GP Aragonie – Pole position získal v novém rekordu Márquez

Moto3 – Kvalifikace

Těsně před začátkem kvalifikace tým Leopard Racing oficiálně potvrdil dvouletou smlouvu s francouzským jezdcem Fabiem Quartararem, který v Aragonii nezávodí, protože má po operaci kotníku, který si zlomil v Misanu. V Aragonii nebude závodit ani Andrea Locatelli (Gresini Racing Team Moto3), ten má po Misanu zlomený Sacrum, což je připojení k pánvi, trojúhelníková kost na spodní části páteře.

Po úvodních deseti minutách byl na provizorní pole position Brad Binder (Red Bull KTM Ajo) s časem 1'58,579 sekundy. Druhý čas 1'58,682 sekundy zajel Jorge Navarro (Estrella Galicia 0,0), třetí v pořadí byl Enea Bastianini (Gresini Racing Team Moto3), jehož čas na kolo byl o 0,238 sekundy pomalejší. Jakub Kornfeil (Drive M7 SIC Racing) nastavil své maximum na 1'59,188 sekundy, což stačilo na sedmou pozici, Karel Hanika (Red Bull KTM Ajo) byl s časem 1'59,963 sekundy dvaadvacátý.

V patnácté minutě nebyl na dráze téměř nikdo. Všichni seděli v boxech a čekali na vhodný okamžik, kdy vyrazit na dráhu. V polovině tréninku měl nejrychlejší kolo Jorge Navarro s maximem na 1'58,526 sekundy. Druhý Brad Binder ztrácel 0,053 sekundy, třetí Enea Bastianini byl o tři desetiny pomalejší. Jakub Kornfeil zůstával sedmý, Karel Hanika čtyřiadvacátý. V momentě, kdy časomíra začala odpočítávat druhou polovinu tréninku, jezdci vyrazili z boxů zpátky na dráhu.

Patnáct minut před koncem kvalifikačního tréninku byl na špici časomíry Miguel Oliveira s kolem za 1'58,062 sekundy, což byl nový kvalifikační rekord. Druhý v pořadí Jorge Navarro na Portugalce ztrácel téměř čtyři desetiny, třetí Enea Bastianini pak téměř půl sekundy. Časy do pátého místa zajeli Brad Binder a Niccoló Antonelli (Ongetta Rivacold). Karel Hanika se z pětadvacáté pozice posunul do první desítky časem 1'59,105 sekundy, Jakub Kornfeil byl s časem 1'59,188 sekundy dvanáctý.

Poslední steč časů jezdci připravovali na závěrečné minuty kvalifikace. Provizorní pole position držel sedm minut před koncem Miguel Oliveira s časem 1'57,955 sekundy. Jakub Kornfeil byl devátý s kolem za 1'58,698 sekundy, Karel Hanika byl s časem 1'59,105 sekundy šestnáctý. Posledních pět minut bylo o tom, kdo dokáže poskládat jedno rychlé kolo a získat pro sebe ideální čas a tím pádem pozici na startu.

V posledním rychlém kolo Enea Bastianini zajel 1'57,755 sekundy a v novém rekordu vyhrál první místo na startu. Druhý Miguel Oliveira ztratil rovné dvě desetiny, třetí je Danny Kent, který na poslední chvíli stačil zajet do první řady a na druhého Portugalce ztratil jedinou tisícinu. Jakub Kornfeil do závodu odstartuje dvanáctý, Karel Hanika třináctý.