GP Aragonie – V MotoGP vyhrál Márquez, Binder slaví titul v Moto3

Moto3 – Závod

Do 20kol závodu startoval z první pozice Enea Bastianini (Gresini Racing Team Moto3), druhý Jorge Navarro (Estrella Galicia 0,0) a třetí Aron Canet (Estrella Galicia 0,0). Z druhé řady vyrazil Philipp Öttl (Schedl GP Racing), Brad Binder (Red Bull KTM Ajo) a Fabio Quartararo (Leopard Racing). Český závodník Jakub Kornfeil (Drive M7 SIC Racing) startoval z 28.místa. Livio Loi (RW Racing GP) poslední kvůli diskvalifikaci z kvalifikace za nasazení nehomologované převodovky. Jihoafričan Brad Binder dnes může s velkým předstihem získat titul mistra světa.

Krátce po startu havaroval Fabio Spiranelli (CIP-Unicom Starker) a Stefano Valtulini (3570Team Italia), následně došlo k hromadnému pádu v případě trojice jezdců Nicolo Bulega (SKY Racing Team VR46), Maria Herrera (MH6 Team) a Jakub Kornfeil. Českého jezdce vzali do sanity, protože tam zřejmě došlo k zranění kotníku. Doufejme, že nic vážného, protože teď má sezona závěrečnou zteč v podobě tří Grand Prix po Pacifiku. Závodní pole vedl Enea Bastianini, druhý jel Jorge Navarro, třetí Brad Binder, čtvrtý Gabriel Rodrigo (RBA Racing Team) a pátý Philipp Öttl. Všichni jmenovaní se průběžně střídali ve vedení závodu.

V osmém kole měla vedoucí skupina celkem jedenáct závodníků. Vedení převzal Brad Binder a snažil se ještě před polovinou závodu jít do úniku. Na druhém místě jel Fabio Di Giannantonio (Gresini Racing), třetí Enea Bastianini. Všechny tři dělily jen tisíciny sekundy. Čtvrtý Philipp Öttl vedoucí trojici následoval a snažil se zapojit do souboje o pozice na stupních vítězů. Podobně byl na tom Jorge Navarro, Jorge Martin (Gaviota Mahindra Aspar), Joan Mir nebo osmý Andrea Migno (SKY Racing Team VR46).

Sedm kol před cílem jezdci předváděli neuvěřitelnou bitvu a Brad Binder tlačil na pilu, aby vyhrál a získal titul mistra světa. V boxech týmu měl rodiče a všichni už plánovali oslavy na dnešní večer. Jihoafričan si nebral servítky a došlo tam hned k několika kontaktům se soupeři. Pět kol před cílem se Brad Binder posunul na vedoucí pozici a bitva nabírala na otáčkách. Binderova KTM byla na rovince o poznání rychlejší než Bastianiniho Honda, takže tento rozdíl začínal hrát stále větší roli.

Už to vypadalo, že závod vyhraje Enea Bastianini, ale byl to Jorge Navarro, kdo nakonec projel cílem první a protože na druhém místě skončil Brad Binder, Jihoafričan už nyní může slavit titul mistra světa Moto3. Třetí závod dokončil Enea Bastianini, který předvedl perfektní výkon, ale naděje na titul, třebaže minimální, dnes pro italského závodníka skončily. Bastianini v průběžném hodnocení klesl na třetí místo, takže má čtyři závody k tomu, aby Navarra překonal a získal titul vicemistra světa. Český závodník Jakub Kornfeil nemá podle posledních zpráv nic zlomeného. Bylo tam podezření na zlomený kotník, ale to rentgen vyloučil.