Australan Brookes je k nezastavení a v Assenu startuje první

Britský superbikový seriál odstartoval sérii tří závěrečných kol Showdownu, kde šestice závodníků bojuje o letošní titul šampiona. Zatím si velmi dobře vede lídr seriálu Josh Brookes, který vyhrál třetí trénink v sobotu dopoledne a v kvalifikaci vybojoval první místo na startu prvního závodu. Časy do první řady zajeli James Ellison a John Hopkins. Jakub Smrž byl v posledním tréninku pátý, kvalifikace pak pro českého závodníka znamenala třinácté místo na startu.

Třetí a závěrečný volný trénink jeli jezdci superbikových motocyklů na postupně osychající dráze, takže ti, kteří se hned vydali trénovat, jeli na pneumatikách do mokra. V posledních patnácti minutách už byla dráha natolik suchá, že na řadu přišly hladké pneumatiky a s tím rychlá změna časů.

Nejrychlejším jezdcem byl znovu Australan Josh Brookes (Milwaukee Yamaha) s časem 1'39,318 sekundy, který za sebou udržel Shane Byrne (PBM Kawasaki) jak v mokrých, tak i v suchých podmínkách. John Hopkins (Lloyds British Moto Rapido Ducati) po pátečních technických problémech dokončil třetí trénink s výborným čtvrtým časem, těsně před českým závodníkem Jakubem Smržem (Milwaukee Yamaha).

10 - Michael Laverty - Tyco BMW - +2.831

Jezdec Yamahy R1 Josh Brookes (Milwaukee Yamaha) pokračoval ve vysokém tempu také v kvalifikaci a časem 1'35,971 sekundy zajel absolutně nejrychlejší kolo dosavadní části v víkendu v Assenu. James Ellison (JG Speedfit Kawasaki) byl blízko první pozice, ale nakonec se musel spokojit s druhým místem, když Australan nastavil o téměř čtyři desetiny rychlejší čas. Nicméně důvod k radosti Ellison měl, protože jako první jezdec v sobotu oznámil prodloužení smlouvy s týmem JG Speedfit Kawasaki na rok 2016.

Anglo-Američan John Hopkins (Lloyds British Moto Rapido Ducati) byl v sobotu taky správně rozjetý a to tak, že vybojoval druhé místo na startu, což je pro tým Ducati první řada na startu od loňského závodu v Thruxtonu.

Český jezdec Jakub Smrž (Milwaukee Yamaha) v kvalifikaci nezajel až do závěrečné bitvy o pole position a s časem 1'37,640 sekundy obsadil třinácté místo. To znamená pátou řadu na startu, kde má po své pravici čtrnáctého Dana Linfoota (Honda Racing) a patnáctého Petera Hickmana.

„Doufal jsem, že bych se dnes probojoval do třetí kvalifikace, ale trochu tomu chybělo,“ komentoval sobotní program v Assenu Jakub Smrž. „Cítím, že ještě potřebuji víc kol po mém zranění a stejně tak na R1, ale každým kolem se to lepší. Momentálně je to o tom dát všechny zatáčky bez chyb do jednoho kola a být více konzistentní, ale pracujeme na tom.“

„Projdeme data, ale na můj styl jízdy budeme muset zapracovat na dalších změnách a jak jsem řekl, potřebuji především najet víc kol. Třinácté místo sice nevypadá úplně nejlíp, ale byly to pozitivní dva dny a nejsme daleko od toho, kde bychom chtěli být. Díky týmu Milwaukee Yamaha, že mi pomáhají adaptovat se na R1 a těším se na zítřejší závody.“

Britský šampionát superbiků má v neděli 20.září 2015 celkem dva závody, každý na osmnáct kol. Ten první startuje ve 12:25 hodin a druhý je na programu v 16:30 hodin.