GP Francie - kvalifikační sobota

MotoGP – 3.volný trénink

Třetí trénink je pro jezdce královské kubatury poslední možností, jak si vybojovat přímou účast v boji o pole position, což znamená postup do druhé kvalifikace (QP2). Vzhledem k tomu, že sobotní dopoledne v Le Mans bylo hodně studené, nějaké razantní zlepšení časů se nedalo předpokládat. Nicméně před polovinou tréninku byl vedoucí Jorge Lorenzo (Yamaha Factory Racing) s časem 1´34,099 sekundy velmi blízko pátečnímu maximu Daniho Pedrosy, které představovalo čas 1´34,035 sekundy.

V úvodu druhé poloviny třetího tréninku patřila první pozice Jorge Lorenzovi, druhý v pořadí byl Dani Pedrosa (Repsol Honda Team), třetí Marc Márquez (Repsol Honda Team), čtvrtý Cal Crutchlow (Monster Yamaha Tech 3) a pátý Álvaro Bautista (GO&FUN Honda Gresini), který ztrácel na nejrychlejší čas 0,687 sekundy. Dařilo se domácímu jezdci Randy De Punietovi (Power Electronics Aspar), protože by s jedenáctým časem prozatím nejrychlejším z jezdců kategorie CRT. Ve svém dvanáctém kole zajel Karel Abraham (Cardion AB Motoracing) sedmnáctý čas 1´36,798 sekundy, Lukáš Pešek (Came IodaRacing Project) byl s časem 1´39,044 sekundy čtyřiadvacátý.

V posledních deseti minutách havaroval Álvaro Bautista, který nezvládl průjezd třetí zatáčkou a poslal svůj stroj do štěrku únikové zóny. O něco později havaroval ve stejném místě Héctor Barberá (Avintia Blusens), jemuž pět minut před koncem tréninku patřil dvanáctý nejrychlejší čas. Pád ve třetím tréninku také zaznamenal Kolumbijec Yonny Hernández (Paul Bird Motorsport).

Těsně před koncem zajel Marc Márquez čas pod minutu a čtyřiatřicet sekund, což v tuto chvíli znamenalo první pozici. Své maximum si pojistil časem 1´33,600 sekundy v posledním měřeném kole a v kombinaci tréninkových jízd získal první místo. Druhý Jorge Lorenzo na Španěla ztrácí půl sekundy, třetí Dani Pedrosa byl o 0,083 sekundy pomalejší. Karel Abraham dokončil třetí trénink s devatenáctým časem, Lukáš Pešek skončil třiadvacátý.

Do druhé kvalifikace přímo postupuje deset nejrychlejších jezdců – Marc Márquez, Dani Pedrosa, Jorge Lorenzo, Valentino Rossi, Stefan Bradl (LCR Honda), Nicky Hayden (Ducati Team), Cal Crutchlow (Monster Yamaha Tech 3), Andrea Dovizioso (Ducati Team), Bradley Smith (Monster Yamaha Tech 3) a Álvaro Bautista. Ostatní jezdci budou v první kvalifikaci bojovat o dvě postupová místa do QP2.