GP Francie – Pole position získal v novém rekordu Lorenzo

Sobotní program v Le Mans odjeli jezdci všech tří motocyklových tříd na suchém povrchu francouzského okruhu Bugatti. V nejnižší kubatuře vyhrál kvalifikaci Ital Niccoló Antonelli, který porazil Brada Bindera a Arona Caneta. Český jezdec Jakub Kornfeil si vedl výborně, když vyhrál celou tréninkovou část, jenže v kvalifikaci spadl a jeho čas mu stačil na jedenáctou pozici na startu. Karel Hanika zajel dvacátý šestý čas. V královské kubatuře získal svoji první pole position na startu závodu v Le Mans Jorge Lorenzo a to navíc v novém kvalifikačním rekordu. Druhý odstartuje Marc Márquez, třetí Andrea Iannone. V třídě šestistovek překonal kvalifikační rekord Thomas Lüthi a na konto si připsal svoji čtvrtou pole position na startu závodu Moto2.

Moto3 – 3.volný trénink

Po úvodních deseti minutách posledního tréninku nejnižší kubatury MS vedl tabulku časů český závodník Jakub Kornfeil (Drive M7 SIC Racing), jehož maximum na kolo bylo 1'43,743 sekundy. Druhý Andrea Locatelli (Leopard Racing) ztrácel 0,268 sekundy, třetí Aron Canet (Leopard Racing) byl o 0,325 sekundy pomalejší. Časy do pátého místa měl domácí závodník Fabio Quartararo (Leopard Racing) a Belgičan Livio Loi (RW Racing GP). Karel Hanika (Platinum Bay Real Estate) figuroval s časem 1'45,598 sekundy na třiadvacáté pozici. Ve čtrnácté zatáčce havaroval na obrobnících Francesco Bagnaia (ASPAR Mahindra Team Moto3), který vyvázl bez zranění, jen mu trvalo než dostal motorku zpátky na trať.

V polovině tréninku byl s časem 1'43,743 sekundy stále nejrychlejší Jakub Kornfeil, který začal poslední trénink velmi výrazně, třebaže zatím nebyl na víkendovém maximu, ale on sám byl jedním z mála jezdců, který si svůj páteční čas už stačil vylepšit. Se ztrátou dvou desetin byl na druhé pozici Niccoló Antonelli (Ongetta-Rivacold), třetí Andrea Locatelli byl o necelé tři desetiny pomalejší.

Patnáct minut před koncem zaznamenal zatím nejlepší čas víkendu 1'43,348 sekundy Brad Binder (Red Bull KTM Ajo). Francouz Fabio Quartararo byl druhý, Aron Canet třetí. První pětici uzavíral Niccoló Antonelli a Jakub Kornfeil. V třicáté minutě tréninku vedl Brad Binder s časem 1'43,278 sekundy, druhý je Nicoló Antonelli, třetí Fabio Quartararo. Sedmý Jakub Konfeil byl v boxech, stejně tak jednadvacátý Karel Hanika.

Dvě minuty před koncem Jakub Kornfeil nastavil 1'42,832 sekundy, jako jediný překonal hranici minuty a třiačtyřiceti sekund a třetí trénink vyhrál, což je parádní úvod sobotního programu a ta nejlepší možná pozvánka k sledování kvalifikační bitvy o pozice na startu závodu Velké ceny Franci. Na druhém místě skončil Niccoló Antonelli, třetí je Aron Canet. Časy do pátého místa zajeli Jorge Navarro (Estrella Galicia 0,0) a Brad Binder. Karel Hanika je s časem 1'44,310 sekundy pětadvacátý.

GP Francie, Moto3 – 3.volný trénink