Bimota slaví první pole position v BSB

Desáté kolo seriálu britských superbiků BSB tentokrát zavedlo jezdce a týmy do Nizozemska na slavný závodní okruh v Assenu. Desáté kolo je zároveň prvním podnikem z třídílné finální části sezony nazvané “Showdown“, kde o titul bojuje šestice závodníků. Sobota byla v Assenu kvalifikačním dnem a v jeho závěru měli největší radost v boxech Bimoty.

V pátečním prvním tréninku byl nejrychlejší Ryuichi Kiyonari (Buildbase BMW) s časem na kolo 1´37,752 sekundy. Druhý v pořadí Dan Linfoot (Quattro Plant Kawasaki) ztratil jen desetinu, ale třetí Shane Byrne (Rapid Solicitors Kawasaki) už téměř půl sekundy. Anglo-Američan John Hopkins (Tyco Suzuki) byl něco přes sekundu pomalejší než Japonec Kiyonari. Christian Iddon (Bimota Alstare Junior Team) figuroval s časem 1´39,637 sekundy na třinácté pozici.

British Superbike Championship, Assen (FP1)

10 - Peter Hickman - RAF Reserves Honda - +1.607

Ve druhém tréninku exceloval John Hopkins (Tyco Suzuki), když kolo okruhu v Assenu zajel časem 1´37,472 sekundy a byl tak nejrychlejším jezdcem pátečních tréninků. Ryuichi Kiyonari (Buildbase BMW) na Anglo-Američana v sedle Suzuki ztrácel necelé dvě desetiny, třetí Shane Byrne (Rapid Solicitors Kawasaki) byl o tři desetiny pomalejší. Christian Iddon (Bimota Alstare Junior Team) odpoledne zajel 1´39,037 sekundy, čímž si zlepšil páteční maximum, ale ne pozici, protože byl stále třináctý.

British Superbike Championship, Assen (FP2)

10 - Stuart Easton - Rapid Solicitors Kawasaki - +1.065

V sobotu dopoledne měli jezdci superbikové kategorie na programu poslední třetí trénink. V něm zajel nejrychleji znovu jezdec BMW Ryuichi Kiyonari (Buildbase BMW) s časem na kolo 1´37,130 sekundy, čímž znovu zlepšil víkendové maximum. Druhý v pořadí Josh Brookes (Milwaukee Yamaha) byl o tři desetiny pomalejší, třetí Shane Byrne (Rapid Solicitors Kawasaki) ztrácel 9,393 sekundy. Čtvrtý čas zajel jezdec Hondy Peter Hickman (RAF Reserves Honda), John Hopkins (Tyco Suzuki) byl sedmý a do první desítky se poprvé dostal jezdec Bimoty Christian Iddon (Alstare Bimota Junior team), jenž ztrácel na Japonce Kionariho 0,867 sekundy. Před kvalifikací tak v první desítce bylo celkem šest různých výrobců – BMW, Yamaha, Kawasaki, Honda, Suzuki a Bimota.

British Superbike Championship, Assen (FP3)

10 - Christian Iddon - Alstare Bimota Junior team - +0.867

Trojice kvalifikačních jízd byla ovlivněna povětrnostními podmínkami, protože první část byla na suchém povrchu, druhou už v závěru ovlivnil déšť a třetí jeli jezdci na mokré dráze. V první části udával rychlé tempo Ryuichi Kiyonari (Buildbase BMW). Ve druhé kvalifikaci začalo v některých místech okruhu pršet, což si vyžádalo několik pádů a mezi nimi byl lídr průběžné hodnocení Shane Byrne (Rapid Solicitors Kawasaki). Pro jezdce Kawasaki se vše naštěstí obešlo bez zranění, ale do prvního závodu odstartuje až jako dvanáctý.

Ve třetí kvalifikaci pršelo, ale bitva o pole position pokračovala stále ve vysokém tempu. Na špici tabulky časů figuroval Ryuichi Kiyonari (Buildbase BMW), ale ve druhé zatáčce okruhu trojnásobný šampion havaroval a do závodu se nakonec kvalifikoval čtvrtý.

Do čela se časem 1´52,261 sekundy posunul Christian Iddon (Alstare Bimota Junior Team). V závěru se zdálo, že jej překoná John Hopkins (Tyco Suzuki) s Tommy Bridewellem (Milwaukee Yamaha), ale oba jezdci nakonec zajeli v pořadí druhý a třetí čas do první řady. Christian Iddon tak získal pro italského výrobce Bimotu historicky první pole position v britském seriálu superbiků.

British Superbike Championship, Assen (QP3)

10- Peter Hickman – RAF Reserves Honda – Honda CBR 1000RR – + 5.185

Také v Assenu chybí Jakub Smrž, který je po operaci levého zápěstí. V jakém stádiu je jeho zranění, český závodník komentoval slovy: „Po pádu ve druhém volném tréninku na Cadwell Parku v sobotu 23. září mi byla ve zdravotnickém středisku na okruhu diagnostikována zlomenina levého zápěstí. Byl jsem odeslán do nemocnice ve městě Hull, kde mi v narkóze provedli repozici. Po návratu domů jsem navštívil Dr. Martina Scheichla, který mě už několikrát operoval a ten mě dále poslal za specialistou na zápěstí Dr. Petrem Toufarem z oddělení traumatologie nemocnice v Českých Budějovicích.“

„Po dalším RTG a CT vyšetření mě Dr. Toufar v pátek 29. srpna operoval, tříštivou vnitrokloubní zlomeninu distálního rádia zpevnil LCP destičkou.“

„Zhruba dva týdny po operaci (16.9.) mi bude sundána dlaha a začnu s rehabilitací. Původně jsem chtěl stihnout závody v Assenu, což je ale bohužel vzhledem k mému zranění nemožné a tak jsem návrat odložil na Silverstone. I tento závod je celkem na hraně. Za normálních okolností bych měl mít ruku v dlaze alespoň 4-5 týdnů. Každopádně udělám maximum pro to, abych byl na Silverstone připraven, ale více budeme vědět po sundání dlahy a až začnu s rehabilitací.“