GP Francie – Zlato slaví Viñales, Mir a Morbidelli, Kornfeil jedenáctý

Na pátý víkend sezony budeme ještě dlouho vzpomínat, protože to co nám dnes jezdci jednotlivých tříd předváděli, to prostě nemá chybu. Závod Moto3 museli předčasně zastavit, když na oleji spadla celá vedoucí skupina závodníků. Závod nakonec vyhrál Joan Mir a český jezdec Jakub Kornfeil byl jedenáctý, takže letos první mistrovské body. V třídě Moto2 si první místo vybojoval Franco Morbidelli, který také zůstává lídrem šampionátu. O vedoucí pozici naopak přišel Valentino Rossi, který až do posledních metrů závodu bojoval o vítězství s Maverickem Viňalesem, ale spadl a z Francie odjede s nulou. Závod vyhrál Maverick Viňales, který také pro Yamahu získal jejich 500.vítězství v seriálu Grand Prix. Na druhém místě projel cílem Johann Zarco, který tak získal první stupně vítězů v MotoGP a to rovnou na domácí půdě. Třetí v cíli byl Dani Pedrosa, jehož cesta za pódiem začínala na třinácté pozici startovního roštu. Karel Abraham ze závodu odstoupil podobně jak většina jezdců Ducati.

MotoGP – Závod

Z první řady odstartoval do 28 kol závodu Maverick Viñales (Movistar Yamaha MotoGP), Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) a Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3). Z druhé řady vyrazil Cal Crutchlow (LCR Honda), Marc Márquez (Repsol Honda Team) a Andrea Dovizioso (Ducati Team). Třetí řada Scott Redding (Octo Pramac Yakhnich), Pol Espargaró (Red Bull KTM Factory Racing) a Karel Abraham (Pull&Bear Aspar Team).

Start do závodu měl jak z učebnice Johann Zarco, který byl v úvodních zatáčkách první a vedl závodní pole před domácím publikem. Na druhé pozici pokračoval Maverick Viñales, třetí jel Marc Márquez a čtvrtý Valentino Rossi, jenž si třetí pozici před nájezdem do druhého kola vzal zpátky. Jako první havaroval Álvaro Bautista (Pull&Bear Aspar Team) jemuž se nepovedlo dokončit ani první kolo. Karel Abraham figuroval na patnácté pozici, takže po startu ztratil.

V šestém kole ze závodu odstoupil Karel Abraham, který jel v tu chvíli poslední a zastavila ho technická porucha podobně jak o kolo dřív Španěla Hectora Barberu. Maverick Viñales zaútočil na prvního Zarca a převzal vedení. Na druhém místě pokračoval Johann Zarco, těsně za ním jel třetí Valentino Rossi. Vše sledoval čtvrtý Marc Márquez, který byl osm desetin za Rossim. Pátý jel Cal Crutchlow, šestý Andrea Dovizioso a sedmý Dani Pedrosa (Repsol Honda Team). Ze závodu odstoupil Scott Redding (Octo Pramac Yakhnich), který měl problém s převodovkou.

Před polovinou závodu Maverick Viñales zvyšoval tempo až zajel nový rekord okruhu 1'32,931 sekundy. Španěl chtěl utrhnout za ním jedoucího Johanna Zarca, ale Francouz jel doma a nechtěl jen tak pustit šanci závod vyhrál. Valentino Rossi udělal v jedné ze zatáček drobnou chybu a první dva mu najednou ujeli na rozdíl necelé sekundy čehož využil Marc Márquez, který se k Rossimu přiblížil na rozdíl dvou desetin. Nicméně ani Rossi neplánoval jen tak závod dojet a začal zrychlovat tak, že do druhé poloviny závodu najížděl pět desetin za Francouzem. Marc Márquez na Rossiho rázem ztrácel něco přes sekundu. Dani Pedrosa jel pátý a měl namále, protože byl v kontaktu s Calem Crutchlowem, když ho předjížděl. V sedmnáctém kole havaroval ve třetí zatáčce Marc Márquez a závod pro něho skončil. Rychlý Pedrosa byl najednou čtvrtý, dvě sekundy za Rosim. Ze závodu odstoupil Danilo Petrucci (Octo Pramac Yakhnich), což už byl čtvrtý jezdec Ducati, který zajel do boxů.

Šest kol před cílem předjíždí Valentino Rossi druhého Johanna Zarca a snaží se dojet prvního Mavericka Viňalese, který neustále přepisuje rekord okruhu, tentokrát časem 1'32,563 sekundy. Rossi ale také jede rychlá kola a je jasné, že v posledních pěti kolech to nebude jen bitva o vítězství v závodě, ale také o tom, kdo povede šampionát. Rossi to dal najevo dost jasně, když čtyři kola před koncem zajel nový rekord 1'32,373 sekundy. Neuvěřitelný a strhující závěr závodu. Tři kola před cílem už oba první jezdce dělily jen dvě desetiny. V šestadvacátém kole jde Rossi do vedení.

Poslední kolo bylo bojem o vítězství mezi Maverickem Viňalesem a Valentinem Rossim. Španěl Rossiho předjel, ale Ital byl těsně za Viňalesem a už to vypadalo, že skončí druhý. Jenže těsně před cílem spadl a nezíská tak jediný bod, což do vedení šampionátu posunuje Mavericka Viňalese, vítěze Velké ceny Francie, který pro Yamahu získal jejich 500.vítězství Grand Prix. Na druhé pozici dojel k radosti svých fanoušků Johann Zarco, třetí místo si zajistil Dani Pedrosa, jenž do závodu startoval třináctý.