Hopkins: Po 10 rocích opět o titul!

Britské finále superbiků jde do svého absolutního finále a John Hopkins bude po deseti rocích opět bojovat o mistrovský titul. Na okruhu Brands Hatch se pojedou celkem tři jízdy a tak se může ještě hodně změnit.

Hopkins: Po 10 rocích opět o titul!
Britský superbikový šampionát se jel poprvé v roce 1989 a vyhrál ho tehdy Brian Morrison na Hondě. Po 3-leté přestávce se závodilo znovu o superbikové tituly (mezitím se rozdávaly v kubatuře 750 ccm/TT F1 a vyhrál ho James Whitman na Yamaze. Poté se do zlaté knihy šampionů zapsali Ian Simpson na Nortonu (1994), Steve Hislop s Ducati (1995), třikrát po sobě nezapomenutelný Niall Mackenzie na Yamaze (1996-1998) a v roce 1999 dokonce Troy Bayliss s Ducati jako první cizinec vůbec. Následovali Britové Neil Hodgson (2000), John Reynolds (2001), Steve Hislop (2002) a Shane "Shakey" Byrne (2003) - všichni na Ducati. V roce 2004 vyhrál další domácí jezdec John Reynolds se Suzuki a o rok později dokonce Španěl Gregorio Lavilla na Ducati. Potom přišla dvouletá nadvláda Japonce Ryuichiho Kiyonariho s Hondou (2006 a 2007) a pak přišel znovu ke slovu Shane "Shakey" Byrne na Ducati (2008). Současný jezdec tovární jezdec Aprilie ve WSBK Leon Camier vyhrál na Yamaze v roce 2009 a loňským mistrem se stal populární "Kiyo", tedy už potřetí, a samozřejmě na Hondě. Ovšem žádný Američan ještě nikdy v historii britský šampionát nevyhrál, i když Hopper je takovým typickým Anglo-Američanem.
Od roku 2001, kdy vyhrál John Hopkins americký šampionát "Formula Xtreme", nezískal populární Hopper žádný jiný titul. Toto své skóre ale může vylepšit o víkendu na okruhu  Brands Hatch. Anglo-Američan vede šampionát BSB s náskokem 8 bodů na pilota stáje Swan Yamaha Tommyho Hilla. Ostatní konkurenti Josh Brookes, Shane Byrne, Michael Laverty a obhájce titulu Ryuichi Kiyonari už mají větší ztrátu. 

Bude to hodně tvrdý finálový závodní víkend, neboť na okruhu GP-Circuit Brands Hatch se pojedou dokonce tři závody. V sobotním pozdním odpoledni se pojede úvodní jízda na 16 kol, v neděli pak budou oba závody trvat kol 20. Po 17. hodině budeme znát nového šampiona BSB.

Hopkins počítá s konečným úspěchem a už se nemůže ani dočkat: "Víkend se blíží hodně pomalu. Cítím se ale na tomto okruhu varianty GP daleko lépe a silnější než v srpnu. Mám za sebou více odjetých kol, více vědomostí a více dat a s těmi mohu pracovat", říká pilot stáje Crescent Suzuki -Pilot, který zde začátkem srpna skončil jako 4., 3. a 2.
Se zajímavou taktikou ale půjde Hopkins do prvního závodu: "Vycházím z úplně opačného bodového stavu a sice, jako bych byl o 8 bodů za Tommym" staví sám sebe pod tlak Hopper a dodává: "Těch 8 bodů totiž vůbec nic není a vše se může okamžitě rychle změnit. Když jsme zde byli naposled, tak jsme měli několik problémů a byl to hodně tvrdý závodní víkend. Proto jsme zde nemohli ani předvést náš plný potenciál. Jsem vždy lepší, když přijedu na okruh už podruhé, znám totiž své zápory a vím, kde se mohu zlepšovat".

Hopkins také vůbec nevidí žádnou psychickou výhodu v tom, že šampionát vede: "Ten rozdíl je minimální. Upřímně řečeno, všichni Top piloti jsou skoro stejně dobří a my se musíme pokusit vyhrát a je úplně jedno, kde se nacházíme v tabulce šampionátu. Tommy a já jsme hodně blízko sebe, ale zbývají ještě tři závody a tak se vše může změnit."

Hopkins také dobře ze své dlouholeté kariéry ví, jak se v minulosti zachoval v okamžiku, kdy byl nejúspěšnější: "Musím být pod tlakem, jen tehdy jsem schopen podat maximální výkon. V roce 2007 se odehrával v MotoGP souboj o celkové čtvrté místo a já ho nakonec vyhrál. Ve své kariéře jsem už několik takových scénařů zažil a nikdy to nebyl problém. Vím dobře, že musím vyhrát a porazit Tommyho. Ale vše by mělo probíhat absolutně v čisté rovině."

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist