72. ročník "Daytony 200" vyhrál Cameron Beaubier

Tradiční závod 200 mil v Daytoně se stal kořistí Camerona Beaubiera na Yamaze, který vyhrál suverénně o 22.254 sec. před svým týmovým kolegou Garettem Gerloffem a o 38.143 sec. před dalším pilotem s motocyklem Yamaha Bobby Fongem. Obhájce titulu Joey Pascarella skončil daleko v poli poražených.

Poleman Beaubier před Gerloffem a Fongem, všichni na Yamahách a dále Zemke s Ducati a Beach na Yamaze - to bylo Top-5 v kvalifikaci. Loňský vítěz Pascarella skončil v kvalifikaci sedmý.

Před námi je celkem 57 kol 72. ročníku "Daytona 200" a do závodu nejlépe odstartoval Beaubier před Zemkem a Fongem. Obhájce Pascarella byl po úvodním kole až 30.

Ve 4. kole šel Fong do vedení, přičemž Pascarella zaparkoval nedobrovolně svůj motocykl Triumph ve svém boxu, na trať se ale později s velkou ztrátou vrátil. A to už chyběl i další z favoritů Di Salvo.
Na čele se ale pořadí neustále měnilo, vedoucí čtveřice v pořadí Zemke, Beaubier, Fong a Gerloff jela o kolo později v rozmezí necelé desetiny a ještě další tři jezdci Rispoli, Gagne a Beach se vešli do rozdílu půl sekundy.

Po 10 odjetých kolech vedl Beaubier před Fongem + 0.867 sec. a Zemkem + 0.888. Dále jeli Gerloff + 0.984 a Rispoli + 1.383, Ještě šestý Beach + 2.216 a sedmý Gagne + 2.227 byli v přímém dostřelu na lídra, zatímco další piloti v Top-10 Nash, Lewis a Rapp ztráceli minimálně 13 sekund a více.
Zatímco Gerloff se posunul na místo druhé, tak nejrychlejším kolem celého závodu - 1.50.087 - postupoval dopředu Gagne.

O pět kol později měl vedoucí Beaubier náskok na kvarteto v pořadí Gerloff, Zemke, Fong a Gagne 2.142 sekundy. Ještě šestý Rispoli byl stále ve hře o první místo, zatímco sedmý Beach už ztrácel 12 sekund a z 10. pozice odpadl Lewis.

18. kolo: Jezdci začali postupně zajíždět do boxů přezout si pneumatiky, takže situace byla hodně nepřehledná.

20. kolo: Beaubier o 6.574 sec. před Gerloffem a o 6.821 sec. před Nashem - ten ale doposud netankoval. Dále Fong, Gagne, Zemke, Rispoli, Beach, Rapp a Fania.
25. kolo: Všichni ze špice už měli přezuto a takové bylo aktuální pořadí: Beaubier vedl o 8.742 sec. před Gerloffem a o 14.444 před Fongem. Dále Gagne - 21.703, Zemke - 25.628, Rispoli - 30.838 a Beach - 35.725. Zbytek ztrácel minutu a více. Jako poslední jel obhájce vítězství Pascarella - 26. místo, se ztrátou 5 kol.

Polovina závodu byla za námi, piloti měli za sebou už 29 kol, tedy více než 100 mil a na trati bylo následující pořadí: Beaubier před Gerloffem + 11.439, třetí Fong + 20.498. Následovali Zemke + 27.662, Gagne + 27.769, Rispoli + 41.025 a Beach + 42.499. Všichni ostatní na čele s osmým Rappem ztráceli více než 1 minutu.

Ve 32. kole se rozplynul sen o vítězství pro aktuálně čtvrtého Zemkeho, jehož Ducati 848 odmítla dále poslušnost.

Po 35 kolech vedl Beaubier o 14.095 sec. před Gerloffem, třetí byl Fong se ztrátou 28.013 sec., a dále Top-5 kompletovali Gagne + 35.078 a Beach + 50.836, a ještě Rispoli ztrácel pod minutu a jezdil šestý.

Beaubier stále zvyšoval svůj náskok na čele závodu, o další tři kola později už vedl nad Gerloffem o více než 23 sekund.

38. kolo: Začalo postupně poslední dnešní zastavení jednotlivých pilotů v boxech. Po něm přišla závěrečná třetina závodu a šlo se do opravdového finále.
40. kolo: Beaubier vedl o 16.997 před Gerloffem a o 19.434 sec. před Rispolim. Dále Fong + 32.103, Gagne + 41.684 a Beach + 59.679, přičemž ještě sedmý Nash byl stále teoreticky ve hře.

10 kol do konce: Beaubier vedl o 21.972 sec. před Gerloffem a o 36.730 sec. před Fongem. Čtvrtý Gagne ztrácel 52.796 sec. a pátý Beach už 1.09.746 min. Top-10 dále tvořili Rapp, Rispoli, Young, Paris a Myers.

8 kol před koncem letošní Daytony vedl Beaubier o 23.610 sec.  před Gerloffem a o 38.764 sec. před Fongem.

5 kol před koncem se zdálo být rozhodnuto jak o vítězi, tak o stupních vítězů, pokud se tedy nestane nic nepředvidatelného: Beaubier vedl o 23.430 sec. před Gerloffem a o 38.755 sec. před Fongem. Čtvrtý Gagne už ztrácel 1.02.228 min.

Konec závodu - 57. kolo: Zvítězil Cameron Beaubier o 22.254 sec. před Garrettem Berloffem a o 38.143 sec. před Bobbym Fongem. Čtvrtý byl odmávnut Jake Gagne (+1.08.755 min.), pátý JD Beach - všichni s motocykly Yamaha YZF-R6 (+1:17.608). Šestý, ale už s kolem ztráty, byl klasifikován Steve Rapp na Hondě, sedmý James Rispoli se Suzuki, osmý Ben Young na Yamaze a Top-10 dokompletovali dvě ženy: devátá v cíli Elena Myers s Triumphem a desátá Melissa Paris na Hondě.

DAYTONA 200 2013 - výsledek závodu

01- Cameron Beaubier – Y.E.S. Graves Yamaha – Yamaha YZF R6 – 57 kol za 1h47’07.746