GP Indianapolisu – Pole position má Márquez, Rins a Kent

Sobota už nebyla o blankytně modré obloze a slunečném počasí. Všechny tréninky a kvalifikace ale jezdci odjeli na suchém povrchu, což zřejmě nebude případ nedělního dne závodu. Do klání nejnižší kubatury Moto3 odstartuje první Danny Kent, Karel Hanika zajel třináctý čas, Jakub Kornfeil šestnáctý. V třídě Moto2 slaví druhé pole position sezony Alex Rins. V královské kubatuře MotoGP kvalifikaci vyhrál Marc Márquez, který z první řady odstartuje společně s týmovým kolegou Danim Pedrosou a jezdcem tovární Yamahy Jorge Lorenzem.

Moto3 – 3.volný trénink

V polovině tréninku nejnižší kubatury vedl tabulku časů Efrén Vázquez (Leopard Racing) s kolem za 1'41,669 sekundy. Na druhé pozici ztrácel pětačtyřicet tisícin Miguel Oliveira (Red Bull KTM Ajo), třetí byl Romano Fenati (SKY Racing Team VR46), jemuž to v IMS viditelně jde a prozatím Ital ztrácel na nejlepší čas přes tři desetiny. Vidět bylo Jakuba Kornfeila (Drive M7 SIV Racing), který zatím zajel nejlépe z celého víkendu, když se časem 1'42,182 sekundy posunul na páté místo, kde na Vázqueze ztrácel něco přes půl sekundy. Druhý český závodník v poli Karel Hanika (Red Bull KTM Ajo) měl na kontě sedmnáctý čas 1'43,070 sekundy.

Ve třicáté minutě byl nejrychlejším jezdcem Danny Kent (Leopard Racing), jehož čas na kolo byl na hodnotě 1'41,599 sekundy. Britův týmový kolega Efrén Vázquez byl druhý se ztrátou sedmdesáti tisícin, třetí čas patřil Miguelu Oliveirovi. Na čtvrté místo se posunul Enea Bastianini (Gresini Racing Team Moto3), první pětici uzavíral Jorge Martin (Mapfre Team Mahindra). Jakub Kornfeil zatím nezrychlil a zůstával na desáté pozici. Karel Hanika zrychlil na 1'42,973 sekundy, ale postup pořadím mu to nezajistilo, naopak, deset minut před koncem byl třiadvacátý.

Danny Kent jako jediný zajel kolo pod minutu jednačtyřicet sekund a s časem 1'40,870 sekundy třetí trénink vyhrál. Brit nastavil nejlepší čas víkendu a nebyl daleko, aby překonal rekord, který v IMS drží Jack Miller s časem 1'40,727 sekundy. Druhý v pořadí je Jorge Navarro (Estrella Galicia 0,0), jehož ztráta je 0,448 sekundy. Třetí čas v pořadí zajel Niccoló Antonelli (Ongetta Rivacold), který dnes zkoušel nové kapotáže.

Český závodník Jakub Kornfeil dlouho nedokázal zrychlit a před posledním měřeným kolem byl dvacátý. Pak za to na poslední chvíli vzal a podařilo se mu zajet 1'42,001 sekundy, což jej posunulo na čtrnáctou pozici. Problém měl Karel Hanika, který se pohyboval ve třetí desítce a podobně jako Kornfeil chtěl své maximum zajet v posledním měřeném kole. Bohužel v šestnácté zatáčce Hanika tvrdě havaroval, pořádně tam vyzkoušel tvrdost asfaltu a KTM brněnského závodníka dostala pořádně zabrat. Hanika odešel z místa pádu po svých a jen doufejme, že si pádem nezpůsobil nějaké zranění. Spadl také Romano Fenati, ale jeho pád odnesla jen motorka. Pro Itala to už byl třetí pád dosavadní části víkendu.

GP Indianapolisu, Moto3 – 3.volný trénink