Vzpomínka na Oldřicha Kábu ml.

Dnes 3. října tomu bude již 30 let, kdy motocyklovou rodinu opustil po smrtelné nehodě ve Znojmě při Mistrovství ČSSR mladý talentovaný tovární jezdec Jawy Oldřich Kába. Patřil mezi nejlepší jezdce 70. a 80. let. a společně s jezdci B. Stašou, J. Králem, V. Jarolímem, J. Mrkývkou, P. Hlavatkou a dalšími doslova tvořil závody, které byly v 70. a 80. letech velmi divácky populární a plné strhujícíh soubojů ve vysokých rychlostech na přírodních tratích.

Oldřich Kába ml. se narodil dne 24. 8. 1951 v Benešově u Prahy v rodině Oldřicha Káby, několikanásobného přeborníka Středočeského kraje v terénních soutěžích a později úspěšného účastníka silničních závodů. Jeho otec se zúčastnil v roce 1954 na Jawě 500 slavného 24 hodinového závodu Bol d´Or a je držitelem 2 zlatých medailí z Heinzovy motocyklové soutěže, což byla tehdy jedna z nejtěžších soutěží vůbec.

1982--14.

Vzpomeňme v tento den na Oldu a vůbec všechny motocyklové jezdce, kterým se jejich touha po vítězství a chuť závodit stala osudným. Fotografie z rodinné sbírky Vám pomohou nahlédnout do doby, kdy závody měly ještě tradici a soupeřili v nich čestní jezdci, kteří byli vždy po každém závodě svým způsobem hrdinové, když jejich stroj společně s nimi proťal cíl ...
Na starém Masarykově se občas jezdily i tkz. "CELONÁRODNÍ ZÁVODY", které zpestřily Velkou cenu ČSSR. Svezli se tak i další jezdci, na které v MS nezbylo místo. Byl to společný závod tříd 250 a 350 ccm. Mezi vítězi najdeme třikrát Vladimíra Jarolíma na Jawě 250, dvakrát Rudolfa Mitošinku a Pavla Vašíčka, Mariana Srnu, Petra Baláže, Oldřicha Kábu, Jana Novotného a Jiřího Davida.

Poslední vítězství Jawy zažil brněnský okruh v roce 1981 – díky Oldřichu Kábovi na bývalé tovární dvěstěpadesátce, kterou pražská továrna svěřovala v roce 1978 jezdcům Eddie Robertsovi a Davidu Hickmanovi pro starty ve Velkých cenách.