V Assenu startuje Jakub Smrž pátý

Český motocyklový jezdec Jakub Smrž se v Assenu kvalifikoval pátým nejlepším časem do druhé řady na startu nedělního závodu. Pro svůj tým Padgett´s Honda navíc zajistil nejlepší pozici na startu sezony. Kvalifikaci vyhrál Alex Lowes před Shane Byrne a Tommym Bridewellem.

7. Jakub Smrž (Padgett's Honda) – Honda
FP3: 1´38,401 … +1,320

Podle všeho už v Assenu od soboty počasí zlobit nebude, takže dnes je důležité doladit nastavení "na sucho". Hned po prvním kole je Kuba na pátém místě. Pořadí se pak sice neustále mění, ale po pár úvodních minutách Kuba zajíždí další rychlé kolo a řadí se na osmé místo. Následně přichází zastávka u mechaniků. Po návratu na trať si Jakub dá pár kol na rozehřátí a pak zajíždí 1:38,445, což znamená šestou pozici. Před koncem pak Kuba ještě naposled zajíždí na pitlane. Pět minut před koncem už Honda se startovním číslem 96 zase krouží po holandské trati a hledá další desetinky. V závěru Kuba zajíždí 1:38,401 a obsazuje sedmou příčku.

5. Jakub Smrž (Padgett's Honda) – Honda
QP: 1´37,336 … +1,075
Startovní rošt prvního závodu - ZDE

Kvalifikaci tentokrát Kuba zvládá s přehledem a po ustálení časů se drží na šesté příčce. 1:37,863 je dost dobrý čas na to, aby náš jezdec postoupil do druhé fáze, takže Kuba může šetřit motorku. Hned po začátku druhé fáze kvalifikace Kuba zajíždí 1:37,772 a tento čas ho řadí na šestou příčku. Přichází ještě několik rychlých kol, ale šestá pozice zůstává, takže postup do finální fáze kvalifikace je jistý. V té Jakub na nic nečeká a hned u něj naskakuje čas 1:37,624 a patří mu čtvrté místo. Další kolo si Kuba dává volněji, ale hned na to u něj znovu naskakují zelené mezičasy. Nakonec se stopky v nejlepším kole zastavili na hodnotě 1:37,336, což stačilo na páté místo a zítra tedy bude Kuba startovat ze druhé řady.

K sobotnímu programu Jakub Smrž uvedl: „Do dnešní kvalifikace jsem si dal cíl zajet do šestého místa, což se mi podařilo. Včera jsem nebyl moc nadšenej, ale na dnešní ráno jsme udělali pár změn a motorka byla o moc lepší, takže se bylo z čeho odrazit do dalších změn.“

„V kvalifikacích už motorka fungovala výborně a čas byl jen o mě. První i druhou kvaldou jsem prošel celkem snadno a akorát lituji toho, že se mi nepovedlo zajet dobré první kolo v poslední kvalifikaci, kdy byla zadní guma ještě čerstvá. Zítra se může stát prakticky cokoliv, ale nesmím zapomenout říct, že to byla jedna z nejtěžších kvalifikací v mé kariéře.“

„Asi stačí to, že jsem tu byl v roce 2011 druhý ve WSBK a jen o 0,2s rychlejší než Alex Lowes při dnešním pole. To svědčí především o tom, jak je BSB některými "rádoby" experty podceňováno,“