Hockenheim: Smrž dvakrát na bedně, Chmelík vicemistrem

Finálovým osmým závodem skončil letošní šampionát IDM silničních motocyklů. V konečném pořadí se z českých jezdců nejvíce dařilo Ladislavu Chmelíkovi, který se v kubatuře do 125 ccm - jela se letos v rámci šampionátu naposledy - stal vicemistrem Německa. GRATULACE!

IDM - 125 ccm/ Moto3

Situace před dvěma finálovými závody kubatury do 125 ccm byla velmi napínavá, vedl náš Ladislav Chmelík o pouhé 2 body před Florianem Altem - lídr šampionátu Red Bull Rookies Cup - a o 24 bodů před Maxem Enderleinem.
Florian Alt (D/KTM) absolvoval v sobotu v Misanu závod RBRC - dojel pátý - a přes noc pak 16-letý Němec cestoval na Hockenheimring, kde ráno absolvoval 3 povinná kola a do závodu odstartoval z posledního místa na startovním roštu. Jako blesk proletěl celým startovním polem a v dramatickém závěru těsně vyhrál - rozhodovala cílová kamera - před Lucou Grünwaldem (Moto3). V klasifikaci "dvácek" byl za Altem jako druhý náš Ladislav Chmelik před Mauricem Ullrichech (D/Aprilia) a Henningem Flathaugem (NOR/Honda).

Luca Grünwald vyhrál první závod Moto3 a za ním dojeli Michael Ecklmaier (D/Honda), Maximilian Kappler (D/Honda), Marcel Alves Rodrigues (D/Honda) a Christoph Beinlich (Honda).

Ve druhém nedělním závodě potřeboval Alt celkem 9 kol, než se dostal do samé špice závodu. Ten nakonec vyhrál suverénně Grünwald před Bryanem Schoutenem (NL/Honda) a Altem, kterému toto umístění stačilo k zisku posledního šampiona kubatury IDM 125 ccm vůbec, neboť příští rok sice "dvácy" budou moci v IDM startovat, ale už nepojedou o titul.
Druhý v cíli byl Ladislav Chmelik (CZ/Aprilia) a stal se tak vicemistrem IDM. Za naším Chmelíkem dojeli Maurice Ullrich (D/Aprilia), Kevin Hanus (D/Honda), Thomas van Leeuwen (NL/KTM) a Henning Flathaug (NOR/Honda), zatímco v klasifikaci Moto3 bylo za Grünwaldem pořadí Schouten, Michael Ecklmaier (D/Honda) a Maximilian Kappler (D/Honda).
V šampionátu do 125 ccm tedy vyhrál Alt se 275 body před Chmelíkem (267), Enderleinem (203), Flathaugem (185) a Raemym (157), když Moto3 skončilo následovně: Grünwald je se 300 body první, druhý Ecklmaier (24), třetí Schouten (227) a Top-5 dokompletovali Heidel (198) a Beinlich (168).

IDM - SBK

Návrátilec do IDM Damian Cudlin vyhrál první včerejší závod před Erwanem Nigonem, naším Matějem Smržem a Garethem Jonesem.

Světový ex-šampion v supersportech Karl Muggeridge se chtěl na Hockenheimu rozloučit se svou dlouholetou kariérou, ale ze zdravotních důvodů na startu první jízdy 38-letý Australan chyběl. Co však bylo velkým překvapením na startovním roštu, že na něm chyběl i lídr šampionátu Michael Ranseder (A/BMW) pro technickou závadu svého motocyklu BMW!

Nejlépe do závodu odstartoval náš Matěj Smrž (Yamaha) a vedl před Damianem Cudlinem a Erwanem Nigonem. V polovině závodu se k nim připojil i Gareth Jones (AUS-BMW), zatímco Dario Giuseppetti (D/Ducati) a Jörg Teuchert (D/BMW) bojovali o 5. místo. Cudlin a Nigon sváděli sice i nadále boj o první místo, ovšem Cudlin jako host neměl nárok na mistrovské body a tak Nigon nešel do žádného rizika a spokojil se s místem druhým.
Smrž sice chvíli jezdil až za Jonesem, ale v závěru ho předjel a zajistil si poslední místo na stupních. Za v cíli čtvrtým Jonesem dojel jako pátý Guiseppetti a na místě šestém Teuchert. Troy Herfoss (AUS/Honda) obsadil při své premiéře za tým Honda Holzhauer Racing Promotion místo sedmé, a za ním skončili Filip Backlund (S/Kawasaki), náš Lukáš Pešek (Suzuki) na místě devátém a dále Roland Resch (A/Suzuki), jediná žena Lucy Glöckner (D/BMW), Arie Vos (NL/BMW), Luca Hansen (D/Yamaha), Ole Björn Plassen (NOR/Ducati) a Carl Berhelsen (NOR/Suzuki).

Ve druhém superbikovém závodě sice vyhrál Michael Ranseder, ale titul si hned v prvním roce závodění v šampionátu IDM zajistil Erwan Nigon.
Populární Karl Muggeridge se po šesti kolech ve druhé jízdě rozloučil se svou kariérou a zajel do boxové uličky.

Michael Ranseder (A) nasadil hned po startu ostré tempo, neboť měl stále ještě teeoretickou šanci na titul, když prohrával s Nigonem o 17 bodů. Za ním následovali značkoví kolegové Damian Cudlin (AUS), Gareth Jones (AUS), Erwan Nigon (F) a Jörg Teuchert (D). Lídr šampionátu Nigon vůbec neriskoval a spokojil se v polovině závodu s mítem třetím. Dario Giuseppetti (D/Ducati) už po 3 kolech pro technický defekt závod vzdal.
Ransederovi se podařilo získat už čtvrté letošní vítězství, když vyhrál před Cudlinem a na třetí místo se probojoval Matěj Smrž. Poklidně na místě čtvrtém dojel Erwan Nigon a to mu stačilo k zisku superbikového šampiona IDM 2012. Jones byl klasifikován jako pátý před Teuchertem, a hned za nimi dokončil závod Lukáš Pešek (CZ/Suzuki) následován trojicí jezdcl ve složení Filip Backlund (S/Kawasaki), Roland Resch (A/Suzuki) a Luca Hansen (D/Yamaha).
Mistrem se tedy stal Francouz Erwan Nigon se ziskem 258 bodů před Rakušanem Michaelem Ransederem (250) a německým veteránem Jörgem Teuchertem (224). Čtvrtý se v bodovací tabulce umístil Australan Garreth Jones (197) a Top-5 dokompletoval náš jezdec Matěj Smrž (184).
"S dneškem jsem spokojený, opět jsme si připomenuli hezké chvíle a hlavně, jaké to je stát zaslouženě na pódiu. Určitě nemohu být spokojený s celkovým umístěním na konci sezóny, ale takové jsou prostě závody...

Můžeš dělat všechno co si myslíš, že je správně. Můžeš mít nejlepší tým s dobrou motorkou, ale když nestojí štěstí na tvé straně, nestačí to. Dneska jsem neměl žádné štěstí, obě pódiové umístění jsem si tvrdě vybojoval a o to jsou cenější a jsem rád, že se tak stalo na závěr sezóny.

V první jízdě jsem měl perfektní start a dlouho jsem vedl. Bohužel o šanci bojovat o prvenství mě připravil o kolo pomalejší jezdec, kterého jsem bohužel sestřelil, jelikož nerespektoval modré vlajky a já se tam prostě musel vejít, jinak bych vyjel ven z dráhy a nebo do něj narazil. Po kontaktu jsem na chvíli vyjel i mimo trať... Ztratil jsem kontakt s první dvojicí a pak už jen bojoval o bednu s Jonesem, což jsem dotáhl do zdárného konce.

Start v druhé jízdě nebyl tak dobrý a ještě k tomu do první zatáčky celkem šíleně vlítl Dario na Ducati a opět jsem se projel trochu mimo dráhu... :-) Každopádně pak jsem začal dobré tempo a dokázal se dotáhnout až na čtvrté místo a pomalu sjíždět třetího Nigona na BMW. Věděl jsem, že když vydržím, může to vyjít. Nigon si jel pro titul a dělal celkem hodně chyb, toho jsem využil a v předposledním kole ho podjel. Pak už jsem si jen uhlídal třetí místo a dnešní druhé pódium.

Ještě jsem plný emocí, takže nechám všechno "ulehnout" a půjdu na jedno pivko... V týdnu uvidíme, co bude dál. Jak se mnou, tak s týmem.",
zhodnotil na svém webu finále na Hockenheimu Matěj Smrž.

IDM - SSP

Šesté místo v sobotním závodě stačilo 28-letému sympatickému Finovi Tatu Lauslehtovi k předčasnému získání titulu v supersportech. První závod na Hockenheimringu vyhrál Marc Moser (D/Yamaha) po zajímavém souboji před Davidem Linortnerem (A/Yamaha). V dramatickém souboji o poslední místo na stupních  byl nejlepší Daniel Sutter (CH/Kawasaki), zatímco Stefan Kerschbaumer (A/Yamaha) a Kevin Wahr (D/Yamaha) dokompletovali Top-5. Tatu Lauslehto (F/Yamaha) skončil šestý a s už nedostihnutelným náskokem 26 bodů se stal mistrem IDM. Obhájce titulu Jesco Günther (D/Suzuki) skončil sedmý a za ním se umístili Günther Knobloch (MV Agusta), Roman Stamm (CH/Suzuki), Christian von Gunten (CH/Kawasaki), Roman Raschle (CH/Kawasaki), Jan Bühn (D/Yamaha), Thomas Walther (D/Yamaha), Daniel Puffe (D/Yamaha) a Pepijn Bijsterbusch (NL/Yamaha), když Slovák Jaroslav Černý sobotní závod nedokončil.

Marc Moser si své vítězství zopakoval i v neděli, na stupních vítězů ho doplnili David Linortner a Kevin Wahr. Na čele bojovala pětice jezdců ve složení David Linortner, Kevin Wahr, Marc Moser, Daniel Sutter a Stefan Kerschbaumer, zatímco novopečený mistr Tatu Lauslehto jezdil spokojeně jako šestý. Nakonec vyhrál - stejně jako v sobotu - Marc Moser před Davidem Linortnerem a Kevinem Wahrem. Daniel Sutter dojel čtvrtý a to mu zajistilo titul vicešampiona.
Stefan Kerschbaumer dokompletoval Top-5, šampion Lauslehto skončil šestý následován Stammem, Knoblochem, Slovákem Jaroslavem Černým Top-10 dokompletoval Jan Bühn.

Mistrem se tedy stal už jmenovaný Tatu Lauslehto se ziskem 267 bodů. Stříbro patří patří Danielovi Sutterovi (244) a bronz Davidu Linortnerovi (232). Čtvrtý byl Kevin Wahr (202) a pátý dvojnásobný finálový vítěz Marc Moser (165), který zde na Hockenheimringu závodil i v superbicích. Teprve šestý byl klasifikován obhájce titulu Jesco Günther, zatímco Jaroslav Černý skončil celkově jako 9.

IDM - Side

Poslední závod sezony IDM 2012 vyhrála dvojice ve složení Michael Grabmüller/Axel Kölsch před páry v sestavě Kurt Hock/Enrico Becker a André Kretzer/Enrico Roick.
O mistrech se ale rozhodlo už v předchozím závodě na Sachsenringu, kdy zvítězili Pekka Päivärinta/Adolf Hänni a obhájili tak loňský titul v kubatuře IDM Sidecar. Tato dvojice ale na Hockenheimu bohužel chyběla, neboť Hänni se minulý závodní víkend tězce zranil při finálovém závodě MS na okruhu Le Mans.