Aoyama: Všichni by měli v Motegi startovat

Poslední mistr světa dvěstěpadesátek a současný pilot satelitního týmu Honda-Gresini Hiroshi Aoyama vysvětluje aktuální situaci ve své vlasti a konkrétně v blízkosti okruhu Twin Motegi Circuit s tím, že by všichni jezdci měli při Grand Prix Japonska startovat.

Aoyama: Všichni by měli v Motegi startovat
V rozhovoru HRC (Honda Racing Corporation) hovoří Hiroshi Aoyama o tom, jak březnové zemětřesení poškodilo jeho vlast a vyzývá všechny jezdce, aby se zúčastnili říjnové Grand Prix Japonska 2011.

Kde jsi byl, když zemětřesení začalo?
Hiroshi Aoyama: "Když to všechno začalo, tak jsem byl zrovna na cestě do Kataru, takže vlastně na letišti. Viděl jsem to v televizi a myslel jsem si, že se jedná o nějaký druh filmu. Nemohl jsem uvěřit, že se to opravdu stalo. Pak jsem zjistil, že to je u nás doma v Japonsku a tak jsem hned zkoušel zavolat domů mé rodině, to se mně ale nepodařilo a tak jsem odletěl do Kataru. Když jsem byl už na místě, tak jsem znovu volal a dovolal se. Rodina byla OK. Žijeme asi 200 km od Fukushimy, v Chibě. Mimo jiné, asi 2 kilometry od nás je rafinérka na zemní olej a ta během zemětřesení vybuchla.

Samozřejmě, že vznikly obrovské škody. Hlavní ale bylo, že rodina byla v pořádku a také moji přátelé. Přesto jsem byl roztřesený a měl takový zvláštní pocit, neboť jsem měl před sebou první závod v Kataru. Dokonce jsem si myslel, že bych neměl závodit, protože jsem se necítil dobře. Musel jsem se začít koncentrovat a přemýšlel jsem o tom všem. Řekl jsem si, že musím závodit, abych přinesl do Japonska aspoň nějaké jiné novinky, a tak jsem prostě jel. Nejsem žádný profesionální záchranář, jsem profesionální motocyklový závodník. A tak jsem závodil, ale bylo to hodně těžké. Mnoho lidí ztratilo domy, rodiny a tím vším trpí jak srdce, tak hlava. Takže to vše chce čas."
Když jsi byl v Kataru, jak jsi se dozvídal, co je nového v Japonsku?
Hiroshi Aoyama: "Zkoušel jsem to sledovat v televizi, ale bylo to hodně svízelné. Bylo hodně zpráv a bylo těžké se orientovat, které jsou ty nejnovější. Nejlepší informace byly přes internet a toho jsem využíval. Telefon v prvních hodinách a týdnech nefungoval, nefungovala také elektrika, ale z neznámých důvodů prostě šel internet, takže přes něj jsem kontaktoval rodinu a přátele. A také jsem se dozvěděl, co se vlastně stalo mému městu. Ve zprávách totiž ukazovali většinou atomovou elektrárnu a jiné věci. A o mém městě tam nebylo skoro nic".

Jak vypadá Tvé město dnes?
Hiroshi Aoyama: "Tehdy to nebylo OK. Tedy neměli jsme tolik škod, ale prvních pár týdnů neměla moje rodina skoro žádnou vodu a skoro žádné jídlo, nebyl také benzín, prostě nic. Nefungoval přísun potravin. Takže několik týdnů to bylo pro mou rodinu opravdu hodně těžké. Byl jsem nedávno v Japonsku a asi před měsícem jsem se vrátil nazpět. Viděl jsem, že je vše  OK. Mají elektřinu, jídlo, vodu a benzín. Takže všechno běží úplně normálně, což mě těší.

Na straně druhé je to na severu Japonska pořád hodně katastrofální. Viděl jsem nějaké obrázky: auta stále leží na střechách, domy se kompletně rozpadly. Na některých místech není vůbec nic, žádný dům, prostě nic. Tsunami vzala všechno s sebou. Takže jsme si uvědomili, jak může být Tsunami silné. Myslím si, že nejen já, ale i někteří další japonští jezdci mají problém se koncentrovat na závody. Nebylo to jednoduché. Když na to teď zpětně vzpomínám, tak to je pořád ještě hrozné".
Jak dlouho bude trvat, než se Japonsko z toho úplně vzpamatuje?
Hiroshi Aoyama: "Tak to nevím, Jistě hodně roků. Chce to prostě čas. Zvláště, když se musí všechno opravit, domy, cesty, tedy to co zlomilo lidem srdce, to je ta nejtěžší část. Měli jsme velké štěstí, že nám hodně zemí chtělo pomoci, dodali mnoho potřebných věcí a také peníze. My se můžeme jako země cítit šťastni a já osobně bych chtěl říci děkuji všem, co nám Japoncům pomohli. Já pro to mohu udělat jen jediné, dále jezdit závody a snažit se dojet co nejlépe, abych do Japonska dodával jen ty nejlepší zprávy.

Tím chci po svém způsobu dělat radost lidem, kteří ještě pořád strádají. I z tohoto důvodu chci říci, pojeďme všichni závodit do Japonska a uspořádejme zde závod MotoGP. Všichni víte, že nezávislá organizace ARPA celou situaci v Japonsku prozkoumala a řekla, vše je OK, takže můžeme závodit. Závod Grand Prix se uskuteční, a to mě těší. Přesto někteří lidé pochybují nebo si myslí, že tomu rozumí, co se stalo. Pokud ale přicestují i oni do Japonska, tak bych byl hodně šťastný. Budu si vážit všech těch, kteří do Japonska pojedou závodit".
V Mugellu se konal jezdecký meeting, ve kterém všichni piloti MotoGP podepsali dokument -  s výjimkou Tebe-, že chtějí ještě další informace.
Hiroshi Aoyama:
"Ano, já jsem to nepodepsal. neboť jsem věděl, že je vše OK a že tam můžeme jet. Japonská vláda řekla, že je vše OK a po ní také Itálie, Španělsko a Amerika.
To znamenalo, že je vše v pořádku a proto jsem to nepodepsal. Je to pro Evropany hodně těžká situace. Já jsem Japonec, mám tam svůj dům a jedu prostě po této katastrofě domů. Pokud bych byl na jejich straně, tak bych o tom přemýšlel. Ale já chci této informaci věřit a my tam můžeme s jistotou závodit. Motocykloví fanoušci udělají japonské lidi šťastnými. A to je to nejdůležitejší."


V Indianapolis řekli někteří jezdci, že se ještě nerozhodli. A že se rozhodnou do Misana. Co si o tom myslíš?
Hiroshi Aoyama:
"Je to hodně složité. V této situaci nemůže nikdo nikoho k něčemu nutit. Záleží to na osobním pohledu každého z nich, jak oni celou situaci vidí. Pokud věříš těmto informacím, tak nemusíš mít strach a můžeš bez starostí cestovat. Pokud ale nevěříš, tak máš strach. Život v Japonsku jde dál, to ale neznamená vše. Určitě jsou ale věci na té úrovni, že můžeš do Japonska cestovat. Chtěl bych říci, věřme této zprávě, pojeďme do Japonska a ukažme zde náš závod".
Podíváme-li se na sportovní stránku věci, co bylo největší změnou proti loňskému roku?
Hiroshi Aoyama:
"Změnil jsem tým. A ten můj aktuální má hrozně moc zkušeností. Také motocykl je o něco lepší a pro mě je tedy ježdění jednodušší. V Assenu jsem měl tu příležitost, jen za tým Repsol-Honda a to byla opravdu velmi pěkná zkušenost. Bohužel jsem spadl a zlomil si další zádový obratel. Potom to nebylo vůbec jednoduché, řídit motocykl. Ale já jsem chtěl jet dál, ale bylo to hodně, hodně těžké. Nyní se už cítím o mnoho lépe a mohu na motocyklu také atakovat. A z toho mám opravdu radost. Nyní nás čeká ještě několik závodů  a v nich chci ukázat, co umím a dovedu. A věřím tomu, že s tímto motocyklem, co mám k dispozici v satelitním týmu, mohu jet opravdu dobře a hodně vpředu".
Jak dlouho to trvalo, než jsi se cítil opět 100% v pořádku?
Hiroshi Aoyama:
"Já ještě nejsem na 100%, myslím, že tak na 80%. Toto zranění co mám, není vůbec jednoduché."

Jak Tě to omezuje na motocyklu?
Hiroshi Aoyama:
"Jsem zablokován. Nemohu se pohybovat, jak bych chtěl, takže je to těžké. Ale cítím se na motocyklu pořád lépe a lépe. To je hodně důležité, neboť pak mohu jet agresívněji. Navíc mně to připadá tak, že ten druhý rok v MotoGP je celý jednodušší. Jistě tým je jiný a také na motocyklu je jiné nastavení. Prostě je to jednoušší a já tak mohu jet rychleji".

Těšíš se už na příští rok na 1000cc RC212V?
Hiroshi Aoyama:
"Já ale nevím, co se mnou bude v příštím roce! Pokud ale dostanu tu příležitost zkusit litrovou Hondu, tak řeknu ano. Proto si chci nyní vylepšit svou všeobecnou pozici".

Na který závod se těšíš nejvíce?
Hiroshi Aoyama:
"Jistě, že na Motegi. Ale před Motegi mám ještě jeden závod, takže během něho si chci zlepšit svůj pocit na motocyklu, najít dobrý rytmus a chci si vzít s sebou do Japonska potřebnou motivaci a dostatek energie".

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist