AB Cardion Grand Prix České republiky - sobota

Kvalifikace na zítřejší Grand Prix České republiky na Masarykově okruhu v Brně se odehrály za deštivého počasí.

Ve třídě do 125 ccm tedy platí včerejší kvalifikační časy, které jezdci dosáhli ještě na suché trati. Díky tomu uvidíme všechny naše držitele divokých karet. Pokud by platily časy dnešní, zítřejšího závodu by se mohli zúčastnit pouze dva z nich. Mokrá trať výrazně zamíchala pořadím v této kvalifikaci, i když je pravděpodobné, že mnozí jezdci nejeli naplno. Dnes byly nejrychlejší dva stroje KTM, když na prvním místě skončil Raffaele De Rosa s časem 2:18,227 a náskokem 0,391 sekundy před Esteve Rabatem. Třetí skončil Scott Redding a čtvrtý Mike Di Meglio, tedy jezdci, o nichž už víme, že to na vodě umí velmi dobře. Gábor Talmacsi, který bude zítra startovat z pole position, dnes zajel dvanáctý čas. Jen o dvě příčky za ním skončil náš nejrychlejší účastník této kubatury Karel Pešek, který s časem 2:24,186 ztratil na De Rosu 5,959 sekundy. Lukáš Šembera zajel 25. čas (2:27,360) a byl posledním, který by se dnes kvalifikoval do závodu. Michal Prášek ani Andrea Toušková (ale také například Andrea Iannone, Pol Espargaro nebo Michael Ranseder) se dnes nevešli do kvalifikačního limitu, ale vzhledem k tomu, že platí páteční časy, nic to neřeší. Takže zítra v 11.00 budem držet palce všem čtyřem a Karel Pešek dnes ukázal, že pokud bude mokro, mohli by jsme se dočkat i bojů o světové body!

39 A. TOUSKOVA CZE Eurowag Junior Racing + 8.344

Ve třídě do 250 ccm se vzhledm k tomu, že pršelo i při včerejší kvalifikaci, postavení na startu změnilo. Z pole position do závodu vyrazí vedoucí muž šampionátu Marco Simoncelli, který nadělil druhému Alexu Debonovi tři čtvrtě sekundy a už pouze Hector Barbera na třetím místě ztratil na polemana méně než jednu sekundu. První řadu doplní ještě Mattia Pasini a první lajnu tedy obsadí pouze italské stroje. Stejně tak tomu je i na pátém místě, které obsadil Thomas Luthi z týmu Emmi Caffe Latte. Vedle Švýcara budou stát dvě KTM, když úspěšnější byl dnes Julian Simon před Mikou Kalliem. Osmý čas zajel Yuki Takahashi na Hondě. Z devátého místa odstartuje Lukáš Pešek, který ztratil na Simoncelliho 3,247 sekundy, ale má skvěle našlápnuto k bojům o Top ten. Až za ním skončil jeden z aspirantů na titul Alvaro Bautista. Druhý náš jezdec, Karel Abraham, dnes zajel patnáctý čas a také on bude obklopen zvučnými jmény. Před ním skončil Hector Faubel a za ním Hiroshi Ayoama. Do závodu se nekvalifikovali Russel Gomez a exmistr světa Manuel Poggiali.

M. POGGIALI RSM Campetella Racing

Ve třídě Moto GP zítra z pole position odstartuje obhájce loňského vítězství Casey Stoner, který dosáhl času 2:11,657. Na druhém místě skončil jeho největší rival Valentino Rossi, který ale na australana už ztratil více než jednu sekundu. První řadu překvapivě dokompletuje John Hopkins, který se po zranění vrátil ve skvělé formě a ukazuje, že má na zopakování loňské druhé pozice. Ve druhé řadě budou stát Chris Vermeulen, který bude útočit na třetí stupně vítězů za sebou, stále se lepšící Alex De Angelis a Anthony West, který dnes vytěžil z mokré vozovky šesté místo. Sedmý čas zajel Randy De Puniet, osmý Shinya Nakano a třetí řadu dokompletuje Loris Capirossi. Ve čtvrté řadě budou stát dvě Ducati v sedle s Sylvainem Guintolim a Marcem Melandrim a Honda pilotovaná Dani Pedrosou. Ten se po zranění z německého závodu ještě nevrátil do své obvyklé formy a na Masarykově okruhu nijak neoslňuje. V páté (a poslední) řadě budou stát Toni Elias, Andrea Dovizioso a Colin Edwards. Pokud úřednický šiml nevymyslí nějakou kličku (tak jako tomu už několikrát v minulosti bylo), v zítřejším závodě uvidíme na startu pouhých patnáct jezdců. Do závodu se totiž nepodařilo kvalifikovat Jamesi Toselandovi ani Jorge Lorenzovi a Nicky Hayden se pro své zranění závodu neúčastní.