Tréninky ovládl Byrne, pole position získal Brookes, Smrž do QP nenastoupil

Britský šampionát superbiků pokračuje v Brands Hatch sobotním programem třetích tréninků a kvalifikačních jízd. Celou noc pršelo, ale ráno už dráha postupně osychala a na trénink superbiků to bylo na hladké obutí. Dopoledne jezdci odjeli třetí tréninky, odpoledne se zpožděním absolvovali kvalifikace. První pole position sezony vybojoval Josh Brookes, Jakub Smrž po pádu z FP3 do kvalifikace nenastoupil. Dnem závodu je neděle.

Nejrychlejším jezdcem víkendu zůstává také po třetím tréninku jezdec Ducati Shane Byrne, který nastavil maximum na 1'24,614 sekundy a zaznamenal tak nový rekord okruhu. Na druhé pozici je jezdec Hondy Dan Linfoot (Honda Racing) a třetí Australan jedoucí na Yamaze Josh Brookes (Anvil Hire TAG).

Český závodník Jakub Smrž (Lloyd & Jones/PR Racing BMW) byl s časem 1'25,980 sekundy patnáctý, ale v samotném závěru měl pád kousek za cílovou rovinkou a musel do zdravotního střediska britského okruhu. Ohledně jeho zdravotního stavu budeme informovat.

Dobrá zpráva je, že Jakub už dorazil do boxů, kde mu jeho mechanici dávají dohromady novou motorku. K třetímu tréninku Jakub Smrž pro Motorkáři.cz uvedl: „Našli jsme velký zlepšení v nastavení, což bylo vidět na časech. Chvíli před koncem tréninku mi tam při brždění do první zatáčky spadl neutrál, takže motorka nabrala rychlost. Naštěstí jsem rychle zareagoval a složil motorku, která ale bohužel skončila na plotě a já pod balíky. Mechanici teď staví novou motorku a já uvidím před kvalifikací, jak to půjde. Poškodil jsem si vaz v koleni a jsem celkem slušně dobitej, takže uvidíme. Ale snad to půjde ... .“

AKTUALIZACE - Jakub Smrž po pádu z FP3 do kvalifikace SBK nenastoupí. Na okruhu ale intenzivně prší, takže kvalifikace superbiků zatím vůbec ani nezačala.
Není zapnut JavaScript. Tento text má být nahrazen přehrávačem.

25 – Shaun Winfield – Anvil Hire TAG Yamaha – YZF-R1 – 1'27.379

Kvalifikační tréninky SBK začaly s přibližně půlhodinovým zpožděním a jelo se na mokré dráze. Bitva o pozice na startu byla bohužel bez českého závodníka Jakuba Smrže, který po pádu z třetího tréninku nebyl ve stavu kvalifikaci absolvovat. Pár hodin po nehodě je to o bolestech kolene, žeber a pánevní oblasti.

Úvodní část kvalifikační série QP1 vyhrál Josh Brookes (Anvil Hire TAG ) časem 1'39,173 sekundy, druhý Shane Byrne (Be Wiser Ducati) ztratil pětačtyřicet tisícin a do jedné desetiny stačil zajet Leon Haslam (JG Speedfit Kawasaki).

Ve druhé kvalifikaci (QP2) zajel nejrychleji Shane Byrne, který v sedle Ducati nastavil maximum QP2 na 1'36,759 sekundy. Druhý Josh Brookes byl o téměř půl sekundy pomalejší, třetí Leon Haslam zastavil kvůli poruše techniky, ale i přesto postoupil z třetí pozice. Posledním postupujícím do Superpole byl devátý v pořadí James Ellison (McAMS Yamaha) s kolem za 1'37,485 sekundy.

První pole position sezony získal Australan Josh Brookes, který v závěrečném Superpole zajel ze všech devíti jezdců nejrychleji s maximem na 1'35,198 sekundy. Do první řady se druhým časem kvalifikoval Luke Mossey (JG Speedfit Kawasaki), jemuž na první pozici scházelo 0,658 sekundy. Třetím jezdcem v pořadí je Dan Linfoot (Honda Racing). Dosud nejrychlejší Shane Byrne do prvního závodu v Brands Hatch odstartuje šestý z druhé řady.