IDM: V Belgii dominoval Markus Reiterberger

Oba závody superbikové kubatury druhého podniku mezinárodního mistrovství Německa vyhrál v belgickém Zolbergu německý závodník BMW Markus Reiterberger, který má na kontě celkem sto bodů a je jasným lídrem průběžného hodnocení. Český závodník Matěj Smrž byl v prvním závodu superbiků šestý, ve druhém čtvrtý a průběžně je pátý. Druhý český závodník Jan Halbich bodoval osmým a pátým místem, což jej v šampionátu staví na šestou příčku. V kategorii Superstock 1000 závodil Michal Filla, jenž je po druhém kole mistrovství s čtyřiadvaceti body jedenáctý.

Pokud to po kvalifikacích vypadalo, že v Belgii můžou triumfovat jezdci Yamahy, výsledek byl zcela jiný, protože další dva vítězné závody si na konto připsal Markus Reiterberger (Van Zon-Remeha-BMW). Jezdec BMW je zatím k nepřekonání a jeho náskok v cíli napovídá až neuvěřitelnou převahu. V prvním závodu do bylo necelých deset sekund na druhého Xavi Forése (3C Racing Team) ve druhém klání dokonce sedmadvacet sekund na Lorenza Lanziho (3C Racing Team). Pouze Max Neukirchner (Team Yamaha MGM) vybojoval pro Yamahu umístění na stupních vítězů, když v prvním závodě projel cílem třetí.
Závod (1) - IDM SUPERBIKE - Superstock 1000 - Zavod 1.pdf

Matěj Smrž zajel v prvním klání na šesté místo a závod komentoval slovy: „Do první jízdy jsem neodstartoval nejlépe a ještě k tomu jsem ve warm upu skoro nic nenajel, kvůli drobnému problému s přední brzdou. V úvodu závodu jsem tak ztratil kontakt s první skupinou a posléze bylo hodně obtížné něco vymyslet. I tak jsem ale chytil super tempo a dokázal stáhnout dvojici Cudlin / Lanzi. V posledním kole, když už jsem byl pátý, ještě jsem to zkusil na čtvrtého Lanziho. V nájezdu do jedné z šikan jsem byl ale moc rychlý a musel mimo dráhu. Závod jsem tak dokončil s bezpečným náskokem na šesté pozici a připsal si dobrých deset bodů. S motorkou jsem velmi spokojený a pro druhou jízdy plánujeme jen drobné úpravy.“
Druhý závod kategorie Superbike/STK1000 vyhrál Markus Reiterberger před jezdcem Ducati Lorenzem Lanzim a Xavi Forésem. V závodu, v němž kvůli problémům s technikou nebodoval ani jeden z jezdců tovární stáje Yamahy, byl Matěj Smrž čtvrtý, což je letos jeho nejlepší umístění v závodě. Druhý český závodník Jan Halbich (Holzhauer Racing Promotion) projel cílem druhého závodu šestý a třebaže jede se zraněním ruky, zatím pravidelně boduje. V kategorii STK1000 nedokončil druhý závod Michal Filla (BMW Sikora Motorsport) a celkem 24bodů mu stačí na průběžnou jedenáctou příčku.

Závod (2) - IDM SUPERBIKE - Superstock 1000 - Zavod 2.pdf
Matěj Smrž po víkendu v Belgii řekl: „Do druhé jízdy jsme provedli pár změn na předku, které výrazně pomohly nájezdům do zatáček. Oproti tomu jsem měl ale veliký problém se zadní pružinou a na výjezdech ze zatáček jsem s motorkou neskutečně bojoval a ztrácel tak rychlost. Start samotný se mi vůbec nepodařil. Musíme zkontrolovat spojku, protože jsem vše dělal jako obvykle, ale motorka mi hodně skákala a rozjížděl jsem se jak "prvňáček" ... . Díky problémům s elektronikou u týmu Yamaha jsem si hodně věřil na bednu a snažil jsem se pro to udělat maximum.“

„Dostat se na třetí místo nebyl vůbec žádný problém a dojet Lanziho by také šlo. To už by bylo ale veliké riziko a proto jsem raději zůstat bezpečně na třetí příčce. S Xavim, který měl v předposledním kole dojel a okamžitě předjel jsem se pokusil jet, ale prostě to nešlo. Mohl jsem zariskovat, ale obětoval jsem vše tomu, abych dovezl celou motorku a třináct bodů za čtvrté místo.“
„Z dnešního dne mám smíšené pocity. V první jízdě jsem mohl být pátý a ve druhé třetí ..., ale nakonec jsem byl vždy o jedno místo níž, což mě štve. Oproti tomu mám radost z toho, že jsme udělali jako tým obrovský kus práce a jsme blíž k tomu jezdit na špici startovního pole. Děkuji týmu za dobrou atmosféru, všichni makali skvěle. Mimořádné poděkování patří mému kamarádovi Jirkovi, který se do role Uccia vžil naprosto bravurně!“
dodal Matěj Smrž.

Třetí kolo německého šampionátu IDM je na programu poslední květnový víkend na Lausitzringu.