Desátý podnik AMA Pro v New Jersey

O víkendu absolvovaly týmy amerického šampionátu silničních motocyklů desátý podnik sezony na okruhu Motorsport Park v New Jersey. Američan Josh Hayes vyhrál na 2,2 míle dlouhé dráze oba závody superbiků a míří pevným krokem za obhajobou titulu.

Americký šampionát má v kalendáři celkem dvanáct podniků, takže letošní ročník postupně směřuje do své závěrečné fáze. Po závodu v New Jersey na jezdce čeká cesta na okruh Miami Speedway v Homesteadu a finále na dráze Nola Motorsport Parku v New Orleans.

AMA Pro National Guard SuperBike

Josh Hayes (Monster Energy Graves Yamaha) je v sérii superbiků jasným lídrem průběžného vedení. Do této chvíle nikdo nedokázal najít způsob, jak rodáka z Gulfportu v Mississippi porazit a Hayes už nyní patří k legendám amerického motocyklového šampionátu. Zatím už vyhrál třináct závodů, z toho posledních deset v řadě a na své konto si připsal 478 bodů, což je o devadesát osm víc než má druhý v pořadí Blake Young. Za uplynulý víkend stačil Hayes překonat nebo vyrovnat hned troje rekordy, které do této chvíle patřily sedminásobnému vítězi americké série Matu Maldinovi. Vyrovnal počet pole position v řadě, překonal rekord vítězství bez přerušení a také počet vítězství za jednu sezonu.

Američan má skutečně famózní formu a jasným příkladem byl už první sobotní závod, který vyhrál s náskokem přes dvaadvacet sekund. Ve velmi vyrovnané koncovce projel cílem na druhém místě Ben Bostrom (Jordan Suzuki), šest setin před Blake Youngem (Yoshimura Racing). Bonstrom startoval do závodu pátý, ale dokázal se udržet vedoucí skupiny a když byl najednou druhý Steve Rapp (Attack Performance) mimo hru, dokázal se dotáhnout na Younga a tři kola před cílem se posunout na konečné druhé místo.

AMA Pro National Guard SuperBike 2012
New Jersey Motorsports Park, Závod 1

01- Josh Hayes – Monster Energy Graves Yamaha – Yamaha YZF R1 – 23 kol za 31’30.159
09- Roger Hayden – National Guard Jordan Suzuki – Suzuki GSX-R 1000 – + 41.552
10- David Anthony – Kneedraggers.com Motul FLY Racing – Suzuki GSX-R 1000 – + 45.594
17- Trent Gibson – Seven Sports – Suzuki GSX-R 1000 – 2 kola
18- Jordan Burgess – Kneedraggers.com Motul FLY Racing – Suzuki GSX-R 1000 – 4 kola
19- Reese Wacker – Wacker Racing LLC – Suzuki GSX-R 1000 – 5 kol

Také nedělní závod superbiků ovládl Josh Hayes, který po bezchybném výkonu projel cílem devět sekund před druhým týmovým kolegou Joshem Herrinem, jenž se svým výkonem zasloužil o letos třetí dvojí vítězství týmu Monster Energy Graves Yamaha. Herin se snažil udržet těsně za kolegou Hayesem, což se mu sice dařilo, ale jen v prvních dvou kolech. Díky tomu ovšem unikl svým pronásledovatelům v podobě třetího Rogera Haydena (National Guard Joran Suzuki), čtvrtého Blake Younga a pátého Bena Bostroma. Bostrom měl v úvodním kole kontakt s Herrinem a propadl se na patnáctou pozici. V sedmnáctém kole si nic nedaroval Geoff May s Blake Youngem. Výsledkem byl pád Maye a Youngův výjezd mimo trať, čehož úspěšně využil Roger Hayden.