GP České republiky – Pole positon pro Lorenza, Antonelliho a Zarca

Kvalifikační tréninky určily definitivní podobu startovních roštů všech tří motocyklových kubatur. V Brně bylo znovu velké horko, ale i přesto hned ve dvou případech padl rekord nejrychlejšího kola. V královské kubatuře vybojoval pole position Jorge Lorenzo, který jako vůbec první jezdec v historii zajel na Masarykově okruhu čas pod minutu a pětapadesát sekund. Z první řady společně s jezdcem Yamahy odstartuje Marc Márquez a Valentino Rossi. V třídě Moto3 startuje první Niccoló Antonelli, Karel Hanika je sedmý, Jakub Kornfeil dvacátý. V třídě Moto2 kvalifikaci vyhrál v novém rekordu Johann Zarco, jenž z první řady odstartuje společně s Esteve Rabatem a Alexem Rinsem.

Moto3 – 3.volný trénink

Po úvodních deseti minutách vedl s časem 2'08,629 sekundy Efrén Vázquez (Leopard Racing), druhý byl jeho týmový kolega a lídr seriálu Danny Kent (Leopard Racing), který ztrácel 0,235 sekundy a na třetí pozici figuroval Brad Binder (Red Bull KTM Ajo), jemuž se zatím v Brně daří. Viditelně si polepšil Jakub Kornfeil (Drive M7 SIC Racing), protože ten byl s časem 2'09,139 sekundy čtvrtý, což je jeho zatím nejlepší umístění víkendu. Karel Hanika (Red Bull KTM Ajo) měl na kontě čas 2'10,100 sekundy a to mu stačilo na devatenáctou pozici. Těsně před polovinou tréninku spadl v deváté zatáčce Andrea Locatelli (Gresini Racing Team Moto3). Zůstal ležet uprostřed dráhy stejně jako jeho motorka, ale naštěstí tam k žádnému kontaktu s projíždějícími závodníky nedošlo.

Po dvaceti minutách byl na špici výsledkové tabulky Efrén Vázquez, jehož maximum zůstávalo na hodnotě 2'08,629 sekundy. Pozice za Španělem rovněž nedoznaly změn, takže druhý čas měl Danny Kent, třetí Brad Binder, čtvrtý Jakub Kornfeil a první pětici uzavíral Jorge Navarro (Estrella Galicia 0,0). Karel Hanika v šestém měřeném kole zlepšil svůj čas na hodnotu 2'09,331 sekundy a posunul se tak na osmé místo, kde na prvního Vázqueze ztrácel sedm desetin.

Deset minut před koncem tréninku byl nejrychlejším jezdcem na dráze Danny Kent, jehož čas 2'07,906 sekundy byl skutečně parádní a Brit jako první o víkendu překonal hranici dvou minut a osmi sekund. Tři desetiny ztrácel Miguel Oliveira (Red Bull KTM Ajo), sedm Efrén Vázquez a do jedné sekundy se ještě vešli Fabio Quartararo (Estrella Galicia 0,0) a Jorge Martin (Mapfre Team Mahindra). Jakub Kornfeil čas zatím nezlepšil a klesl v pořadí na sedmé místo, Karel Hanika byl dvanáctý.

Jen malý kousek od překonání rekordu v čase na kolo byl vítěz třetího tréninku Danny Kent, jehož maximum na kolo je na hodnotě 2'07,649 sekundy. Na druhé pozici ztrácí Fabio Quartararo 0,322 sekundy, třetí Miguel Oliveira byl o 0,427 sekundy pomalejší. Časy do pátého místa zajeli Efrén Vázquez a Jorge Martin. V závěru havaroval Kevin Hanus (Team Hanusch) a Niccoló Antonelli (Ongetta Rivacold). Jakub Kornfeil trénink uzavřel osmnáctým časem 2'09,039 sekundy, Karel Hanika byl s časem 2'09,331 sekundy pětadvacátý.

GP České republiky, Moto3 – 3.volný trénink