Jubileum Wayna Raineyho

Zdá se to být k neuvěření, ale jedna z největších motocyklových legend, Američan Wayne Rainey, oslavil 23. října své už 50. narozeniny. Bývalý mistr světa královské kubatury do 500 ccm z let 1990 - 1992 a vítěz klasické Daytony 200 je po havárii v roce 1993 navždy ochrnutý, ale na motocyklový svět nezanevřel.

Jubileum Wayna Raineyho
Wayne Rainey byl proslulý mezi fanoušky na okruzích po celém světě svým typicky čistým jezdeckým stylem. Narodil se 23. října 1960 v Kalifornii. Už v šesti letech začal závodit na minibiku, pak přešel na dirt-track. Jeho obrovského talentu si všimli zástupci Kawasaki a v roce 1980 prosadili, aby Wayne přešel na silnici, nejprve na dvěstěpadesátky, pak hned na superbiky, kde sympatický blonďák získal svůj první velký titul v roce 1983.
Do mistrovství světa Wayna poprvé přivedl v roce 1984 další velký Američan Kenny Roberts, v jehož barvách Rainey získal celkové osmé místo v kubatuře do 250 ccm a pouze jedno podium. To bylo pro obě strany zklamáním, a tak se Rainey vrátil zpátky do zámoří, kde získal druhý superbikový titul, ale až v roce 1987. Díky tomuto úspěchu dostal pod taktovkou Kennyho Robertse další příležitost osedlat stroj v mistrovství světa. Tentokrát však pětistovkovou yamahu. 
Svého premiérového vítězství se dočkal v britském Doningtonu a v šampionátu obsadil celkově třetí pozici. A pak už to šlo ráz naráz. Další rok skončil druhý a příští tři roky vždy kraloval. A to musel svádět souboje s takovými hvězdami, jakými byli Freddie Spencer, Wayne Gardner, Kevin Schwantz či Mick Doohan. V roce 1993 byl Rainey na cestě za čtvrtým mistrovským titulem a zdálo se, že s Kevinem Schwantzem svede jednu z nejnapínavějších bitev o celkové prvenství v mistrovství světa, avšak po vítězství v Brně přišel osudový pád v Misanu, který nejenom uhasil naděje na mistrovský titul, ale také ukončil Raineyho kariéru. 
Wayne sice v italské Velké ceně vedl, ale z první pozice havaroval. Na první pohled to nebyl žádný velký pád, ale zpráva lékařů po převozu do nemocnice byla tragická: zlomená páteř a ochrnutí od pasu dolů. Rainey hned pochopil, že ho čeká život na invalidním vozíku. Samozřejmě slabou útěchou mu mohlo být, že i nedokončená sezona mu vynesla titul vicemistra světa. Na světové okruhy se Wayne pořád vrací i po svém zranění . Dělal stájového šéfa týmu Williams F1, vedl tým Marlboro Yamaha, bývá často hostem v depu u předních týmů a jezdců. Začal dokonce závodit v ručně ovládané motokáře. V roce 1999 byl uveden do americké motocyklové síně slávy.

Pád Raineyho v Misanu

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 6x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist