Red Bull Ring: Lukáš Pešek skončil šestý

Na rakouském okruhu Red Bull Ring se jel dnes předposlední závod německého motocyklového šampionátu s bohatou účastí výborných českých pilotů Lukáše Peška, Matěje Smrže, Ladislava Chmelíka a dalších.

Němec Florian Alt vyhrál na okruhu Red Bull Ring svůj první závod německého šampionátu IDM v kubatuře 125-tek. A jelikož Luca Grünwald v úplném závěru závodu spadl, tak Philipp Öttl a Jack Miller doplnili Alta na podiových umístěních.
Na čele závodu se usadilo kvarteto s motocykly KTM ve složení Grünwald, Alt, Öttl a Kristiansson. Za nimi se ztrátou tří sekund potom jezdili Jack Miller (AUS/Aprilia), Bryan Schouten (NL/Honda), Luca Amato (D/Aprilia), Michael Ecklmaier (D/Honda), Marvin Fritz (D/Honda) a Maximilian Eckner. Německý šampion Grünwald vedl až do 10. okruhu, pak se dostal do čela Alt a když Grünwald v předposledním kole spadl, bylo o vítězi rozhodnuto. Druhý dojel úplně jistě Öttl a v boji o poslední podiové umístění se prosadil vedoucí jezdec šampionátu Jack Miller v souboji s Lucou Amatem a Alexanderem Kristianssonem, což pro něho znamenalo velmi důležité body v boji o titul. Šestý skončil Bryan Schouten před Ecknerem, Fritzem a Ecklmaier. Český jezdec Ladislav Chmelík pak dokompletoval Top-10, když Karel Hanika skončil 14., Jakub Jantulík jako 20.

V šampionátu vede před posledním závodem na HockenheimRingu Australan Miller se 141 body před Němcem Amatem (128 bodů) a Švédem Kristianssonem (76). Ladislav Chmelík je 15. (20), Karel Hanika 20. (9) a  Jakub Jantulík 26. (3).

Druhý závod supersportů se stal opět kořistí Jesca Günthera, tedy stejně jako ten, který se jel v sobotu.
Šesté letošní vítězství Jesca Günthera znamenalo zvýšení jeho náskoku v tabulce šampionátu, ovšem druhý v cíli Günther Knobloch si rovněž zachoval šance na titul mistra Německa. Třetí dojel Moser a za ním skončili Raschle, Kerschbaumer, náš Lukáš Pešek se Suzuki jako šestý, a dále Bühn, Lauslehto, Colandrea a Hansen. Čech Jiří Klejch a ani Slovák Jaroslav Černý šachovnicový praporek bohužel neviděli.

Do konce šampionátu supersportů chybí ještě dva závody a tak ještě není nic rozhodnuto. Vedoucí Němec Jesco Günther má celkem 252 bodů, tedy o 17 více než druhý Rakušan Günther Knobloch (235). Třetí je Švýcar Daniel Sutter (224), který tak má rovněž ještě, aspoň teoretické, šance na titul. Po včerejším výpadku je náš Lukáš Pešek na místě 12. (51), Slovák Jaroslav Černý 18. (30).

Rakušan Michael Ranseder vyhrál zahajovací závod IDM-Superbike na okruhu Red Bull Ring před Martinem Bauerem, Garethem Jonesem a Karl Muggeridgem.

Po prvním kole vedl Ranseder před Bauerem, Cudlinem, Jonesem, Altendorferem a van Ginhovenem. Meklau se propadl až na desátou pozici a český jezdec Matěj Smrž pro pád první kolo nedokončil. Na čele bojovali Ranseder a Bauer, o třetí místo pak Cudlin a Jones. Dopředu se probojovával stále více a více Muggeridge a byl tak už sedmý. V šestém kole vedl  Ranseder o 2 sekundy před Bauerem. Cudlin a Jones ztráceli přes 5 sekund a za nimi jeli  Altendorfer, van Ghinhoven a Muggeridge.

V polovině závodu vedl Ranseder o 2,5 sekundy před Bauerem, Jones se probojoval před Cudlina na místo třetí a Altendorfer a Muggeridge se přiblížili oběma Australanům doslova na dostřel. Veneman spadl a Nebel se posunul na osmé místo před Meklaua a Jörga Teucherta. Tři kola před koncem je vše rozhodnuto a Michael Ranseder vyhrál přesvědčivě o 9 sekund před Martinem Bauerem. Dramatický byl ovšem souboj až do samého konce o další místa. Třetí končí nakonec Jones a jako čtvrtý obhájce titulu Muggeridge před van Ginhovenem, Altendorferem, Cudlinem, Nebelem, Meklauem a Teuchertem.

Red Bull Ring - IDM, 1. jízda superbiků

01- Michael Ranseder – Fritze Tuning Lietz Sport – BMW S1000RR – 18 kol za  27’04.403
17- Janez Prosenik – Japi Racing – BMW S1000RR – + 1’07.559
18- Steven Michels – Team Suzuki Alber Bischoff – Suzuki GSX-R 1000 – + 1’12.315
19- Peter Preussler – BMW Motorrad Senger – BMW S1000RR – + 1’15.941
20- Stefan Schrammel – Polizei Sport Verein Motorsport – BMW S1000RR – + 1’16.068
21- Branko Srdanov – B&R Racing – Yamaha YZF R1 – + 1’31.505
22- Andrey Martsevich – Vector Racing Team – Honda CBR 1000RR – 1 kolo
25-letému Rakušanovi Michaelovi Ransederovi se podařil na okruhu Red Bull Ring double. Za ním dojel jako druhý opět Martin Bauer před Damianem Cudlinem a Andy Meklauem, který ve své posledním závodě kariéry skončil na místě čtvrtém: "Mach’s gut Andy!"

Do čela závodu se dostal vedoucí jezdec šampionátu Martin Bauer před Ransederem, Cudlinem, Meklauem, Altendorferem, Jonesem, Muggeridgem, Venemanem, Backlundem a   Hommelem. Ranseder nasadil skvělé stíhací tempo a získával kolo po kole desetinky sekundy. V 5. kole se Ranseder dostal do čela. Oba dva Rakušané získávají stále větší náskok a na třetího Cudlina mají náskok 8 sekund. V závodě už nepokračuje pro pád Altendorfer.

Po polovině závodu vede Ranseder o 1,5 sekundy před Bauerem, Cudlin a Meklau ztrácí 10 sekund. Muggeridge se stejně jako v první jízdě probojovává dopředu a jede nyní pátý. Za ním následují Jones, Veneman, Nebel, van Ginhoven, Teuchert, Stamm a Smrž.

Zatímco na špici jede suverénně Ranseder, tak Bauer s ohledem na šampionát je s druhým místem víc než spokojen.

Cudlin sice předjel Meklaua, ale špice mu mezitím odjela nenávratně pryč. Jonesovi se podařil skvělý manévr proti Muggeridgemu, a k oběma Australanům se dostali do těsné blízkosti Veneman a Nebel, takže o souboje na 5. až 8. místě není určitě nouze, ačkoliv pořadí v cíli nakonec zůstává stejné. Za nimi dojíždí van Ginhoven před Teuchertem, naším Matějem Smržem na místě jedenáctém, Stammem, Wildisenem a Hommelem.

Michael Ranseder vyhrál druhý závod superbiků suverénně, což bylo už jeho čtvrté letošní vítězství a znamenalo to zároveň, že se dostal v průběžném celkovém pořadí na místo čtvrté, před našeho Matěje Smrže. Druhý v cíli Martin Bauer si ziskem důležitých bodů upevnil vedoucí místo v šampionátu.

Rakušan Andreas Meklau se tak se závodní kariérou rozloučil výborným čtvrtým místem.

Red Bull Ring - IDM, 2. jízda superbiků

01- Michael Ranseder – Fritze Tuning Lietz Sport – BMW S1000RR – 18 kol za 2711.170