Pole position získal Byrne, Smrž startuje patnáctý

Britský šampionát superbiků je o tomto víkendu v Assenu a sobota byla klasicky dnem posledního třetího tréninku a odpoledních kvalifikací. V tréninku zajel nejrychleji James Ellison, kvalifikaci vyhrál Shane Byrne. Český závodník Jakub Smrž si vedl dobře, ale v druhé kvalifikaci spadl a to mu přisoudilo konečné patnácté místo na startu. Dvojice závodů SBK je na programu v neděli 2.října 2016.

Třetí trénink jeli jezdci superbikového šampionátu na mokrém povrchu okruhu TT Assen, který je tento víkend domovem britského šampionátu MCE Insurance British Superbike 2016. Hned v úvodní části došlo k poruše motoru stroje Tommy Bridewella (Bennetts Suzuki) a protože se jednalo o dost dlouhý úsek od oleje, ten ve spojení s vodou představoval nebezpečnou emulzi. Trvalo dlouho než na dráhu znovu vyjely motorky.

Jediný, kdo dopoledne zajel kolo pod minutu padesát, byl James Ellison (JG Speedfit Kawasaki) s časem 1'49,872 sekundy. Druhý Christian Iddon (Tyco BMW) ztratil dvě desetiny, třetí Richard Cooper (Buildbase BMW) byl o šest desetin pomalejší.

Do jedné sekundy se stačil vejít čtvrtý Shane Byrne (Be Wiser Ducati) a pátý Glenn Irwin (Be Wiser Ducati). Český závodník BMW Jakub Smrž (Smiths Racing BMW) figuroval s časem 1'51,876 sekundy na jedenácté pozici a na prvního ztrácel rovné dvě sekundy.

MCE Insurance British Superbike Championship – 3.volný trénink (Top10)

...

Kvalifikace superbikového šampionátu už probíhaly na suchém povrchu dráhy TT Assen. První kvalifikace je o tom, že osmnáct nejrychlejších závodníků postupuje do druhé kvalifikace, takže to je ta správná motivace zajet nejlepší možný čas. To se podařilo jezdci Ducati Shane Byrnemu (Be Wiser Ducati), který nastavil maximum na hodnotu 1'36,829 sekundy. Druhý byl Leon Haslam (Aprilia Racing Team Red Devils), třetí Luke Mossey (Quattro Plant Teccare Kawasaki) a čtvrtý Jakub Smrž (Smiths Racing BMW), který na prvního ztratil jen něco přes dvě desetiny. To byl rozhodně velmi povzbudivý výkon českého jezdce, který samozřejmě s přehledem postoupil dál.

Ve druhé kvalifikaci bojuje osmnáct závodníků o devět postupových pozic do závěrečného Superpole neboli třetí kvalifikace. Tuto část znovu vyhrál lídr průběžného hodnocení Shane Byrne před Christianem Iddonem (Tyco BMW) a třetím Luke Mosseym. Posledním postupujícím byl Dan Linfoot (Honda Racing), který na prvního ztratil 0,913 sekundy. Jen sedm tisícin scházelo, aby do Superpole postoupil Michael Laverty (Tyco BMW). Smůlu měl také Jakub Smrž, který to měl v Assenu dobře rozjeto, ale kvalifikaci nakonec dokončil s patnáctým časem. Smrž totiž spadl a víc si už svůj čas nedokázal zlepšit natož aby s devíti nejrychlejšími postoupil do Superpole. Rozhodně na to ale měl a to je dobré znamení před závodem. Tam bude Jakub Smrž silný a můžeme z jeho strany očekávat atak předních pozic.

V samotném Superpole se o pole position na startu prvního závodu v Assenu utkalo devět závodníků. Všichni zajeli od čtyř do pěti kol a v těch zaznamenali svá maxima. V Superpole zajel nejrychleji Shane Byrne (Be Wiser Ducati), jehož čas 1'35.724 sekundy nedokázal nikdo z jeho soupeřů překonat. Jen druhý James Ellison (JG Speedfit Kawasaki) byl o šest deseti pomalejší a to je už solidní porce. Do první řady zajel třetím časem Leon Haslam (JG Speedfit Kawasaki), takže to bude v neděli závod jako řemen, protože jen v první řadě máme všechny kandidáty na titul.

Do druhé řady se čtvrtým časem 1'36,351 sekundy kvalifikoval Luke Mossey (Quattro Plant Teccare Kawasaki), pátý je jezdec Hondy Jason O'Halloran (Honda Racing) a šestý Dan Linfoot (Honda Racing), který je zároveň poslední v jedné sekundě a to měl navíc v závěru pád. Do třetí řady na startu se v neděli postaví Richard Cooper (Buildbase BMW), Broc Parkes (ePayMe Yamaha) a Christian Iddon (Tyco BMW).

Program dne závodu (neděle, 2.října 2016) je následující. Zahřívací trénink SBK začíná v 9:15 hodin. První závod má termín startu ve 12:15 hodin a druhé klání startuje v 16:30 hodin. Každý závod je vypsán na osmnáct kol, a protože se o víkendu závodí v Assenu není třeba řešit hodinový časový posun. Závody lze sledovat na Eurosport Player nebo ze záznamu na televizní stanici Eurosport 2 (Neděle/20:45-21:45hodin).