Elit v Le Mans

Tom odstoupil z 5. místa pro technickou poruchu, Sandro po výborném výkonu na 7. místě. Tom Lϋthi po velmi vydařené kvalifikaci a premiérovému startu z první řady musel bohužel pro zadřený motor odstoupit ve 3. kole dnešního závodu. Sandro po smůle krátce po startu, kde ztratil několik pozic kvůli pádu závodníka před ním, se dokázal probojovat z 18. místa až na konečnou 7. příčku v cíli!

Tom na své oblíbené trati, kde v letech 2005 a 2006 ještě ve třídě 125 2krát zvítězil, předváděl od prvního tréninku nejlepší letošní výkony, k nimž přispívalo i velmi dobré základní nastavení motocyklu. V páteční kvalifikaci obsadil 4. pozici a v sobotu si toto umístění zopakoval. Před závodem, do kterého startoval poprvé ve třídě 250 z první řady, byl Tom optimistický a věřil v útok na pódium. Po tradičně dobrém startu však začal cítit problémy ve výjezdech ze zatáček, což signalizovalo možnou technickou poruchu a postupně jej předjeli Barbera a Dovizioso. Ve třetím kole se problémy projevily naplno zadřením motoru a náš pilot musel ze závodu odstoupit. Tým v současné chvíli nezná příčinu poruchy a motor je analyzován specialisty značky Aprilia. Závod vyhrál suverén letošní sezóny Lorenzo, přestože skvěle jedoucí Dovizioso předvedl poslední kolo na hranici možností.
Tom Lϋthi:
„Výpadek z tohoto závodu je velmi nepříjemný, protože jsem poprvé startoval z první řady a mohl pomýšlet na pódiové umístění. Pozitivně hodnotím svůj výkon v trénincích, neboť se každým závodem zlepšuje a přibližuji se nejrychlejším závodníkům.“
Daniel M. Epp:
„Byl to náš nejlepší letošní závodní víkend s Tomem a věřili jsme v první pódium v sezoně, šance byla také na posun na 5. místo celkového pořadí. Zatím je to pro nás velmi problematický úvod sezóny, ve které nás v 5 závodech třikrát potkaly technické problémy, které způsobily značnou bodovou ztrátu na první 4. místa v celkovém pořadí.“
Sandro ve třídě 125 předvedl dnes výkon na úrovni jeho možností a dravou jízdou vyrovnal své maximum v MS, když obsadil 7. místo. Pokud by ho nepotkala smůla v první zatáčce po startu, kde musel brzdit po pádu závodníka před ním, mohl zřejmě pomýšlet na souboj o 4. pozici. Sandro odstartoval ze 14. příčky, pak klesl na 18. místo. V dalším průběhu se dostal do velmi rychlého tempa a spolu s Olivem stahoval náskok 2. skupiny, kterou dostihli 2 kola před cílem. Sandro pak stačil předjet ještě 3 závodníky a po penalizaci Nieta se navíc o jednu příčku posunul. Být závod o kolo delší, mohl se probojovat ještě výše…
Sandro Cortese:
„Dnes se mi závod vydařil podobně jako v Jerezu. Musím se ale zlepšit ve startech a pak bych snad mohl pomýšlet na umístění v top 6.“