GP Austrálie – Pole position slaví Márquez, Lüthi a Binder

Moto3 – Kvalifikace

Jen co jezdci nejnižší kubatury vyjeli na dráhu, začalo silně pršet a vzhledem k tomu, že byli na hladkých pneumatikách dalo se očekávat, že měli v plánu hned v úvodu využít podmínek k zajetí rychlého kola. Tato strategie ale vůbec nevyšla a závodníci museli pomalu zpátky do boxů vyměnit obutí a přenastavit motorky na mokré podmínky. Hned v prvním kole ale jízdu v dešti neustál Niccoló Antonelli (Ongetta-Rivacold), který jen přidělal práci svým mechanikům. Není ale nikde psáno, že během čtyřiceti minut kvalifikace nedají mechanici hladké pneumatiky zpátky, protože počasí si v sobotu s jezdci a týmy hodně hraje.

V polovině kvalifikace už svítilo slunce a na dráze byli vidět jezdci na hladkých pneumatikách. Začali výrazně zrychlovat jezdci na hladkých pneumatikách a do vedení se s časem 1'42,666 sekundy posunul Philipp Öttl (Schedl GP Racing). Půl sekundy ztrácel Enea Bastianini (Gresini Racing Team Moto3), který měl v pátek pád, ale na jeho výkonech to už dnes není znát. Třetí v pořadí byl Nicolo Bulega (SKY Racing Team VR46), prozatím poslední jezdec v jedné sekundě. Jakub Kornfeil (Drive M7 SIC Racing) figuroval na osmadvacátém místě s časem 1'50,206 sekundy.

Patnáct minut před koncem byl na provizorní pole position Nicolo Bulega, jehož maximum na kolo představovalo hodnotu 1'40,670 sekundy. Druhý Fabio Quartararo (Leopard Racing) ztrácel půl sekundy, třetí Philipp Öttl byl o osm desetin pomalejší a devět desetin ztrácel čtvrtý Andrea Locatelli. Jakub Kornfeil se s časem 1'43,083 sekundy posunul na desátou příčku. Havaroval Albert Arenas (Peugeot MC Saxoprint) a porucha motocyklu zastavila Itala Antonelliho, který zatím neměl vůbec rychlé kolo.

Ve třicáté minutě Francesco Bagnaia zavřel plyn v době, kdy měl těsně za sebou krajana Bulegu. Ten musel na okraj dráhy, dostal smyk zadního kola a musel mimo dráhu, kde narazil do ochranné bariéry. Pro jezdce Rossiho týmu tím kvalifikace málem předčasně skončila v době, kdy se definitivně začalo rozhodovat o pozicích na startu. Pro Itala Bulegu to bude znamenat určitou formu penalizace, která může dle nových předpisů znamenat ztrátu dvanácti míst na startu. Ve dvanácté zatáčce havaroval Juanfran Guevara (RBA Racing), který zůstal ležet ve štěrku únikové zóny, což si čtyři minuty před koncem vyžádalo zastavení tréninku červenými vlajkami. V tu chvíli byl na provizorní pole position Brad Binder (Red Bull KTM Ajo) s časem 1'39,087 sekundy, Jakub Kornfeil byl dvanáctý s kolem za 1'40,110 sekundy.

Od 5:20 (SEČ) pokračoval kvalifikační trénink závěrečným sprintem. Na dráhu vyrazil kompletní balík jezdců, takže nic snadného pro zajetí rychlého kola. Hned po pár metrech havaroval Andrea Locatelli, který nezvládl nájezd do čtvrté zatáčky a o něco později skončil na zemi Aron Canet (Estrella Galicia 0,0). Díky přerušení dostal šanci dokončit kvalifikaci Nicolo Bulega.

Pole position na startu závodu vyhrál časem 1'37,696 sekundy Brad Binder. Na druhé místo se kvalifikoval Fabio Quartararo, třetí byl Nicolo Bulega, který v závěru zachránil co se jen dalo. Český závodník Jakub Kornfeil v posledních čtyřech minutách nezrychlil a do závodu odstartuje pětadvacátý.