GP Francie – kvalifikační sobota

Na okruhu Bugatti v Le Mans pokračovali jezdci a týmy mistrovství světa silničních motocyklů v přípravě na Velkou cenu Francie posledními tréninky a kvalifikacemi, kde bojovali o pozice na startu závodů všech tří kubatur. Pole position v třídě Moto3 vyhrál Efrén Vázquez, v MotoGP Marc Márquez a v Moto2 Jonas Folger.

Moto3 – 3.volný trénink

Pět minut před koncem tréninku vedl časem 1'43,250 sekundy Miguel Oliveira (Mahindra Racing) před Alexem Rinsem (Estrella Galicia 0,0) a Jackem Millerem (Red Bull KTM Ajo). Karel Hanika (Red Bull KTM Ajo) byl dvaadvacátý a Jakub Kornfeil (Team Calvo) třiadvacátý, když oba ztráceli na nejlepší čas 1,7 sekundy.

V závěrečných minutách se na první pozici posunul Isaac Viňales (Team Calvo) a už to vypadalo, že jeho čas 1'43,045 sekundy bude dopoledne nejrychlejší, ale nakonec to byl Efrén Vázquez (SaxoPrint-RTG), kdo zajel nejrychleji, když ve svém úplně posledním kole nastavil čas 1'42,847 sekundy a jako jediný tak pokořil hranici minuty a třiačtyřiceti sekund. Třetí je se ztrátou 0,253 sekundy Jack Miller.

Z českých závodníků byl Karel Hanika s časem 1'44,190 sekundy dvaadvacátý a Jakub Kornfeil s časem 1'44,409 sekundy čtyřiadvacátý. Oba Češi budou muset s týmem najít co nejdřív ten správný recept pro okruh Bugatti, protože kvalifikace už začíná pětatřicet minut po dvanácté.

V první polovině závěrečného tréninku nejnižší kubatury kolidovala v osmé zatáčce okruhu dvojice Ana Carrasco (RW Racing GP) a Eric Granado (Team Calvo). Brazilec nejel rychlé kolo, Španělka se naopak potřebovala před Granada dostat, ale zrovna v době, kdy se ho snažila podjet se ji rozvlnil její Kalex-KTM a následoval kontakt po němž oba skončili na zemi. Spadl také Niccoló Antonelli, Enea Bastianini (oba – Junior Team GO&FUN Honda Gresini) a John McPhee (SaxoPrint-RTG).

Do tréninku vůbec nenastoupil domácí závodník na divokou kartu Renald Castillon (Team RMS). Francouz v pátečním druhém tréninku havaroval, museli ho odnést na nosítkách, protože kvůli zranění levého zápěstí není schopen pokračovat v dalším průběhu příprav na Velkou cenu Francie.