Sobotní trénink, kvalifikace a závod v Brands Hatch

Druhý den finálního podniku seriálu MCE Insurance British Superbike Championship měl na programu třetí trénink, kvalifikace a první závod. Jak trénink, tak kvalifikační část ovládl Shane Byrne, který je velký kandidát na vítězství v prvním závodě a společně s Leonem Haslamem a Joshem Brookesem bojuje o titul šampiona BSB. V sobotu je na programu první klání, které v Brands Hatch startuje v pět odpoledne.

Poslední trénink znovu vyhrál Shane Byrne (Be Wiser Ducati) a prozatím je jak bývá jeho dobrým zvykem v Brands Hatch neporazitelný. Tentokrát zajel maximum na 1'24,673 sekundy, a nikdo z jeho soupeřů na to nedokázal odpovědět. Na druhé pozici skončil James Ellison (McAMS Yamaha) a třetí byl John Hopkins (Moto Rapido Ducati). Lídr průběžného hodnocení Leon Haslam (JG Speedfit Kawasaki) trénink uzavřel jedenáctý se ztrátou 1,092 sekundy na prvního. Český závodník Jakub Smrž (Lloyd & Jones PR Racing BMW) dopoledne zvládl devatenáct kol s patnáctým časem 1'26,124 sekundy.

10 – Sylvain Guintoli – Bennetts Suzuki – +1.081

V první kvalifikaci zajel na první místo Shane Byrne (Be Wiser Ducati), když kolo okruhu v Brands Hatch zvládl časem 1'24,934 sekundy. Desetinu ztratil druhý Josh Brookes (Anvil Hire TAG Yamaha), třetí Peter Hickman (Smiths Racing BMW) byl o 0,257 sekundy pomalejší. Jakub Smrž (Lloyd & Jones PR Racing BMW) byl s časem 1'25,691 sekundy třináctý.

Ve druhé části kvalifikace jezdci bojovali o devět postupových míst pro Superpole. Na první pozici je znovu Shane Byrne s maximem na 1'24,884 sekundy. Druhý v pořadí byl James Ellison, třetí čas nastavil John Hopkins (Moto Rapido Ducati). Jakub Smrž do finále nepostoupil, protože měl na kontě sedmnáctý čas 1'26,063 sekundy.

V poslední třetí části kvalifikační bitvy měl velkou smůlu John Hopkins, který havaroval v úseku Paddock Hill Bend a musel do nemocnice. U Anglo-Američana je podezření na zlomeninu kolene a obratle L2. Superpole bylo na nějaký čas zastaveno červenými vlajkami. Pole position na startu prvního závodu nakonec vyhrál v novém rekordu 1'24,163 sekundy Shane Byrne. Druhý Josh Brookes (Anvil Hire TAG Yamaha) a třetí Christian Iddon (Tyco BMW) ztrácí šest desetin. Lídr průběžného hodnocení Leon Haslam (JG Speedfit Kawasaki) se do závodu kvalifikoval čtvrtým časem potom, co těsně před koncem havaroval v úseku Druids a přišel tak o první řadu.

9 – John Hopkins – Moto Rapido Ducati –

Po startu si vedení udržel Shane Byrne (Be Wiser Ducati), ale ve druhém kole už jel na první pozici Josh Brookes (Anvil Hire TAG Yamaha). Leon Haslam (JG Speedfit Kawasaki) byl třetí. Český závodník Jakub Smrž (Lloyd & Jones PR Racing BMW) se propadl na dvaadvacátou pozici. Kolizi zaznamenala ve třetím kole skupina jezdců Jake Dixon (RAF Regular & Reserves Kawasaki), Sylvain Guintoli (Bennetts Suzuki), Michael Rutter a Martin Jessopp. To vše zřejmě kvůli oleji na dráze ze stroje Dana Linfoota (Honda Racing). Vedení závodu dalo vyvěsit červené vlajky a závod zastavili. Na první pozici byl v nájezdu do čtvrtého kola Christian Iddon (Tyco BMW), druhý Josh Brookes, třetí Leon Haslam a čtvrtý Shane Byrne. Restart závodu byl stanoven na 16 kol.

Zkrácený závod vyhrál Shane Byrne (Be Wiser Ducati) a to s celkem přesvědčivým náskokem téměř dvou sekund. Je vidět, že Byrnemu Brands Hatch sedí jako ulitý a v neděli bude bojovat o titul. Na druhé pozici skončil Christian Iddon (Tyco BMW), třetí Josh Brookes (Anvil Hire TAG Yamaha). Lídr šampionátu Leon Haslam (JG Speedfit Kawasaki) skončil čtvrtý a před posledními dvěma závody je jeho náskok na hodnotě jednadvaceti bodů. Výborně si vedl Jakub Smrž (Lloyd & Jones PR Racing BMW), jemuž se nepovedl úvod prvního závodu. Po restartu si český závodník bodované pozice udržel a cílem projel třináctý.

V neděli jsou na programu poslední dva závody sezony 2017, které rozhodnou o vítězi letošního ročníku britského šampionátu superbiků. První startuje ve 13:45 hodin (SEČ), druhý má termín startu v 17:00 hodin (SEČ). Oba můžete sledovat na TV stanici Eurosport 2 (13:30/17:30).