Šampionát Alpe-Adria pokračoval na PannoniaRingu

Dalším dějištěm letošního šampionátu byl po slovenském SlovakiaRingu a brněnském Masarykově okruhu maďarský okruh PannoniaRing, kde se celkem třikrát hrála česká hymna zásluhou Patrika Vostárka, Michala Filly a také Radomila Rouse.

Šampionát Alpe-Adria pokračoval na PannoniaRingu
Třetím podnikem pokračoval na maďarském okruhu Pannoniaring devítidílný šampionát Alpe Adria, jehož součástí je již delší dobu český šampionát. Maďarské ježdění provázelo po všechny dny teplé a slunečné počasí, výjimkou bylo pouze sobotní ráno, které bylo ovlivněno ranním deštěm. Bohužel tento podnik neměl pouze kladný průběh. Jezdci s licencí ČSMS i přesto, že byli řádně přihlášení (v přihlášce se udává o jakou licenci jde), prošli řádně formální přejímkou a zaplatili startovné, tak byli po první kvalifikaci postaveni před hotovou věc a pokud chtěli v závodě pokračovat, museli si udělat jednorázovou rakouskou licenci. Tito jezdci pak museli zaplatit 65 euro jednorázovou licenci a dokonce si zařídit na místě lékařské vyšetření za dalších 20 euro.

Údajně tato „akce“ byla prací rakouských pořadatelů (závod na Pannonii řídí Rakušáci), i když o tom by se dalo polemizovat, protože jednomu jezdci ČSMS kontroloval licenci na přejímce přímo Gunther Zaritsch, který patří k vysoce postaveným rakouským funkcionářům a ten ji dotyčnému jezdci uznal za právoplatnou. Ať už je pravda kdekoli a je to práce kohokoli proti komukoli, je jasné jedno: Samotní jezdci by neměli být bráni jako rukojmí, poškozuje to nejen je, ale i tento krásný sport.

Pozitivem tohoto podniku byl časový spád. I přesto, že se jela tentokrát v neděli i česká volná, byl celý podnik odjet cca ve 4 hodiny.

Volná do 600 + volná nad 600

Malou volnou nejlépe rozjel Kurt Tetal. Dostal však penalizaci v podobě průjezdu boxovou uličkou a byl tak rázem venku z bojů o čelo. Pro vítězství si tak dojel Radek Holík na Yamaze, který se dokonce často pouštěl do soubojů s některými litry a nutno říct, že úspěšně. O druhé místo si to rozdával Daniel Brož a Vít Hlavenka. Oba jezdci předvedli hezký závod a na čáru dojeli v těsném rozestupu. Šťastnější byl nakonec Daniel Brož. Čtvrtý dojel po stíhačce Kurt Tetal, který v závěru předjel vítěze ze Slovakiaringu Marka Valentu.

Litrovou volnou rozjel nejlépe Miroslav Pažitný. Po chvíli se na něj přitáhl Martin Trachta na BMW a poté na Pažitného zaútočil a převzal otěže závodu. Mezitím byla Pažitnému vyvěšena signalizace na projetí boxovou uličkou. Jezdec tento trest však ignoroval a byl ze závodu diskvalifikován. Druhý tak bezpečně dojel Zbyněk Čech. Na Trachtu sice neměl, ale třetího v pořadí za sebou nechal s odstupem 12ti vteřin. Na třetím místě dojel Aleš Nechvátal, čtvrtý byl Richard Balcar těsně před Miroslavem Grochalem. Po delší době ve volné startoval Radim Mácha, který nazbrojil novou Ducati Panigale. Cíl však kvůli zdravotním potížím nespatřil.

125 sportproduction +125GP

Jednotlivé závody těchto tříd nebyly až tak jezdecky obsazené a tak celkem logickým krokem bylo sloučení obou tříd. Startovalo se však ve dvou vlnách a tak nebyly závody nijak ovlivněny předjížděním jezdců, kteří se sebou vlastně ani nebojují. Ve 125GP zvítězil stylem start-cíl maďarský jezdec Adrian Gyutai na Hondě. Hondu mu připravuje bývalý závodník Zoltán Gyorfi a Adrian letos v Alpe zřejmě nebude mít konkurenci. Druhý v cíli Fabian Feldmeier si pro druhé místo jel naprosto v klidu. Na Gyutaie neměl a ostatním soupeřům výrazněji odjel. O třetí místo se po startu zformovala skupina ve složení Gergo Csanyi, Romana Tomášková, Petr Zářecký a Barbora Jakubičková. Jakubičková se ze závěru skupinky propracovala za Tomáškovou, která v tu chvíli získávala menší náskok.
Romana však tento souboj rozhodla předčasně, když havarovala. Třetí v cíli tedy nakonec byla Bora Jakubičková, následována Petrem Zářeckým a Maďarem Csanyim.

Třída 125sportproduction nejlépe začala pro Slováka Michala Puškára. Následoval jej Ital Stefano Schillaci a Chorvat Renato Novosel. Schillaci si Puškára zezačátku četl a kolem půlky závodu na Puškára zautočil. Schillaci si ihned začal budovat nepatrný náskok, který však do cíle vypracoval na bezmála 8vteřin. Druhý Puškár si naopak Novosela nepustil k tělu a dojel druhý před Novoselem. Čtvrtý dojel bezpečně Slovák Pavol Skovajsa na Aprilii, pátý byl další Slovák Jaroslav Čech. Všichni jezdci z Top5 startovali na Aprilii, která této třídě dominuje již delší dobu.

Superstock 600

Nejobsazenější třídou byly šestkové štoky. Do kvalifikace nastoupilo 35 jezdců a na startu jich stálo 33. Favoritem této kategorie byl bezesporu Patrik Vostárek s Hondou, který v této kategorii na evropských kolbištích získal své největší úspěchy. Závod, který se jel na 12kol, byl hned v závěru prvního kola poznamenán nepříjemnou havárii Luka Decka ze Slovinska. Jezdec zůstal nehnutě hned vedle silnice a zdravotnický personál dlouhé tři kola kolem něj váhal, jestli je možné jezdce naložit na nosítka. Za takovéto situace by měl být závod přerušen. Kdyby nedej bože někdo v tomto místě upadl, mohlo být veliké neštěstí, protože zdravotnický personál měl dost práce s Deckem a nesledovali průběh za svými zády. Zpět však k závodu. Čelo dle předpokladů opanoval Patrik Vostárek, který své zkušenosti proměnil v závod vyhraný stylem start-cíl. Druhý jel Ital Luca Tommasini na Triumphu před Rakušanem Stefanem Lichtenbergerem. Tomu se však Tommasini odpoutal a naopak Lichtenbergra stáhla skupina Karel Pešek (Kawasaki), Jánosz Chrobák a Michal Prášek (oba Yamaha). Jezdci v této skupině předváděli pěkné souboje a byly kořením tohoto závodu. Cílem skupina projela v pořadí Lichtenberger, Prášek, Chrobák a Pešek. Lichtenberger však byl při závěrečné kontrole diskvalifikován za nepovolenou úpravu na své Hondě. Stupně v Alpe tak doplnil Michal Prášek, který si upevnil vedení v tomto šampionátu. Z Čechů byli dále šestý Jirka Klejch, devátý Michal Chalupa, desátý Jirka Fejta.

Superstock 1000

Ve třídě velkých stocků je jezdcem číslo 1 Michal Filla a nejinak tomu bylo na Pannonii. S Michalem po startu chvíli držel krok Bulhar Martin Choy. Michal však potvrdil svoji třídu a postupně začal Bulharovi ujíždět. Náskok nakonec v cíli zakončil na 8 vteřinách. Třetí v cíli byl nakonec Michal Drobný, který měl však od úvodu velké problémy s pneumatikou a tak skalp čtvrtého Stefana Schrammela je velice cenný. V popředí se během závodu pohybovali i Poláci Mariusz Kondratowicz a Pavel Gorka, ale během závodu odstoupili v pátém, potažmo desátém kole. Top 5 tak doplnil Chorvat Marko Erceg. Prvních pět jezdců v cíli tvořili jezdci na BMW a potvrdili tak dominanci těchto strojů ve třídě litrových stocků.

Supersport

Pole position si v sobotu vyjel David Látr z týmu Motorpower a doufal, že na tento výsledek naváže i v neděli. V úvodní části závodu se vytvořila na čele trojice jezdců ve složení Stefan Kerschbaumer, David Látr a Marek Szkopek. David Látr na Kerschbaumera zaútočil a pokusil se odpoutat. Rakušan však v závěru zaútočil a David i přes velkou snahu zpět Kerschbaumera nepředjel.
V cíli bylo tedy pořadí Kerschbaumer, Látr a třetí Polák Marek Szkopek. O čtvrté místo jela skupina ve složení Igor Kaláb, Marco Nekvasil a Michal Šembera. Zejména Michal s Igorem si místa několikrát vyměnili. Čtvrté místo nakonec pro sebe vybojoval Michal Šembera (měsíc po operaci klíční kosti) a měl tak velikou radost. Pátý byl Igor Kaláb a šestý Marco Nekvasil. Z Čechů následovali devátý Viktor Dušek, desátý Jirka Brož a čtrnáctý Kurt Tetal.

Superbike

V Maďarsku byl v kvalifikaci nejrychlejší Jan Halbich. Ten Panonii však bral jako testování před příštím týdnem, kdy pojede v Misanu na divokou kartu a tak odjel po kvalifikacích domů. Velký den v neděli měl Radek Rous. Po druhém místě v kvalifikaci se ujal vedení, vypracoval si menší náskok a ten kontroloval do cíle závodu. Radek tak po dlouhé době opět vyhrál závod Alpe Adrie. O druhé místo bojovala skupina Michal Filla, Švýcar Gregory Junod a Maďar Gabor Rizmayer. V této podobě skupina dojela až do cíle a tak si Michal Filla připsal za neděli druhé podium, tentokrát druhé místo. Junod v závěru odolal atakům Rizmayera a dojel třetí. Pátý byl týmový šéf Michala Filly Polák Ireneusz Sikora.

Kompletní výsledky najdete zde.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 2x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist