GP Indianapolisu – páteční tréninky

Desátý podnik sezony odstartovali na dráze slavného oválu Indianapolis Motor Speedway (IMS) jezdci nejslabší kubatury mistrovství světa prototypů Moto3. Počasí nebylo v den úvodních tréninků zvlášť příznivé, protože dopoledne byla obloha nad středozápadem Spojených států zatažená a v průběhu dne několikrát pršelo.

Moto3 – 1.volný trénink

V polovině úvodního tréninku byl na prvním místě výsledkové tabulky časů Alex Márquez (Estrella Galicia 0,0) s kolem za 1´53,006 sekundy. Druhý Jack Miller (Red Bull KTM Ajo) ztrácel 0,247 sekundy, třetí Isaac Viňales (Team Calvo)byl o necelé půl sekundy pomalejší. Český závodník Jakub Kornfeil (Team Calvo) figuroval na dvanáctém místě s časem 1´55,001 sekundy. Karel Hanika (Red Bull KTM Ajo) byl dvacátý s časem 1´56,168 sekundy. Hanika měl ještě před polovinou tréninku kontakt s Ericem Granadem (Team Calvo), když jeli ve druhé zatáčce bok po boku a oba skončili na zemi. K žádně větší škodě nedošlo a oba jezdci pokračovali dál. Vůbec první dnes havarovala Ana Carracso (RW Racing GP), ale ta už se do boxů vracela bez svého motocyklu Kalex-KTM.

V posledních deseti minutách šel před Millera nejdřív Andrea Locatelli (San Carlo Team Italia), kterého téměř okamžitě překonal Isaac Viňales časem na kolo 1´49,501 sekundy. V závěru tréninku trť postupně usychala a jezdci jeli jedno rychlé kolo za druhým, takže se pořadí na pořadí na předních pozicích velmi rychle měnilo. První trénink Moto3 vyhrál časem 1´45,824 sekundy Jack Miller, druhý byl Isaac Vińales a třetí jezdec Mahindry Alessandro Tonucci (CIP). Jakub Kornfeil nějakou dobu figuroval druhý, ale v závěru tréninku mu patří patnáctý čas. Karel Hanika dokončil úvodní trénink dvaadvacátý.

Španěl Jorge Navarro (Marc VDS Racing), který během letní pauzy nahradil Belgičana Livia Loie, s nímž se tým rozloučil, byl sedmnáctý. Niklas Ajo (Avant Tecno Husqvarna Ajo) je zpátky po operaci kotníku, který si zlomil v Assenu a po prvním tréninku na IMS je devatenáctý.