Šestý podnik seriálu Alpe Adria na Hungaroringu

O víkendu jeli jezdci a týmy mezinárodního motocyklového seriálu Alpe Adria Championship šestý podnik sezony, který tentokrát uspořádali na maďarském okruhu Hungaroring. Závodního víkendu se zúčastnilo na sto padesát jezdců z dvanácti států a to včetně zástupců z České republiky, jenž byli znovu vidět na předních příčkách výsledkových listin.

125SP/GP + Moto3 – Závod (1-2)

Z první pozice do prvního závodu odstartoval Ital Federico Menozzi, druhá byla Romana Tomášková, která předvedla parádní výkon, když ve finále porazila jak Itala Nicola Settima, tak Menozziho a v průběžném hodnocení se posunula na vedoucí pozici. Martin Gbelec, který závodil v kategorii Moto3 s týmem Moto FGR na Hungaroringu nebyl, protože během Velké ceny České republiky v Brně závodil v Red Bull Rookies Cupu.

V tiskové zprávě Romany Tomáškové se k prvnímu závodu píše: Po startu ze druhého místa nenechala Romana nikoho na pochybách, že to s vítězstvím v letošním šampionátu AA myslí vážně. Už v prvním kole si vytvořila náskok dvě vteřiny na své pronásledovatele a největší konkurenty italské jezdce Menozziho a Settima, který před tímto závodem vedl celkovou klasifikaci AA o osm bodů před Romanou. Ta svojí pravidelnou jízdou zvyšovala náskok, který v cíli činil 4.496 sekundy. V závodě zajela i nejrychlejší kolo časem 2:04.737 sekundy, což představovalo průměr 126.439 km/h. Získala tak 25 bodů plus další dva za pole position a jeden bod za nejrychlejší kolo, což znamenalo vedení v seriálu AA o tři body před Settimem.

125SP/GP + Moto3 – závod (1) 10kol
16.srpna 2014 – Hungaroring, Maďarsko
AAC 125SP_GP + Moto3 Race 1.pdf

Druhý závod vyhrál Federico Menozzi před krajanem Settimem, který byl ale později diskvalifikován a na druhé místo se posunula Romana Tomášková. Díky diskvalifikaci Settimo nezískal jediný bod a proto teď na vedoucí Tomáškovou ztrácí třiadvacet bodů. Česká jezdkyně je tak velmi blízko šance vyhrát letošní ročník nejnižší kubatury v třídě Moto3.

Druhý závod na Hungaroringu popisuje druhá část tiskové zprávy Romany Tomáškové: Bohužel, v nedělním závodě Romana upadla v první zatáčce posledního kola, když jela na třetí pozici za Menozzim a Settimem. Po jejím pádu byla vyvěšena červená vlajka a závod byl ukončen. Počítal se průjezd předposledním kolem. Při technické kontrole po závodě bylo zjištěno, že Ital Settimo nesplnil váhový limit o 2 kg a byl proto odsunut na poslední místo bez nároku na body. Romana, která naštěstí kromě bolestivých pohmožděnin neutrpěla vážnější zranění byla klasifikována na druhém místě a má před posledním dvojzávodem na Slovakiaringu náskok třiadvaceti bodů před svými pronásledovateli.

V třídě 125SP byl v obou závodech nejlepší domácí závodník Zoltán Aszalós, jemuž v průběžném hodnocení patří třetí příčka. Lídrem je Ital Danilo Di Giorgino, druhý je další maďarský závodník Baltin Kovacs.

125SP/GP + Moto3 – závod (2) 9kol
17.srpna 2014 – Hungaroring, Maďarsko
AAC 125SP_GP + Moto3 Race 2.pdf

Superstock 600 – Závod (1-2)

Domácí jezdec János Chrobák vyhrál jak pole position na startu šestistovek, tak oba závody, takže je vedoucím jezdcem kategorie Superstock 600 s náskokem devětapadesáti bodů před Rakušanem Jochenem Rotterem. Ten do závodu startoval čtvrtý a oba závody dokončil na čtvrté pozici. Polák Daniel Bukowski byl v obou závodech na stupních vítězů. První klání dokončil druhý, sekundu za Chrobákem, ve druhém závodu projel cílem třetí. V průběžném hodnocení je třetí, ale na Rakušana Rottera už ztrácí jen osm bodů. Oba jezdci závodí na motocyklech Suzuki. Lídr Chrobák jede Triumph. Třetím mužem, který stál po oba dny na stupních vítězů, byl Rakušan Hannes Zemsauer na Yamaze. V této chvíli je se 131 body čtvrtým mužem průběžného hodnocení.

Superstock 600 – závod (1) 13kol
AAC Superstock 600_Race 1.pdf

Superstock 600 – závod (2) 9kol
AAC Superstock 600_Race 2.pdf

Supersport - Závod (1-2)

V závodu Supersportů si pro pole position na startu zajel jezdec Hondy David Látr, který také vyhrál první závod rozdílem téměř osmi sekund před druhým jezdcem v pořadí Igorem Kalábem. Kaláb do závodu startoval třetí a potřeboval především bodovat, protože je lídrem kategorie Supersport a před posledním podnikem na Slovakiaringu si potřeboval udržet chladnou hlavu. Třetím jezdcem na stupních vítězů byl Rakušan Kevin Kreutzer na Suzuki.

Také dalším českým závodníkům se dařilo, protože těsně za pódiem zůstala dvojice čtvrtý Josef Pončík a pátý Michal Chalupa. Na sedmém místě závod dokončil Vít Hlavenka, osmý byl Petr Svoboda, jedenáctý Petr Sodomka, třináctý Rostislav Chládek a čtrnáctý Tomáš Sodomka.

Supersport – závod (1) 13kol
AAC Supersport_Race 1.pdf

Také druhý závod vyhrál David Látr a na konto si připsal zlatý double. V průběžném hodnocení je nyní třetí, deset bodů ztrácí na druhou pozici, osmaosmdesát na vedení. Náskok Davida Látra byl znovu poměrně bezpečný, protože ho v cíli od druhého v pořadí Igora Kalába dělilo 3,7 sekundy. Jezdec Triumphu Igor Kaláb si z Hungaroringu odvezl jednačtyřicet bodů a v průběžném hodnocení jich má celkem 243, takže v posledním kole na Slovakiaringu již nemůže být nikým ze svých soupeřů překonán. V cíli druhého klání byl čtvrtý Josef Pončík, Michal Chalupa skončil šestý a na bodech dojeli devátý Petr Svoboda, jedenáctý Vít Hlavenka a třináctý Petr Sodomka.

Supersport – závod (2) 13kol
AAC Supersport_Race 2.pdf

Superstock 1000 – Závod (1-2)

Také v této kategorii se dařilo českým závodníků. Především tedy Michalu Filliovi, který v sedle BMW týmu Sikora Motorsport vyhrál první závod, ve druhém byl druhý a znovu převzal vedoucí pozici průběžného hodnocení, kde má nyní osmnáctibodový náskok. Závod v Maďarsku byl v tomto směru rozhodující, protože v Polsku Slovinec Marko Jerman posunul českého jezdce na druhé místo. V Maďarsku tak Michal Filla potřeboval bodovat před Slovincem, což se mu také podařilo. První závod po startu z pole position vyhrál před Bulharem Martinem Choyem a třetím Marko Jermanem. Michal Prášek zajel s BMW na čtvrté místo. Třináctým místem bodoval také Zbyněk Čech, který závodí rovněž s BMW.

Superstock 1000 – závod (1) 14kol
AAC Superstock 1000_Race 1.pdf

Ve druhém klání Michal Filla jen těsně podlehl bulharskému jezdci, protože Martin Choy vyhrál rozdílem necelých tří desetin. Druhý tedy skončil Michal Filla a třetí byl Michal Prášek, který podal velmi dobrý výkon, když jeho náskok na čtvrtého Marka Jermana představoval patnáct sekund. Bodoval také Zbyněk Čech jedenáctým místem v cíli. Před posledním podnikem na Slovakiaringu je bitva o titul stále otevřena.

Superstock 1000 – závod (2) 14kol
AAC Superstock 1000_Race 2.pdf

Superbike – Závod (1-2)

Suverénem letošní superbikové sezony je český závodník Kawasaki Jan Halbich, který na Hungaroringu vyhrál pole position a rovněž oba závody. V tom prvním porazil bývalého jezdce superbikového mistrovství světa Rolanda Rescha z Rakouska a Slovince Berta Camleka, který obsadil třetí místo. Z českých jezdců dojel na bodech šestý Michal Šembera a třináctý David Ouředníček. Sedmnáctá pozice patřila Miloši Čihákovi, dvacátá Janu Nimmerfollovi, čtyřiadvacátý byl David Vopařil a pětadvacátý Richard Balcar.

Superbike – závod (1) 14kol
AAC Superbike_Race 1.pdf

Rozdílem pěti sekund porazil Jan Halbich také ve druhém klání Rakušana Rolanda Rescha na BMW. Halbich má před posledním podnikem na Slovensku celkem 284 bodů a náskok na druhého v pořadí 109 bodů, takže již nemůže být nikým překonán. Třetí pozici na stupních vítězů si ve druhém závodu vybojoval Slovinec Janez Prosenik. Na bodové pozice dosáhli tři Češi a to sedmý Michal Šembera, dvanáctý Miloš Čihák a čtrnáctý David Ouředníček.

Poslední podnik motocyklového seriálu Alpe Adria Road Racing Championship 2014 je na programu v polovině září na okruhu Slovakiaring.