Finále CEV v Jerezu

Nejkvalitnějším národním šampionátem je už řadu let španělský mistrák CEV, jehož finále se dnes za velmi nepříznivých povětrnostních podmínek konalo na známém okruhu Jerez de la Frontera. Novými mistry Španělska se stali Alex Rins (125 ccm), Jordi Torres (Moto2) a Ivan Silva (Formule Extreme).

Jako první vyrazili dnes na trať okruhu Jerez de la Frontera jezdci s motocykly kubatury Moto2. Do deštivého závodu nejlépe vystartoval Francouz Mahias před Irem Coghlanem a Britem Linfootem. Všechny ale nejvíce zajímal souboj o titul letošního šampiona, kde před dnešním finálem vedl Jordi Torres se ziskem 131 bodů před Carmelem Moralesem se 118 body. A zatímco obhájce titulu Morales se pohyboval v Top-5, tak Torres uzavíral na mokré trati elitní desítku, ovšem toto umístění mu ale bezpečně stačilo k zisku letošního titulu. Do konce závodu na 17 kol, ačkoliv už přestávalo postupně pršet, se ale nic nezměnilo a tak Lucas Mahias vyhrál svůj premiérový závod s náskokem 0.601 sekundy před Kevem Coghlanem a o 1.168 sekundy před Danem Linfootem.
Carmelo Morales sice dnes dojel jako pátý za Isaacem Viňalesem, jelikož ale jeho týmový kolega Jordi Torres obsadil v cíli místo 8., tak letošní titul Moto2 patří Jordi Torresovi, když nasbíral 139 bodů před Moralesem (129 bodů). Desáté místo v cíli pak zajistilo celkový bronz Japonci Tomoyoshimu Koyamovi (78 bodů), když velmi dobře si v dnešním závodě vedl německý supermotardista Bernd Heimer s motocyklem MZ-FTR, který dojel jako devátý.

33- Hugo Martinez – Gigaset Mapfre Laglisse – Suter MMX – 1 kolo

Nový mistr Jordi Torres věnoval tento titul svému tragicky zahynulému bratrovi Rubenovi, který v roce 2006 v jednom ze závodů šampionátu CEV smrtelně havaroval.

Druhým dnešním závodem byl poslední historický závod stopětadvacítek na španělských okruzích vůbec. Největším favoritem ale byl portugalský jezdec s motocyklem Honda Moto3 Miguel Oliveira, který vyhrál minulý závod ve Valencii a zde v Jerezu si vyjel Pole position. Ani v této kubatuře nebylo před startem rozhodnuto o titulu, neboť vedl Alex Rins se ziskem 99 bodů před Alexem Marquezem (86) a Italem Francescem Bagnaiou (73).
Nejlépe vystartoval do závodu, kdy už tolik nepršelo, výše zmiňovaný Oliveira před Rinsem a Antonellim. Zatímco Oliveira na mokrém povrchu tratě v Jerezu neustále zvyšoval svůj náskok, tak mladší z bratrů Marquezových Alex, se brzy probojoval před Antonelliho na třetí místo. Ovšem skupinku bojující o 2. místo ve složení Rins, Marquez, Josep Rodriguez a Antonelli po 4 kolech dělila necelá sekunda a navzájem si nedarovali ani metr tratě. Po 5 odjetých kolech měl loňský vicešampion Španělsla a Evropy Oliveira náskok 7.455 sekundy. Mezitím z aktuálního druhého místa musel vzdát J. Rodriguez. Po 10 odjetých kolech vedl Portugalec Oliveira o 9,810 sekundy před Marquezem, Antonellim, Rinsem a Mignem, kteří tvrdě bojovali o 2. místo v dnešním závodě a za ně se stále více a více dotahoval letošní japonský šampion Kenta Fuji s dalším motocyklem Honda Moto3, který jezdil jedno rychlé kolo za druhým. Zdálo se, že rozuzlení o letošním titulu padlo v 11. kole závodu, které znamenalo STOP pro lídra šampionátu Alexe Rinse. O dvě kola později už ale v závodě není ani Alex Marquez - ten byl virtuálním šampionem přesně 10 minut - a tak se stává Rins šampionem CEV 2011. Vítězem se po 13 odjetých kolech, kdy byl závod předčasně ukončen vyvěšením červené vlajky po dalším pádu, stal Portugalec Miguel Oliveira s náskokem 9.248 sekundy před Italem Niccolem Antonellim a o 10.744 sekundy před dalším Italem Andreou Mignem.

Náš Mira Popov do dnešního závodu nenastoupil, neboť v době, kdy jezdci startovali motocykly, aby vyjeli do zahřívací kola, došlo k poruše jeho Aprilie. Mechanikům se přes opakované pokusy stroj nepodařilo nastartovat a Miroslav Popov musel ze závodu odstoupit. Při prohlídce v boxech zjistili závadu na řídící jednotce.

CEV Buckler 125 GP/Moto3 2011 - Jerez 2, závod

01- Miguel Oliveira – Monlau Engineering – Honda NSF250R – 13 kol za 26’12.345 (Moto3)
02- Niccolò Antonelli – Team Italia Gabrielli – Aprilia RSW 125 – + 9.248
03- Andrea Migno – Agoracing Curvacero – Aprilia RSA 125 – + 10.744
04- Kenta Fuji – CIP Moto – Honda NSF250R – + 13.875 (Moto3)
05- John McPhee – Racing Steps Foundation KRP – Aprilia RSW 125 – + 17.404
06- Kyle Ryde – RS Racing – Honda RS125R – + 26.366
07- Syunya Mori – Team Nobby – Honda RS125R – + 39.146
08- Albert Arenas – Wild Wolf RACC MS – Aprilia RSW 125 – + 41.582
09- Massimo Parziani – Faenza Racing – Aprilia RSW 125 – + 41.840
10- Philipp Ottl – Team HP Moto – KTM RC 125 – + 1’08.187
11- Guillaume Raymond – Equipe de France Vitesse Espoir – Honda RS125R – + 1’09.760
12- Juanfran Guevara – Team Murcia Pramac – Aprilia RSW 125 – + 1’13.075
13- Ana Carrasco – Hype Energy Gobayu.com – Aprilia RSA 125 – + 1’16.661
14- Daniel Saez – Team JJSaez – Moriwaki MD250 – + 1’17.423 (Moto3)
22- Pedro Rodriguez – Turismo de Aragon Team DVJ – Aprilia RSA 125 – 2 kola

Mistrem Španělska 2011 se tedy stal Alex Rins (99 bodů) před Alexem Marquezem (86) a Italem Francescem Bagnaiou (73).

Zkrácený závod Formule Extreme na pouhých 9 kol vyhrál Javier Fores po tvrdém boji s Xavierem del Amorem o pouhých 0.988 sekundy a Albertem Lópezem (+3.730). Z obou kandidátů na titul dojel Santiago Barragán jako desátý, ovšem Ivan Silva dokončil dnešní závod hned za ním a získal tak titul šampionána CEV v této kubatuře, neboť před dnešním závodem měl ex-pilot MotoGP na svém kontě 124 bodů a jeho jediný konkurent, loňský evropský šampion Santiago Barragán, jich doposud nasbíral 111.

Závod začal šokem hned na startu, když motocykl Kawasaki pilotovaný Antoniem Alarcosem narazil do Miguela Angela Lópeze a oba jezdci zůstali ležet na trati, naštěstí se vše skončilo pouze šokem.