GP San Marina - závod Moto2

Dramatický, ale bohužel tragický závod kubatury Moto2, myšleno nebývalým množstvím pádů a nakonec smrtí japonského jezdce Shoy Tomizawy, se skončil suverenním vítězstvím Toniho Eliase s motocyklem Moriwaki. Jediný český zástupce Lukáš Pešek si po dlouhé době přijel pro jeden mistrovský bod.

Lídr šampionátu a už před sezónou největší papírový favorit této kubatury Toni Elias vyhrál letos už pošesté - počtvrté za sebou - a to víc než suverénně. Španělský mistr světa stopětadvacítek Julian Simon dojel druhý a pro třetí místo na stupních vítězů si přijel za skvělou stíhací jízdu - z 15. místa po 1. kole, Švýcar Thomas Lüthi.

Závod samotný byl dramatický především těmito momenty:

Vedoucí jezdec závodu Andrea Iannone musel ve 3. kole po "jump startu" do boxové uličky a na trať se znovu vydal až ze 37. pozice. Když se už tento domácí favorit konečně probojoval na body, tak mu ve 24. kole "odešel" jeho motocykl SpeedUp / FTR.

Už v 9. kole havaroval z 8. místa při svém comebacku domácí Mattia Pasini a o čtyři kola později se stala hodně nepříjemná hromadná havárie, kterou zavinil na 4. místě jedoucí japonský jezdec Shoya Tomizawa, přes kterého "přelétli" ještě domácí jezdec Alex De Angelis a mladý Brit Scott Redding, tedy jezdci jedoucí přímo za Japoncem. Zatímco De Angelis byl po havárii v pořádku, tak Shoya a Scott byli transportováni do Medical Centra a později do nemocnice v Riccioně. Zatímco Redding má zraněnou nohu, tak japonský jezdec Shoya Tomizawa bohužel ve 14.20 podlehl svému zranění.

Pak se ještě z bodovaného místa odporoučel Sergio Gadea, a z 5. místa ve 22. kole další Japonec Yuki Takahashi. A konečně v úplném závěru havaroval ze 7. místa Nietův náhradník Xavier Simeon z Belgie.

Za vedoucí trojicí Španělé Elias a Simon a Švýcar Lüthi dojel do cíle jako čtvrtý domácí Simone Corsi, pátý hodně šťastný Němec Stefan Bradl a šestý, z počátku dokonce vedoucí, Francouz Jules Cluzel. Sedmý dokončil dnešní závod Maďar Gabor Talmacsi, osmý Švýcar Dominique Aegerter, devátý domácí Claudio Corti a Top 10 dokompletoval další Ital Roberto Rolfo.

Pro body si ještě přijeli na 11. místě Yonny Hernandez z Kolumbie, Ratthapark Wilairot z Thajska, Ital Raffaele de Rossa, Rakušan Michael Ranseder a také i náš Lukáš Pešek.

Pražský pilot Lukáš Pešek z italského týmu Matteoni CP Racing vystartoval do závodu z 8. řady a závod zahájil po 1. kole na 31. místě. Postupně se probojoval na 26.  pozici a ve 23: kole už byl dokonce 15. Následující kolo ale zajel za 1.43.545 a rázem se propadl na 18. místo. V samotném závěru si ovšem vyjel zaslouženě 1 mistrovský bod a přerušil tak svou sérií 7 závodů bez bodů.