Na Pannoniaringu závodilo přes dvě stě závodníků z celé Evropy

Na maďarském závodním okruhu Pannoniaring pokračoval o víkendu druhým podnikem sezony letošní ročník motocyklového seriálu Alpe Adria, mistrovství Evropy Stock 250 a International Motorcycle Race Cup (IMRC). Vše pod taktovkou slovenského promotéra Slovakia Racing, který na závodní dráhu přivedl přes dvě stě závodníků v devíti motocyklových kategoriích. Z českých závodníků vyhrál závod Moto3 Martin Gbelec, v ME STK250 Oliver Konig a ve 125SP slavil zlatý double Radek Lamich. První místo v závodu Superstock 1000 získali Michal Prášek a Michal Šembera. V závodu IMRC Cupu 600 slavil vítězství Dominik Juda. V superbicích závodil Lukáš Pešek, který obsadil páté a druhé místo. Jeho bratr Karel Pešek byl v šestistovkách jednou druhý.

Okrem uvedených medzinárodných seriálov sa v rámci pretekov bojovalo aj o body do národných šampionátov Rakúska, Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Slovinska. Na jazdcov čakalo dvoje pretekov a tí úspešní v každej triede boli agentúrou Slovakia Racing už tradične odmenení finančnými odmenami. Vydarený priebeh podujatia podporilo aj ideálne počasie.

Spoločné preteky tried 125 SP, Moto3 a európskeho šampionátu Stock 250 boli mimoriadne strhujúce, keď v každej z tried sa bojovalo o víťazstvo až do záveru pretekov. V triede 125 SP sa po oba dni zaslúžene z víťazstva radoval český pretekár Radek Lamich, keď porazil víťaza prvého podujatia šampionátu, Taliana Andreja Kosmača a okrem prvenstiev do hodnotenia Alpe Adrie bral plný počet aj do seriálu IMRC a Majstrovstiev Českej republiky. Medzi slovenskými pretekármi bol po oba dni najrýchlejší Eduard Werner.

V silnejšej triede Moto3 bol najúspešnejší nestarnúci Talian Gabriele Gnani, ktorý už pred neuveriteľnými 26 rokmi vybojoval druhé miesto na majstrovstvách sveta v triede 80ccm v talianskom Misane! V súboji generácií bol nakoniec úspešnejší ako 14-ročný Martin Gbelec z ČR, ktorý síce zvíťazil v sobotu, ale v nedeľu preteky nedokončil. Mladý účastník prestížneho Red Bull MotoGP Rookies Cupu však potvrdil, že sa dostal späť do formy po zranení, ktoré utrpel pred mesiacom v španielskom Jereze.

V rámci hodnotenia Majstrovstiev Európy Stock 250 sa o prvenstvá podelili český pretekár Oliver König a Maďar Máté Laczkó.

Aj v triede Superstock 600 prišlo k deľbe víťazstiev, maďarskí pretekári David Juhász a Alen Györfi sa postarali o to, aby doma zostali poháre nielen za prvé miesta v Alpe Adrii, ale aj v IMRC. O horšom víkendovom umiestnení Juhásza v alpsko-jadranskom hodnotení rozhodli technické problémy pred štartom druhých pretekov.

Silnejšie Supersporty mali už vopred svojho favorita, domáci jazdec János Chrobák zvíťazil už vlani v celkovom hodnotení seriálov Alpe Adria aj IMRC a svoje kvality potvrdil aj tentoraz, keď v sobotu aj v nedeľu získal prvenstvá do hodnotenia oboch seriálov. Zvíťaziť v rámci českého šampionátu dokázal v sobotu aj v nedeľu Igor Kaláb, do Majstrovstiev Slovenska získal plný počet bodov so slovenskou licenciou štartujúci Čech Dominik Jůda.

Český pretekár Michal Šembera v nedeľu vybojoval svoje prvé alpsko-jadranské víťazstvo v triede Superstock 1000 a dal si tak o deň skôr darček k svojim pondelňajším 25. narodeninám. Michal získal aj najviac bodov počas celého víkendu, druhý najúspešnejší bol jeho krajan a menovec, víťaz zo soboty, Michal Prášek. Víťazstvá v rámci IMRC si do Poľska odniesli Marek Szkopek a Marcin Walkowiak. Najúspešnejšími pretekármi slovenského šampionátu boli jazdci z českej republiky, Zbyněk Čech a Michal Fojtík, jazdiaci s licenciami Slovenskej motocyklovej federácie.

Najsilnejšie Superbiky mali suveréna v rakúskom pretekárovi Rolandovi Reschovi, ktorý po oba dni jednoznačne dominoval a svojim súperom vyslal jasný signál, že sa o tohtoročný alpsko-jadranský titul šampióna nebude chcieť s nikým deliť. Celkovo druhý bol po dvoch dňoch Poliak Pawel Szkopek, no prítomných divákov potešila účasť českého bývalého pilota majstrovstiev sveta Lukáša Peška, víťaza dvoch veľkých cien v triede 125ccm v roku 2007, ktorý využil možnosť štartovať v seriáli Alpe Adria a nedeľným druhým miestom potvrdil svoje nesporné kvality, pričom suverénne zvíťazil aj v hodnotení českého šampionátu. Medzi jazdcami seriálu IMRC bol najlepší Poliak Pawel Szkopek, v rámci slovenských majstrovstiev Vladimír Ruža.

V pohárových pretekoch IMRC Cup, ktoré sa konali v nedeľu, sa jazdilo o body hneď do piatich seriálov a rozdelené boli na triedy do 600 a nad 600ccm. V slabšej triede dominoval Čech Dominik Jůda, triedu na 600ccm ovládol Poliak Emil Wyka.

Alpsko-jadranský šampionát Majstrovstvá Európy Stock 250 pokračujú 19.-21. júna 2015 v chorvátskej Rijeke, seriál IMRC sa k nim pripojí o sedem týždňov v českom Moste.