Doohan: Rossiho problém nebude Ducati

Mick Doohan okomentoval v následujícím článku nejen uplynulou sezónu 2011, ale dívá se i na budoucnost MotoGP. Přes všechny stávající problémy vidí ale vše hodně optimisticky.

Doohan: Rossiho problém nebude Ducati
Pokud jde o to, ohlédnout se na právě uplynulý rok nazpět, tak jsou většinou dotazování "staří velcí", aby na základě svých zkušeností jednak fundovaně zhodnotili právě uplynulou minulost a také se pokusili nastínit blízkou budoucnost. To udělal i Mick Doohan, který nejdřívě ze začátku vyslovil kompliment svému krajanovi Caseymu Stonerovi: "Stoner jezdil letos fantasticky. Velmi rychle si zvyknul na nový motocykl, Honda udělala rovněž pokrok a toto spojení bylo jen těžko porazitelné, neboť Casey neudělal vůbec žádnou chybu a svůj jezdecký styl pozvedl o další level směrem nahoru. Pokud v tom bude pokračovat i nadále, tak má Stoner otevřené všechny dveře", míní Doohan.
Pětinásobného mistra světa Doohana ani moc nepřekvapilo, že devítinásobný mistr světa  Valentino Rossi má za sebou hodně tvrdou sezónu, kdy musel hodně pracovat na své motorce: "Jako pilot je Rossi určitě bez jakýchkoliv pochybností, ale jeho problémy budou více jak motocykl Ducati, mladí jezdci Stoner, Lorenzo, Spies a Pedrosa...A na konci šampionátu zůstanou pouze dva a to budou Stoner a Lorenzo. Pedrosa jistě vyhraje nějaké závody a na začátku sezóny bude mít stejné šance jako oba dva výše jmenovaní."

Doohan sice musel vzít na vědomí, že po jeho éře přišla doba Rossiho, on sám ale nikdy tohoto Itala nepovažoval za svého následovníka. A to především z důvodů, že různé historické momenty se prostě nedají srovnávat.
"Dnes je řada hodně silných pilotů a mnoho mladých jezdců, kteří na sobě tvrdě pracují. Já bych řekl, že jsem Valentinovi a předtím i Crivillemu zanechal dobrý motocykl a oba dva si také bezpochyby zasloužili to, čeho dosáhli. Rossi ovšem vyhrál také na Yamaze. Jistě, je potřeba i trochu štěstí, ale jen se štěstím vyhraješ jeden nebo dva závody, ale né mistrovství světa. Vyhrát a obhájit, je to nejtěžší, tlak je obrovský a musíš zůstat pořád hodně vysoko motivovaný", vysvětluje Doohan, který byl známý tím, že sám sebe stavěl pod tlak a proto ani neměl problémy s motivací. Proto také vždy říkal tento Australan, že největším soupeřem mu byl on sám.

Během své kariéry musel Doohan svou obrovskou vůli po vítězství zaplatit i hodně tvrdými pády, až ho nakonec zranění po jednom z nich donutilo ukončit skvělou kariéru. Ještě v současné době se s tímto zraněním potýká a tak ani není divu, že ho hodně bolestně zasáhl tragický pád Marca Simoncelliho. "Motocyklové závody jsou sice hodně vzrušující, ale v Sepangu se nám ukázaly z té odvrácené strany. Smrt některého z jezdců je vždy hodně těžko akceptovatelná, především pro jeho rodinu a přátele. Simoncelli měl všechno, co potřeboval, aby se jednou stal mistrem světa, ale bohužel se už nikdy nedozvíme, zda by se mu to podařilo", uvažuje Doohan.
Co se týká charakteru osobnosti, tak zažil tento Australan Simoncelliho jako velmi populárního jezdce. V motocyklových závodech musíme samozřejmě akceptovat různá rizika, ačkoliv i v normálním životě je každý den možné potkat nebezpečí: "I v novinách čteme o dramatických událostech, ale my jako piloti akceptujeme, co vše se může stát, žijeme s tím a nadále pracujeme na zlepšení bezpečnosti. V minulých rocích bylo dosaženo opravdu hodně, ovšem absolutní bezpečnost nebude nikdy", je názoru Doohan.
Motocyklový sport ale bude existovat i nadále a nové talenty se prosadí do absolutní špičky. Ostatně Doohan ví, který z mladíků má před sebou budoucnost: "Tento rok předvedli Stefan Bradl a Marc Marquez skvělé závody v šampionátu mistrovství světa. Oběma jsem držel pěsti, neboť Marc je sponzorovaný Repsolem, který mě doprovázel celou závodní kariéru a Stefan je synem Helmuta, jezdícího v mé době. Pro Německo je optimální, že mají mistra světa a Marquez je ještě mladý a může to dokázat. Motocyklový sport zažil několik problémů, ale Dorna je pečlivě sleduje a dlouhodobě to vidím jako pozitivní vývoj dopředu".

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.36
Známkováno: 11x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist