který právě v prvním tréninku zjistí, jak je na tom jeho operovaná ruka a zda vůbec bude pokračovat v dalším průběhu víkendu. Každopádně to, že v úvodních patnácti minutách zajel jen tři kola nebylo kvůli jeho zdravotním problémům, ale problémům s technikou. Český závodník Karel Abraham (AB Motoracing) figuroval s časem 1'51,917 sekundy.

Druhou polovinu tréninku zahájil na špici tabulky časů Jorge Lorenzo, který své maximum na kolo posunul na hodnotu 1'47,984 sekundy. Andrea Dovizioso ztrácel 41 tisícin, Marc Márquez 0,475 sekundy. Časy do pátého místa zajeli Bradley Smith (Monster Yamaha Tech 3) a Andrea Iannone (Ducati Team). Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) zatím figuroval na osmé pozic, Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) byl devátý a Aleix Espargaro se už časem 1'49,54 sekundy posunul na čtrnáctou příčku.

Deset minut před koncem byl na prvním místě znovu Andrea Dovizioso, jenž si v jedenáctém rychlém kole zajel pro čas 1'47,893 sekundy. Druhý Jorge Lorenzo ztrácel 91 tisícin, třetí Marc Márquez byl o 0,135 sekundy pomalejší. Na čtvrtou příčku se posunul Pol Espargaró (Monster Yamaha Tech3), který stejně jako jeho bratr Aleix podstoupil po Le Mans operaci ruky (Arm Pump) a první pětici nejrychlejších uzavíral Cal Crutchlow (CWM LCR Honda).

První trénink vyhrál časem 1'47,893 sekundy jezdec tovární stáje Ducati Andre Dovizioso. Velmi rychlý byl hned na úvod italského víkendu Jorge Lorenzo, jenž na Italův čas ztratil jen 33 tisícin a rovněž Andrea Iannone (Ducati Tea), který byl o 44 tisícin pomalejší. Loňský vítěz závodu v Mugellu Marc Márquez zahájil závodní víkend také výrazným stylem a zatím mu na první čas schází 0,135 sekundy. První pětici uzavírá Yonny Hernandez (Octo Pramac Racing), což je pro satelit Ducati příjemné překvapení a samozřejmě následek toho, že Ducati v Mugellu jen nedávno testovala.

Český závodník Karel Abraham zajel v pátek dopoledne osmnáctý 1'49,569 sekundy. Álvaro Bautista (Aprilia Arcing Team Gresini) je po úvodním tréninku s časem 1'49,922 sekundy dvaadvacátý, Marco Melandri (Aprilia Racing Team Gresini) je poslední s časem 152,516 sekundy. Aprilia v Mugellu nasadila řadu novinek, které snad oba jezdce posunou o něco výš.