GP České republiky – kvalifikační sobota

Kvalifikační tréninky v Brně rozhodly o postavení jezdců na startovních roštech jednotlivých motocyklových kubatur. Pole position v třídě Moto3 si vybojoval Alex Márquez, v šestistovkách do závodu odstartuje jako první Esteve Rabat a v královské MotoGP oslavil své letos deváté kvalifikační vítězství Marc Márquez.

Moto3 – 3.volný trénink

Šestnáctiletý italský závodník Enea Bastianini (Junior Team GO&FUN Moto3) má po včerejší nehodě z druhého volného tréninku frakturu patní kosti pravé nohy, takže měl ve třetím tréninku vyzkoušet, jak je na tom po zdravotní stránce. Bastianini dopolední trénink zahájil s mírným zpožděním, zajel celkem dvanáct kol s patnáctým nejlepším časem 2´09,151 sekundy.

Po úvodních deseti minutách vedl s časem na kolo 2´08,896 sekundy Alex Márquez (Estrella Galicia 0,0) před Jackem Millerem (Red Bull KTM Ajo) a Johnem McPhee (SaxoPrint-RTG). Karel Hanika (Red Bull KTM Ajo) byl s časem 2´09,288 sekundy pátý, Jakub Kornfeil (Team Calvo) disponoval dvaadvacátým časem 2´10,883 sekundy.

Pět minut před koncem byl nejrychlejší Miguel Oliveira (Mahindra Racing), druhý Efrén Vázquez (SaxoPrint-RTG) a třetí Jack Miller. Dvojice českých závodníků Karel Hanika a Jakub Kornfeil figurovala na v pořadí osmém a třináctém místě. Finále posledního tréninku ale nabídlo strhující závěr, takže pořadí se v každém kole měnilo.

Závěrečný třetí trénink vyhrál Alex Rins (Estrella Galicia 0,0) časem 2´08,129 sekundy. V posledním rychlém kole Španěl posunul na druhou pozici týmového kolegu Alexe Márqueze, který na nejlepší čas ztrácí desetinu. Třetím jezdcem v pořadí je Alexis Masbou (Ongetta Rivacold). Karel Hanika se v posledním kole posunul na páté místo časem 2´08,543 sekundy, Jakub Kornfeil byl s časem 2´08,819 sekundy třináctý.