GP Číny - závod

Na okruhu Shanghai Circuit se dnes odehrály bitvy o mistrovské body při Grand Prix Číny. Nesly se ve znamení překvapivého vítěze stopětadvacítek, neúspěchu našich dvaapůlkařů a návratu Valentina na nejvyšší místo na bedně.

125 ccm

Závod stopětadvacítek na 19 kol se celý odehrál na mokré trati. To se výrazně podepsalo na průběhu závodu, jehož cílem projelo pouhých devatenáct jezdců. Také vítěz byl poměrně překvapivý. Od staru nejrychleji vyrazila trojice Bradley Smith, Andrea Ianonne a Gábor Talmacsi. Hned v úvodu závodu odstoupil pro poruchu motocyklu Sergio Gadea. Celý závod byl pak hlavně o tom, kdo z jezdců dokáže dovést svoji mašinu až do cíle. Postupně odpadli Simone Corsi, který byl v zatáčce sražen dalším pilotem, Smith, Ranseder, Cortese, Redding a další. Zajímavý byl souboj o osmé místo tří jezdců (DeRosa, Ranseder a Cortese), kteří spadli, ale v závodě úspěšně pokračovali dál. Zbytku pole postupně odjel Ianonne o druhé místo celkem pěkně bojoval DiMeglio a Talmou. V tomto pořadí také projeli cílem. I přes dnešní neúspěch je v čele pořadí Simone Corsi (59b.), následují Joan Olivé a Nicola Terol (oba 50b.), Di Meglio (49b.), Stefan Bradl (48b.) 32 bodů mají shodně Sergio Gadea a dnešní vítěz Ianonne. Talma poskočil na místo osmé se 30 body.

250 ccm

Prostřední třída startovala na osychající trati. Bohužel už na začátku odstoupili naši, když se Karel Abraham po problémech s brzdami zapletl do kolize tří jezdců (Pogialli, Baldolini?). Lukáš Pešek odstoupil kvůli zadřenému motoru. Takže velká smůla pro české fanoušky hned v prvních kolech závodu. Na špici bojovali zpočátku Alvar Bautista, Marco Simoncelli a Héctor Barbera a postupně se k nim přidali jezdci na KTM, Mika Kallio a Hiroshi Aoyama. Třináct kol před koncem z první pozice lehnul Bautista, mašinu ale zvedl a dojel na dvanáctém místě. Do podobné situace se dostal i Alex Debon, který ale po pádu dojel dokonce na místě pátém. Neuvěřitelný pech měl Yuki Takahashi. Když se trpělivou jízdou propracoval na třetí místo, dvě zatáčky před cílem měl technické problémy (přidřený motor?), dvakrát vyjel z tratě a cílovou pásku přeťal jako sedmý. Třetí místo tak spadlo do klína Mattiovi Pasinimu. Projeden bod si dojel i Doni Tata Pradita na Yamaze.
Šampionát vede Kallio (82b.) před Pasinim (61b.), Barberou (49b.), Takahashim (46b.), Aoyamou (44b.)a Bautistou (39b.).

MotoGP

Nejsilnější třída jela závod na 22 kol už na relativně suché trati a jezdci nastoupili na slickách, přestože byl závod vyhlášen jako „mokrý“. Po startu se na čele utvořila čtveřice ve složení Colin Edwards, Casey Stoner, Valentino Rossi a Dani Pedrosa. Z té postupně odpadl Edwards, který nakonec dojel na místě sedmém. Pochlapil se Jorge Lorenzo. I přes nepříjemné zranění bojoval jak lev a způsob, kterým si poradil Nicky Haydenem, Edwardsem, Andreou Doviziosem nebo Melandrim se rozhodně musel líbit i jeho nejzarytějšímu odpůrci. Marco Melandri se snad konečně probral z letargie, která ho provázela na začátku sezóny. Páté místo je rozhodně pěkný počin a motivace do další sezóny. Naopak bída byla u kawy. Jak Anthony West, tak John Hopkins (jel 100 velkou cenu) se motali v závěru pole.
Závěr závodu byl velkou radostí pro Valeho fanoušky. Pět kol před koncem zatáhl a Danimu nezbylo, než rezignovat.....
Po čtyřech závodech je v čele šampionátu Pedrosa (81b.)před Lorenzem (74b.), Rossim (72b. a Stonerem (56b.) Za touto "velkou čtyřkou" je pak dvojice Loris Capirossi a James Toseland se 33 body.