A-Style Grand Prix of Japan – závod

Pro fandy mistrovství světa silničních motorek nebylo určitě jednoduché natáhnout si budíka na čtvrtou hodinu ranní, ale rozhoně nemuseli litovat a při sledování Grand Prix Japonska rozhodně neusínali. Přispěl k tomu i Valentino Rossi, který s předstihem získal osmý titul mistra světa.

A-Style Grand Prix of Japan –  závod
Od startu třídy do 125 ccm nejrychleji vypálil Nicolas Terol, následovaný Stefanem Bradlem, Gáborem Talmacsim a Mikou Di Megliem. Už v průběhu prvního kola se hodně padalo, s tvrdostí japonského asfaltu se seznámili například Dominique Aegerter, Pol Espargaro, Andrea Iannone nebo Marc Marquez. Na začátku závodu se na čele utvořila šestice jezdců, kde kromě zmíněného Terola, Bradla, Talmacsiho a Di Meglia byli ještě Sandro Cortese a Joan Olivé. V průběhu závodu se oddělila trojka ve složení Bradl, Talmacsi a Di Meglio, kteří si to parádně rozdávali o vedení. V závěru lehce poodjel Stefan Bradl, který těžil z rychlosti svojí privátně laděné Aprilie a i když ho Talma s Di Megliem nakonec dotáhli, k žádným dramatickým strkanicím o pozice nakonec nedošlo. Spokojení byli ale určitě všichni tři. Stefan Bradl se vítězstvím dostal na třetí místo v šampionátu, Mike Di Meglio si upevnil celkové vedení a třetí Talma dojel na bedně i přesto, že byl hendikepován zraněním a operací po pádu z Indianapolis. Bitvu o čtvrté místo pro sebe nakonec rozhodl Joan Olivé, těsně sledovaný pátým Nicolasem Terolem, šestým Sandro Cortesem a sedmým Simonem Corsim.
Mike Di Meglio vede šampionát s 212 body, svým sedmým místem opět pár bodíků ztatil celkově druhý Simone Corsi (176 b.). Na Itala se pomalu dotahují třetí Stefan Bradl (167 b.) a čtvrtý Gábor Talmacsi (165 b.). Pátý je Nicolas Terol (149 b.), šestý Joan Olivé (131 b.) a po dnešním pádu zůstal sedmý Bradley Smith (117 b.). Sandro Cortese je osmý (107 b.), devátý Pol Espargaro (103 b.) a desítku uzavírá Scott Redding (31 b.).

15 A. MASBOU FRA Loncin Racing + 51.899

Závod třídy do 250 ccm odstartoval bez účasti tří zraněných jezdců, když operovaný Thomas Luthi do Japonska ani neodcestoval a po pátečních pádech nenastoupil Hector Barbera a bohužel ani náš Karel Abraham. Nejrychlejší start předvedl Alex Debon, ale ještě v průběhu prvního kola se na první místo dostal Marco Simoncelli. Skvělý začátek měl i Julian Simon, který jezdil v závěsu za Marcem. Start se nijak zvlášť nepovedl Alvaro Bautistovi, díky tomu jsme ale mohli vidět jeho perfektní předjížděcí manévry, kterými se postupně prokousal startovním polem až za vedoucího Itala. O třetí flek se tahali Simon s Debonem. Lukáš Pešek odstartoval na třinácté pozici a na té se držel i většinu závodu, když těsně sledoval dvanáctého Ratthaparka Wilairota. Do konce závodu chyběla tři kola a schylovalo se k rozhodující bitvě, když rázně zaúřadovali dva jezdci, jedoucí o kolo zpět. Zatímco Simoncelli mezi nimi rychle prokličkoval, Bautistu zdrželi a když se dostal před ně, měl na Marca ztrátu 0,7 sekundy. I když v závěru tahal plyn jako o život a zajel nejrychlejší kolo závodu (rychleji nežli kvalifikační pole position!), Simoncelli si už první místo uhlídal a získal tak pro pneumatikářský koncern Dunlop jubilejní dvousté vítezství v Grand Prix. Za druhým Bautistou si pro bronz dojel Alex Debon, na Juliana Simona zbylo čtvrté místo. Pátý Mika Kallio dojel se ztrátou sedmnácti sekund na vítěze. Lukáš Pešek nakonec překonal Wilairota a dojel si pro čtyři body za dvanácté místo.
Marco Simoncelli má na čele šampionátu 215 bodů, na druhé místo se po dnešku propracoval Alvaro Bautista se 183 body, který Miku Kallia odsunul na místo třetí (175 b.). Čtvrtý je Alex Debon (155 b.) a před dnešní absenci je na pátém místě Hector Barbera (142 b.). Lukáš Pešek se s 35 body dostal na patnácté místo před Karla Abrahama (31 b.).

23 Y. ITO JPN Dog Fight Racing 3 Lap

Ve třídě MotoGP se veškerá pozornost upírala na jednoho pána se startovním číslem 46, který si mohl už v Motegi zajistil svůj osmý titul mistra světa. Start vypadal tak, jako ve většině letošních závodů, v první zatáčce byl tedy nejrychlejší Casey Stoner. Následoval Dani Pedrosa, Nicky Hayden, Jorge Lorenzo a Valentino Rossi. První kola se odehrávala ve znamení bitvy Pedrosy, Stonera a Rossiho, kteří si před Lorenzem, Haydenem a Lorisem Capirossim utvořili náskok a nechali je, ať se stejně usilovně bijou o čtvrté místo. Bohužel v souboji o první flek nestačil Dani Pedrosa, který se musel hodně snažit, aby uhájil své konečné třetí místo. A to hlavně v závěrečném kole, kdy Lorenzo svůj tlak malinko přehnal a po kolizi se zadním kolem Pedrosovy Hondy měl co dělat, aby se udržel na trati. Dva největší letošní soupeři zatím odjížděli vepředu, ale žádný velký souboj se bohužel nekonal. Ve třináctém kole se Valentino dostal před Stonera a během tří kol měl už sekundový náskok, který do cíle ještě zdvojnásobil. Suverénně si tak dojel pro páté vítězství v řadě, má na čele šampionátu náskok 92 bodů (celkem 312 b.) a protože během následujících tří závodů se za vítězství rozděluje maximálně 75 bodů, s předstihem si zajistil osmý titul mistra světa!!!
Na druhém místě v šampionátu je Casey Stoner se 220 body, třetí Dani Pedrosa (209 b.), čtvrtý Jorge Lorenzo (169 b.) a pátý Andrea Dovizioso (136 b.). Další tři jezdce dělí pouhé tři body. Šestý je Colin Edwards (118 b.), sedmý Chris Vermeulen (117 b.) a osmý Nicky Hayden (115 b.). Na místě devátém je Loris Capirossi (96 b.) a top ten uzavírá Shinya Nakano (95 b.).