Dvanáctý podnik AMA Pro v New Orleans

Poslední podnik sezony americké motocyklové série Geico Motorcycle AMA Pro přivítal na svém okruhu moderní závodní komplex Nola Motorsports Park, který leží jen dvacet minut od New Orleans. Finální kolo zároveň rozhodlo o šampionech pro rok 2012 v kubaturách SuperSport a XR1200.

V jednom kole okruhu NOLA Motorsport Park ujeli jezdci všech čtyř motocyklových kubatur 2,75 míle a museli projet celkem šestnácti zatáčkami. Nový závodní areál, který projektoval Alan Wilson, přivítal profesionální motocyklový šampionát vůbec poprvé a jezdci bojující o poslední mistrovské body všem divákům nabídli skutečně skvělou a napínavou podívanou.

AMA Pro National Guard SuperBike

Do New Orleans přijel Josh Hayes (Monster Energy Graves Yamaha) v pozici trojnásobného šampiona superbikové kubatury AMA Pro. Rodáka od Mississippi letos nedokázal nikdo z jeho soupeřů výrazněji ohrozit a sedmatřicetiletý jezdec z Gulfportu slavil titul potřetí za sebou. Už první z dvojice posledních závodů roku dokončil ve velkém stylu, když cílem projel s desetisekundovým náskokem před druhým v pořadí Blake Youngem (Yoshimura Racing). Pro Hayese to bylo jeho letos patnácté vítězství a v kariéře jezdce superbiků AMA Pro celkem dvaatřicáté.

Roger Hayden (National Guard Jordan Suzuki) figuroval po úvodním kole až za hranicí první desítky. Jezdec z Owensboro v Kentucky ale v dalším průběhu závodu dokázal zabrat, úspěšně využil zaváhání svého týmového kolegy Bena Bostroma (National Guard Jordan Suzuki) a cílem projel třetí. Letošní nováček a Hayesův týmový kolega Josh Harrin (Monster Energy Graves Yamaha) se týden před termínem posledního závodu zranil při tréninku tak nešťastně, že musel absolvovat operaci levého ramene. Tím také přišel o velmi dobré třetí místo v celkovém hodnocení, protože na to se posunul právě Roger Hayden.

AMA Pro National Guard SuperBike 2012
NOLA Motorsports Park, Závod 1

01- Josh Hayes – Monster Energy Graves Yamaha – Yamaha YZF R1 – 18 kol za 30’18.774
08- Steve Rapp – Attack Performance – Kawasaki ZX-10R – + 38.212
09- David Anthony – Kneedraggers.com Motul FLY Racing – Suzuki GSX-R 1000 – + 38.456
10- Aaron Yates – Evan Steel Performance – BMW S1000RR – + 40.016
11- Geoff May – Team AMSOIL/Hero – EBR 1190RS – + 49.439
12- Danny Eslick – Team Hero – EBR 1190RS – + 55.134
13- Chris Ulrich – M4 Roadracingworld.com Suzuki – Suzuki GSX-R 1000 – + 55.376
...

Američan Josh Hayes uzavřel letošní superbikovou sezonu ve velkém stylu, když před domácím publikem vyhrál také poslední závod, letos už svůj šestnáctý, což je také nejvíc v třicetileté historii amerického motocyklového šampionátu AMA Pro. „Byl to perfektní způsob, jak uzavřít letošní ročník,“ řekl po závodu spokojený Hayes. „Přijela sem spousta fanoušků, bylo tu hodně mých přátel a kamarádů, takže jsem opravdu moc rád, že jsem odvedl dobrou práci. Byl to neuvěřitelně krásný víkend a já se tu skutečně bavil.“

O druhé místo v závodu bojovala dvojice na motocyklech Suzuki Blake Young a Roger Hayden. Zhruba v polovině závodu ztráceli na vedoucího Hayese kolem šesti sekund, jedno předjetí střídalo další až v nájezdu do desátého kola trefil brzdící Roger Hayden zadní kolo Blake Younga. Oba skončili v prachu únikové zóny a bylo po nadějích. Situaci využil Danny Eslick (Team Hero), který byl najednou druhý, pět sekund před třetím v pořadí Benem Bostromem. Jenže Eslicka později penalizovali za zkrácení tratě, takže po průjezdu cílem výsledky upravili a body za druhé místo získal Ben Bostrom. Poslední místo na stupních vítězů získal i po penalizaci Danny Eslick.

Šampionát vyhrál Josh Hayes před Blake Youngem a Rogerem Haydenem, jemuž se až v posledním podniku sezony podařilo překonat Joshe Herrina.