V Poznani se rozdělovaly české tituly

Archaický polský okruh v Poznani byl dějištěm jak předposledního závodu seriálu Alpe Adria, tak hlavně finálovým podnikem českého šampionátu silničních motocyklů 2011.

Tradičním zahájením poznaňského závodního víkendu byly páteční závody obou volných tříd o přeborníka ČR.

Volná do 600 ccm

Vítězem úvodního závodu celého závodění na polském okruhu v Poznani slabší objemové kubatury se stal Kurt Tetal na Yamaze těsně před Josefem Pončíkem s Hondou a Viktorem Duškem na Yamaze.
Čtvrté místo v cíli dalšího jezdce na Yamaze, Richarda Sedláka, stačilo tomuto borci k zisku titulu Přeborníka ČR na rok 2011.

V celkovém pořadí přeboru je tedy první Richard Sedlák s 99 body a  za ním skončili Josef Pončík (95) a bronz získal Viktor Dušek (79). Čtvrtý se celkově umístil včerejší vítěz Kurt Tetal (74).

Volná přes 600 ccm

Silnější kubatura jela svůj závod kvůli dešti a dodatečnému mokrému tréninku na pouhých 8 kol. O titulu se rozhodovalo mezi Vaškem Rumlenou a Zbyňkem Čechem, ale už v prvním kole bylo po pádu Čecha o titulu přeborníka ČR rozhodnuto, kterým se tak stal Václav Rumlena s BMW. "Dramatický" souboj o druhé místo na bedně vyhrál Jan Čeřovský před Pavlem Čápem - oba na Hondách.

V přeboru ČR této kubatury máme tedy toto konečné pořadí: Přeborníkem se stal Václav Rumlena se ziskem 100 bodů před Janem Čeřovským (81) a Zbyňkem Čechem (80).

125 ccm - SP

Vítězem se stal Ital Stefano Schillaci na Aprilii před trojicí Slováků v pořadí Michal Puškár (+8,059), Peter Rauch (+10,343) a Jaroslav Čech (+41,498). Páté místo v cíli stačilo Kamilu Kořízkovi k titulu mistra ČR v této kubatuře.

125 ccm GP

Závod nejslabší objemové kubatury stopětadvacítek - jel se na mokru a docela netradičně jako poslední nedělní závod - vyhrál Rakušan Julian Mayer na Aprilii před Alessiem Cappellou na Sherco (Moto3) a polským jezdcem s českou licencí Szymonem Kaczmarkem na Hondě. Čtvrtý dokončil Karel Hanika s motocyklem FGR, pátá dojela Slovenka s českou licencí Barbara Jakubíčková na Hondě a šestý Tomáš Vavrouš na FGR. Další naši jezdci dojeli na místě sedmém - Oldřich Podlipný s Hondou, resp. Petr Zářecký na KTM jako osmý.

Mistrem České republiky v "malorážkách" je tedy Karel Hanika se ziskem 110 bodů před Tomášem Vavroušem (90) a Ladislavem Chmelíkem (70). Čtvrtá je celkově Barbora Jakubíčková (55), pátý Oldřich Podlipný (54) a šestý Petr Vošlajer (48).

V seriálu Alpe Adria je před závěrečným závodem v Rijece - 28. srpna - následující pořadí: Vede Alessio Capella se 106 body před Rakušanem Mayerem (100) a naším Karlem Hanikou (97). Tomáš Vavrouš je 6. (77) a Ladislav Chmelík 7. (74).

STK - 600 ccm

Před polským závodem byla situace v tabulce M ČR velmi vyrovnaná: Vedl Michal Prášek s 84 body před Michalem Chalupou a Karlem Peškem, oba měli bodů 81.

Suverenním vítězstvím získal Karel Pešek na Kawasaki i titul mistra České republiky v malých štocích do 600 ccm. Druhý dojel Jan Halbich na motocyklu stejné značky (+7,414) a stupně vítězů doplnil další český zástupce Jiří Klejch s motocyklem Yamaha (+11,604). Za stupni vítězů dojeli jako čtvrtý Michal Chalupa (+13,017) a Top-5 dokompletoval Polák Artur Wielebski - oba na Yamahách (+13,275). Z českých jezdců se pak Michal Prášek umístil jako 7. (+13,642), Jiří Fejta na místě 9. (+28,849) a Vít Hlavenka - všichni tři s motocykly Yamaha 17. (-1 kolo).

Mistrem ČR se stal Karel Pešek se ziskem 106 bodů před Michalem Práškem (95) a Michalem Chalupou (94). Čtvrtý skončil Jan Halbich (92) a Jiří Fejta společně s Jiřím Klejchem nasbírali po 72 bodech.

V šampionátu Alpe Adria je toto průběžné pořadí: Slovák Lukáš Jasenský má na svém kontě 120 bodů a jelikož už nemůže být dostižen, tak se stal předčasným šampionem AA. Druhý je náš novopečený mistr Karel Pešek (92), třetí Jan Halbich (81), čtvrtý Michal Chalupa (76), pátý Michal Prášek (70) a v Top-10 jsou z Čechů ještě Jiří Klejch jako 7. a osmý Jiří Fejta (oba 52).

STK - 1000 ccm

V kubatuře velkých stocků o objemu 1000 ccm bylo o mistru České republiky rozhodnuto už po závodě v Mostě a stal se jím Michal Drobný. Ten získal v šampionátu 101 bodů. Druhý byl jeho týmový kolega Michal Filla (75) a bronz si vybojoval Kamil Prager (58). Václav Rumlena byl čtvrtý (45), Michal Salač pátý (31) a Tomáš Holubec na místě šestém (29).
V závodě samotném vyhrál suverénně zkušený Rakušan Andreas Meklau na Suzuki před Francouzem Gwenem Giabbanim (+11,019) a Bulharem Martinem Choyem (+15,771). Dva domácí jezdci Mariusz Kondratowicz (+26,941) a Waldemar Chelkowski (+34,106) dojeli na místě čtvrtém, resp. pátém a jediný Čech v cíli, nový šampion naší republiky Michal Drobný - všichni jmenovaní jeli na motocyklech BMW -, skončil šestý (+39,535).
V šampionátu Alpe Adria vede Martin Choy se ziskem 132 bodů před Andy Meklauem (121) a naším Michalem Fillou (84). Čtvrtý je zatím Michal Drobný (73), pátý Rakušan Roland Resch (60) a šestý Chorvat Aldo Simonovič (59).

SSP

O titulu mistra ČR se rozhodovalo v kubatuře supersportů až v Poznani. Před tímto posledním závodem vedl sice Patrik Vostárek s 91 body, ale Igor Kaláb na něho ztrácel pouze jeden jediný bod. Nabízela se tedy otázka, zvítězí razance mládí pražského Patrika Vostárka, či zkušenost brněnského ing. Kalába?
V závodě vyhrál pražský Patrik Vostárek na Hondě s náskokem 2,481 sekundy před domácím Markem Szkopkem a o 2,491 před Igorem Kalábem. Čtvrtý pak skončil další Čech David Látr (+23,905). O výsledku závodu, kdy na čele jelo kvarteto ve složení Vostárek, Kaláb a Poláci  Marek Szkopek a Daniel Bukowski - ten krátce po polovině závodu havaroval, rozhodlo vlastně předjíždění pomalejších soupeřů o jedno kolo, kdy Patrik Vostárek stihl dvojici těchto jezdců předjet ještě před cílovou zatáckou, zatímco Szkopek s Kalábem už ne. Získaný malý náskok stačil Vostárkovi k vítězství, ale opravdové drama se odehrálo až po projetí okolo cílové pásky.
Szkopek jezdce MF Corse teamu předjel o pouhých 0,010 sekundy, ovšem pak došlo ke
vzájemnému kontaktu a velmi nebezpečnému pádu uprostřed cílové rovinky, který se naštěstí odehrál bez zranění!

Za jmenovaným kvartetem se umístil jako Rakušan Kevin Kreutzer na Suzuki a Top-6 dokompletoval další z Čechů Kurt Tetal s Yamahou. Viktor Dušek na Yamaze dojel sedmý, Michal Vecko na Hondě osmý a Jiří Brož s Yamahou devátý.

Mistrem ČR v kubatuře supersportů je tedy Patrik Vostárek se ziskem 116 bodů před Igorem  Kalábem (110) a Davidem Látrem (86). Čtvrtý skončil Jiří Brož (81), pátý Viktor Dušek (61) a šestý Michal Vecko (58).
V šampionátu Alpe Adria vede v této kubatuře Ital Michele Conti na Hondě, který doposud nasbíral 119 bodů. Druhý je Patrik Vostárek se 110 body a třetí Igor Kaláb (94). Následují dva Rakušané Thomas Berghammer na Hondě (88) a Kreutzer (73). Šestý je Polák Daniel Bukowski (70) a v Top-10 je také David Látr jako 8. (49) a Jiří  Brož na místě 9. (43).

SBK

Na dvakrát odstartovaný závod superbiků - kvůli dešti - jehož konečný výsledek byl tedy dán součtem časů, vyhrál Rakušan Andreas Meklau na Suzuki před dvěma Poláky Januszem Oskaldowiczem s BMW - startujícího letos s českou licencí (+12,467) a Bartlomejem Wiczynskim na Hondě (+18,795). Čtvrtý skončil Švýcar Gregory Junod se Suzuki (+1:02,938) a pátý Hubert Tomaszewski na BMW (+2:13,880).
Naši jezdci Jan Halbich a Radek Rous do opakovaného závodu nenastoupili, o titulu mistra  ČR však bylo rozhodnuto již před tímto závodem, když se jím stal Radomil Rous.
V seriálu Alpe Adria superbiků je na čele suverénně Andy Meklau se 140 body před Michalem Fillou s BMW (63) a Oskaldowiczem (61). Rakušan Resch s KTM je čtvrtý (54), Ital Pellizon na Aprilii pátý (53) a Švýcar Junod šestý (49). V Top-10 je i na osmém místě Radomil Rous rovněž se 49 body.