Je Cortese kandidátem na titul mistra světa 2012?

Němec Sandro Cortese jede letos už osmou sezónu v nejmenší objemové kubatuře světového šampionátu Grand Prix. Jak velké jsou jeho šance proti velkému favoritu na historicky první titul mistra světa kubatury Moto3 Mavericku Viňalesovi ze Španělska?

V konečném pořadí loňského šampionátu do 125 ccm obsadil německý jezdec Sandro Cortese celkově čtvrté místo, když dva závody dokázal vyhrát. Poprvé to bylo u nás na Masarykově okruhu, kdy se po 108 startech v závodech Grand Prix konečně postavil na nejvyšší stupeň vítězů. Do té doby od své premiéry ve Španělsku - Jerez 2005, měl sice na svém kontě 7 podiových umístění, ale to nejvíce hodnocené mu stále unikalo.
Samozřejmě, že právě to byl ten správný okamžik pro přestup do Moto2, ovšem konkurence-schopné týmy této kubatury požadovaly minimálně částku 350 000 Euro a tu prostě 22-letý rodák z Ochsenhausenu k dispozici od svých sponzorů neměl. Tak se německý jezdec po roce vrátil do týmu k Finovi Aki Ajovi a v nové kubatuře Moto3 pilotuje letos jeden z celkem devíti továrních motocyklů KTM.
Při prvním závodě Grand Prix Moto3 v Kataru si zajistil Cortese suverenním způsobem Pole position. Ovšem vytoužené vítězství se nedostavilo, to si vyjel největší favorit MS Maverick Viñales, který společně s "Rookiem" Romanem Fenatim už od 5. kola v závodě dominoval. Za vedoucím duem bojovala sedmičlenná skupina o poslední volné místo na podiu. Na konci závodu na 18 kol se zkušený Němec z týmu Red Bull KTM Ajo prosadil a skončil těsně třetí před Salomem, Oliveirou, Khairuddinem, Sissisem, Kentem (trojice jeho týmových kolegů) a Rossim (francouzský nástupce v jeho ex-týmu RTG).
Cortese je ale natolik realista a ví, že jeho časový rozdíl vůči Viñalesovi je momentálně hodně velký k tomu, aby byl v boji o titul mistra světa tomuto Španělovi s motocyklem FTR-Honda nebezpečným soupeřem: "Rozdíl směrem dopředu byl v Kataru příliš velký a to mě trochu zneklidňilo, když ti dva (Viňales a Fenati - pozn. Bosso) nám vepředu ujeli. Musíme se proto snažit, jak tuto ztrátu do příštích závodů zmenšit. K tomu, abychom porazili Viñalese, musíme hodně tvrdě pracovat", říkal po Kataru celkem jasně pilot s továrním motocyklem KTM.
Jestli se to Cortesemu podaří a časovou mezeru dokáže zmnešit a tím si zachovat reálné šance na titul mistra světa 2012, ukáže už příští závod kubatury Moto3, který se jede 29. dubna v Jerezu.