GP Indianapolisu - pátek v IMS

MotoGP – 1.volný trénink

Úvodní trénink královské kubatury vyhrál Casey Stoner (Repsol Honda) časem 1´41,925 sekundy. Australan byl o desetinu rychlejší než jeho týmový kolega Dani Pedrosa (Repsol Honda), třetí Nicky Hayden (Ducati Team) už na nejlepší čas ztrácel něco přes půl sekundy. Posledním jezdcem s časem pod minutu a dvaačtyřicet sekund byl čtvrtý Ben Spies (Yamaha Factory Racing), zatím nejrychlejší M1 v poli prototypů, protože satelitní Yamaha Cala Crutchlowa (Monster Yamaha Tech 3) byla sedmá a týmový kolega Jorge Lorenzo (Yamaha Factory Team) dokonce osmý. Cal Crutchlow v polovině tréninku havaroval, když mu podklouzl předek ve čtrnácté zatáčce. Britský jezdec se držel za levé rameno, ale snad to nebude nic vážného. Trénink dokončil v sedle druhého stroje.

Do prvního tréninku nastoupil Héctor Barberá (Pramac Racing), který si v červenci zlomil levou nohu a naposledy ho v Laguně Seca nahradil Toni Elías. Barberá si vedl velmi dobře, když s časem 1´43,736 sekundy figuroval na devátém místě, ale devět minut před koncem tréninku mu v šestnácté zatáčce podklouzlo zadní kolo, Ducati Barberu vyhodila ze sedla a Španěl hlavou tvrdě narazil jak do svého stroje, tak na asfalt a později betonový obrubník. Pokud navíc došlo k obnovení zranění, tak tímto rychlým návratem zpět do sedla si velmi výrazně zkomplikoval druhou polovinu letošní sezony. Barbera zůstal po pádu na zemi, byly vyvěšeny červené vlajky a Španěla odvezla ambulance rychlé zdravotní pomoci do zdravotního centra přímo na okruhu IMS. Později Španěla převezli do místní nemocnice na další vyšetření.

Čech Karel Abraham (Cardion AB Motoracing) je po úvodním tréninku čtrnáctý, nejlepším jezdcem kategorie CRT pak překvapivě dvanáctý Yonny Hernández (Avintia Blusens). Jezdci na divokou kartu Steve Rapp a Aaron Yates se umístili v pořadí na dvacátém a třiadvacátém místě s tím, že mají oba už nyní splněný kvalifikační limit pro závod.