Alex Márquez – Mistr světa třídy Moto3 2014

Alex Márquez to dokázal a ve své teprve druhé kompletní sezoně jezdce seriálu Grand Prix vyhrál titul mistra světa v třídě Moto3. Přitom ještě v polovině sezony ztrácel na vedoucí pozici 44 bodů, ale od závodu v Británii bodoval umístěními na prvních dvou místech a náskok svého australského rivala vymazal. Ve Valencii dokončil závod třetí a společně s bratrem Marcem slaví triumf.

Po zkušenostech z nižších soutěží závodí Alex Márquez od roku 2010 v mezinárodním mistrovství Španělska CEV. Nejdřív si ale musel počkat až do druhého závodu, protože mu ještě nebylo čtrnáct, což byl minimální věk pro závodění v tomto šampionátu. Sezonu pak dokončil na celkové jedenácté pozici. Ve stejném roce byl jeho bratr Marc v mistrovství světa poprvé mistrem světa, když vyhrál třídu do 125ccm.
V roce 2012 Španěl Alex Márquez závodil v CEV s týmem Estrella Galicia 0,0 a v jeho barvách absolvoval první závody Grand Prix na divokou kartu – GP Španělska v Jerezu, GP Portugalska v Estorilu a GP Katalánska v Barceloně, kde také získal nejlepší umístění roku v podobě šestého místa. Jeho dobré výkony v CEV mu pak zajistily místo u týmu Ambrogio NextRacing s nímž dokončil druhou polovinu sezony. Celkově sezonu uzavřel dvacátý a přestoupil k týmu Estrella Galicia 0,0.
V týmu Amilia Alzamory si Španěl v roce 2013 vedl o poznání lépe. První umístění na stupních vítězů získal v polovině sezony v Indianapolis a první vítězství v kariéře jezdce mistrovství světa přišlo v japonské Grand Prix, předposledním podniku sezony 2013. V druhé sezoně už Márquez nasbíral přes dvě stě bodů, v celkovém hodnocení obsadil čtvrté místo a vyhrál titul pro Nováčka roku 2013. Jeho starší bratr Marc ve stejném roce vyhrál titul v kategorii MotoGP.
U týmu Estrella Galicia 0,0 Márquez zůstal také pro rok 2014. Tým přestoupil z KTM na Hondu a od úvodního kola v Kataru byl Španěl vidět. V Losail byl druhý, stejné umístění mu patřilo také v Argentině a první vítězství sezony přišlo v Katalánsku, kde rovněž zaznamenal první pole position kariéry. V TT Assen vítězství zopakoval a od závodu v britském Silverstonu až do Valencie chyběl na stupních vítězů jen jednou v Sepangu.
Do Valencie přijel Alex Márquez v pozici lídra seriálu a s jedenácti body náskoku na Australana Jacka Millera. Mělo se rozhodnout v posledním závodu sezony. Situace byla hodně vypjatá a oba jezdci samozřejmě chtěli vyhrát. Jack Miller vyhrál pole position a v neděli také závod. Alex Márquez udržel nervy na uzdě, došlo sice na kontakty, bitvu na lokty a kapotáže, ale závod dokončil třetí a to znamenalo, že vyhrál titul mistra světa.

Poprvé v historii motocyklového šampionátu vyhráli ve stejném roce titul mistra světa sourozenci – Alex Márquez v třídě Moto3 a Marc Márquez v třídě MotoGP.